Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Az örökbefogadás hogy működik?

Valkaiss kérdése:

Az örökbefogadás hogy működik?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy nem saját gyereket szeretnék majd, hanem örökbe fogadni. De ez hogy működik?

Gondolom jelentkezik az ember, megvizsgálják a körülményeket és akkor mehet. De úgy válogatnak az emberek a gyerekek között? Mint mikor én elmegyek sampont venni? Ez nem biztos, hogy így menne nekem. Vagy azt, hogy fiút vagy lányt azt el lehet dönteni?

Lehet kérni, hogy ne tudjam, kit adnak hozzánk?

És a kisgyerek vérszerinti rokonairól semmi információnk nem lesz? Én is egy betegség miatt fogom ezt az utat választani, ami örökletes volt. Ha semmit sem tudok, nem tudom mire kell figyelnem nála.

És a legfontosabb kérdés. Lehet ugyanúgy szeretni, mintha a sajátom lenne? Én úgy érzem, tudnám, de sokan azt mondják, hogy ilyen nem létezik.

Köszönöm a tapasztalatokat


2019. júl. 23. 19:49
 1/5 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem ugyan úgy lehet szeretni mint egy sajátot.a szeretetet nem a gének határozzák meg.a vérszerintit általában nem fogjátok tudni
2019. júl. 23. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Vagyis az utolso mondatot ugy ertem hogy a gyerek szuleire.
2019. júl. 23. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
78%
Lehet ugyanugy szeretni.Bar sokat nem tudok rola de nemreg lattam egy helyen kiirva hasonlo kerdest,ott azt irjak donthetsz dolgokrol.Pl mennyi idos gyereket szeretnel,milyen szarmazasut stb.Persze mindegyikre valaszolhatsz hogy mindegy tehat nem valogatsz koztuk
2019. júl. 23. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
16%
Elozo voltam.Ugyertem nem bemesz az otthonba es nezegeted a gyerekeket hanem ki toltesz egy tesztet es az alaojan keresnek egy gyereket
2019. júl. 23. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nos, 3-4 évvel ezelőtt még így volt/



Első körben el kell menni a TEGYESZ-hez. Van pszichológiai vizsgálat, utána környezettanulmány, utána egy felkészítő tanfolyam. Be kell szerezni egy orvosi igazolást, meg egy jövedelem igazolást, és elvinni a születési anyakönyvid, illetve a házasságit. Ez az első fokú határozat, amit meghoz a tegyesz, hogyha alkalmas vagy nevelőszülőnek.

Aztán ezt elküldik a gyámhatóságnak, itt megkezdődik a másodfokú eljárás. Itt nyilatkozol, hogy fenáll a szándékod, illetve van még egy környezettanulmány. Ha minden rendben, akkor a gyámhivatal meghozza a jogerős határozatot. Ebben le lesz írva, hogy milyen gyermek(ek) örökbefogadására vagy alkalmas. (általában, ideális esetben egyezik a kikötéseiddel. Pl. lány/fiú, származása, életkora.)

Egy magyar származású, egészséges újszülöttre nagyjából 3-4 évet is várhatsz. (Ha beteg gyermeket vagy roma származásút is örökbefogadnál, akkor valamivel gyorsabban megy)


Ha rendelkezel a határozattal, az 3 évig érvényes, és amennyiben nem kerül sor ez idő alatt örökbefogadásra, úgy kérelem 1 évvel meghosszabbítható, amennyiben a körülmények nem változtak.

Ha ez az 1 év is letelik úgy, hogy nincs folyamatban örökbefogadás, akkor az egész eljárást újra le kell folytatni a tanfolyam elvégzésének kivételével. Mindeközben a listán való hely megmarad, tehát nem kerülsz újra a “sor végére”

Az örökbefogadást végző szervezet dönt arról, hogy egy meghatározott gyermek melyik jelentkezőnek ajánlható fel (figyelembe véve természetesen azt, hogy hányadik a kérelmező a listán). A szakemberek a gyermek és a leendő örökbefogadók összes jellemzőit, körülményeit és elvárásait figyelembe véve döntenek. Tehát nincs arra lehetőség, hogy az örökbefogadni szándékozó felkeressen egy gyermekotthont és ott válasszon magának "megfelelő" gyermeket.

Na aztán hogyha megtalálják a megfelelő gyermeket, felkeresnek, ismertetik a nemét, korát, egészségi állapotát. Ha érdekel, akkor személyesen találkoztok az ügyintézővel, bővebben bemutatja a gyermeket, képet mutat róla. Ha még ezek után is érdekel, akkor személyes találkozó alkalmával meg tudod ismerni. Ez a fokozatos ismerkedés eltarthat hetekig,hónapokig. Aztán hogyha minden oké, ideiglenes 30 napos kihelyezés történik.

Persze a szakszolgálat örökbefogadási tanácsadója figyelemmel kíséri a kihelyezett gyermekek gondozását, ellátását, a szülő-gyermek kapcsolat alakulását, a gyermek családba történő beilleszkedését, aztán a gyámhivatal által megadott határidőre megküldi az örökbefogadásra vonatkozó véleményét és környezettanulmányát, egyben javaslatot tesz az örökbefogadás támogatására vagy elutasítására.

2019. júl. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!