Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 19-20 hónapos kisgyerek...

19-20 hónapos kisgyerek lehet, , szégyenlős"?

Figyelt kérdés

Többször megfigyeltem már, hogy új dolgok kipróbálásánál a fiam először maga szereti ,,próbára" tenni a tudását, ügyességét.Nem kéri a segítséget, sőt kifejezetten zavarom.

Ma vettünk neki egy széket, betettük a szobába és kerülgette, kerülgette próbált bele ülni, mikor nem sikerült neki akkor dühösen elment mellőle és hiába segítettük bele kipattant belőle és úgy tett mintha nem érdekelné.Mikor úgy tettünk mintha nem figyelnénk meg odament és addig addig ügyeskedett míg fel nem tudott rá ülni.Mondtuk neki, hogy ügyes meg minden.De azóta is csak akkor próbálja használni ha ,,nem figyelünk".Úgy csinál mintha szégyenkeznie kellene ha nem sikerül.Ez az ő korában így rendben van?

Sokat dicsérjük,de olyan érzése van az embernek mintha nem lenne elég önbizalma és csak a sikereit szeretné megmutatni.



2019. máj. 27. 22:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%

A fiam 18 hónapos, dettó mint a te fiad. Én ezen nem problémázom, ő akarja, hiába mondom higy "anya segít", nem kell. És csak "ideges" lesz. Úgyhogy hagyom. Viszont ha kell neki és akarja, akkor kér segítséget.

Lányom szintén 18 hónapos, ő hagyja hogy mutassam mit hogyan kell, érdeklődve nézi ahogy mutatom, vagy csináljuk együtt. Nem egyformák, hát istenem. :)

2019. máj. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és ezt a szégyenlős dolog nekem mondjuk eszembe sem jutott. Nekem valahogy úgy tűnik (az én fiamnál persze), hogy az zavarja ha belekotkodálok és idegesíti nem hagyom érvényesülni.(persze hagyom, de elsőre felajánlom a segítségem, hátha kell). Hozzányúlkálok ahhoz amihez épp ő akar, stb. Ez a tipikus "nemvagyokhülyehagyjálmárhagycsináljam". Remélem érted mire gondolok. Nálunk ez van. :D
2019. máj. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is ez van. 19 honapos a fiam és amikor segíteni akarunk,szó szerint hadonászik a kezével,h hagyjuk békén. De nekem sem jutott eszembe,h szégyenlős lenne. Viszont azt megfigyeltem,h ha nem segítünk,akkor pikk-pakk megtanulja. Ha pedig mégis segítség kell,azt jelzi.

Peldaul 1 éves kora körül kapott egy kismotort,de mindig csak tologatta. Próbáltuk többször ráültetni,mindig hiszti lett a vége. Aztán egyszer csak épp kb két hete megjelent a konyhában vele,úgy,h rajta ült. Most egyik ismerősünktől kaptunk egy pedálos kis traktort. Na,azzal még a tologatás van😉

2019. máj. 28. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
35%

4. én lesz 20 hónapos. Szégyenlős. Emberek elől is hajlamos elbújni, de ha pl énekel és belépek a szobába abba hagyja, ha mások előtt kérem meg, hogy énekeljünk vmit kategórikusan nemet mond, de ha belefeledkezik a játékba bárhol rákezd a mókuskára pl. Máskor meg azért “olt le” mert merek segíteni neki mikor egy mondókázás, dalban elakad.

A másik, hogy most kezdte, hogy mindent egyedül akar csinálni. Öltözni, vetkőzni, lépcsőzni, stb. Nagyon mérges tud lenni, ha nem kívánta segítséggel közeledik vki. De persze akkor is, ha nem hallom meg rögtön a segítségkérést 😊🤦🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

2019. máj. 28. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
75%

Szerintem is el akarja kerülni, hogy ràtelepedj, hagyd kibontakozni.


Csak akkor segítünk a gyereknek, ha magától nem tudja, próbálkozni mindig kell hagyni, ettől lesz önbizalma.


Az én gyerekem is volt szégyenlős, mikor egyik napról a másikra elkezdett elbújni, ha épp ránézett valaki idegen. Néha előjön ez nála, pedig már 5 éves, az erős szemkontkaktusteremtést idegenekkel nem szereti, gondolom valami rossz tapasztalata lehetett.


Csak akkor segíts, ha segítséget kér, ha a kudarc után egyből segítesz, kiölöd az önbizalmat belőle.

2019. máj. 28. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Szerintem a korához képest rengeteget játszik maga.Ha hív akkor megyek ,de amúgy nem ülünk a nyakán.Azt nem gondolom ,hogy rátelepednénk.

Mondjuk ugye lövésem sincs mire gondol, mert még nem sokat mond:D Így nyilván van, hogy egy-egy reakcióját félre is értjük.De valahogy tegnap ez volt a benyomásom amit írtam.

2019. máj. 28. 13:41
 7/11 anonim ***** válasza:
Dackorszak. (A többi tényező, amit említettél, mellékes, e vonatkozásban). Ha látjátok, "csakazértse" teszi. (Pedagógus vagyok, tapasztalom évek óta, de a szakkönyvekből is értesülhetsz erről egyébként.)
2019. máj. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Folytatom a hozzászólásom: kérdezted, rendjén való-e, a válaszom: igen, a dackorszak szükséges velejárója a fejlődésnek, van, akinél 18-20 hónaposan kezdődik, van, akinél csak 2, 2 és fél évesen.


Idézek egy hozzászólást:


"4. én lesz 20 hónapos. Szégyenlős. Emberek elől is hajlamos elbújni"


Nem bántásból írom, hanem szakmai tapasztalatból (15 hónapos volt eddig a legifjabb, akivel foglalkoztam), hogy az más eset, amiről a kedves hozzászóló írt!

Nem függ össze a kérdező által írt esettel!


Amiről a kedves hozzászóló ír, az az ilyen korúak szeparációs félelméből ered, egyébként a kérdező gyermekénél is vagy jellemző, vagy heteken belül megjelenik, és tart néhány hónapon át a második szeparációs szorongás időszaka (ez is normális jelenség).


Viszont ennek ellenére a dackorszak jellemzőiből eredő viselkedést nem összetévesztendő a szep.szorongásból eredő jellemzők okozta megnyilvánulással!

2019. máj. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Mondjuk dackorszakra nem gondoltam volna mert a legtöbb helyen két év környékétől írják, meg azt hittem az jó hisztizős,hangos folyamat, de ha ennyivel túl leszünk rajta akkor nem bánom:D

2019. máj. 29. 21:59
 10/11 anonim ***** válasza:

"Hisztizős - nem hisztizős": egyénfüggő, a dackorszakban is. Főleg az extrovertáltak "zajosabbak". A gyermeked valszeg introvertált, befelé forduló alkat. (Amivel önmagában semmi gond nincs, ahogy az extrovertáltabbal se.)


De ha, tegyük fel, introvertáltabb (távból nem tudhatom ezt), akkor se kizárt, hogy később "hisztisebb" lesz.


Aztán legkésőbb 3 és fél éves korától más tényezőktől függ, hogy mennyire akaratos, "hisztis". Alkati tényezőktől, esetleges szorongástól (ha megjelenik), változó körülményektől függően.


Kb 18-40 hónapos kor között bármikor megjelenhet a dackorszak. Egy-másfél éven át szokott tartani.

2019. jún. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!