Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Megkérdeznéd a nagycsoportos,...

Megkérdeznéd a nagycsoportos, elsős gyereked, hogy mit jelentenek ezek a szavak?

Figyelt kérdés

bosszú


pereg


szelence


káromkodás


Most esett le, hogy a gyerekemnek fogalma sincs ilyen "egyszerű" kifejezésekről sem, amik az óvodai oktatásban szerepelnek alig értett valamit a meséből, amit meg kellett hallgatnia.


Valamennyire kapisgálja, de azért eléggé mellélő, pl a káromkodásra azt hitte ordítás, a bosszúra meg hogy halált jelent.


Végigkérdezgettem az összes szót és szinte semminek sem tudja a jelentését, eléggé letaglózott. Azt hiszi tudja, de téves dolgot gondol helyette, nem tudom elképzelni, hogy ennyire le legyen maradva a kortársaitól ilyen téren..



2021. márc. 17. 15:21
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

Kiváncsiságból megkérdeztem a 2,5 éves ( beszédinditott lányom)


Bosszú: neki mérges gondolom a bosszús-ra gondolt.. aztán mondta Ludas Matyit


Pereg: picit hullik, festéket javítani



Szelence: nem tudta


Káromkodik: mérges, csúnya szó

2021. márc. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A fiam kiscsoportos, nyáron lesz 4 éves. A szelencét nem tudta, de ezt tudtam is, hogy nem ismeri. A többit tudja.
2021. márc. 17. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

6 èves

Bosszù: bosszùàllàs

Pereg: nem tudom, nem szoktam ilyeneket mondani

Szelence: szeretsz-e

Kàromkodàs: nem tudom

2021. márc. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%
Ezek as szavak a szelence kivételével fogalmak. Egyiket sem hallhatta eddig. A pedagógus kötelessége lenne megmagyarázni őket. (Vagy neked, ha olvasod a mesét)Nincs lemaradva a gyereked, csak nem magyarázzák meg neki az egyes szavak jelentését.
2021. márc. 17. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Középső és nagycsoportosok (lennének, ha járnának oviba)

A káromkodást nem tudták.

A szelencét, onnan tudják, hogy görög mítoszokat olvasunk és abban volt a Pandora szelencéje :)

2021. márc. 17. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
76%

1. Vagyok


A pereg szót szoktuk használni..gyakran..

Utoljára tegnap... pereg a festék pont a korláton a teraszunkon.. le kell festeni.. innen asszociált..


A káromkodás szóbakerült..

Sógorék nem beszélnek szépen, és megkértük ne káromkodjanak, ne beszéljenek csúnyán. Vagy úgy egyébként sok a gyerekmentes ismerős, akiknek jelezni kell, hohy most tanul beszélni a gyerek. Meg egyébként sem kellene..



Bosszú..

1-2 népmesében benne van.

Szelence..

Nem nagyon volt egyik mesében sem..

2021. márc. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg sok kisgyerek, aki így magában nem tudja megmagyarázni a szót, egy mese szövegében mégis megérti, legalább annyira, hogy a történet lényegét össze tudja rakni. És így szép lassan a kiépül a fejében a szavak jelentése, hiszen több történetben, több összefüggésben előkerül egy-egy kifejezés.

Az persze hiba, ha olyan mesét választ a szülő, vagy az óvónő, hogy a gyerek minden második mondatban ismeretlen szóba botlik.

2021. márc. 17. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
85%

Így van, ahogy az előző írja (egyébként elég szépen külön lehet választani, mely életkorra mely mese illik). Kérdező, ha lehet válaszolni általános tapasztalattal (több kisgyermekről, és szakmailag), akkor -és hátha ez megnyugtat téged-, ahogy az előző válaszoló is utalt rá, a gondolkodás érésének megfelelő az, óvodás korban, hogy a fogalomalkotás még nem elég differenciált, nem elég kifinomult. Teljesen rendjén van tehát, hogy egy 4 évesnek minden gyümölcs -például- alma, vagy hogy egy öt évesnek a bosszú is valamiféle düh, meg a verekedés is düh.


Eleinte gyakrabban, aztán egyre ritkábban, de mégis túláltalánosít, mert még nem ismeri (jól) az elemek konkrét halmazbeli hovatartozását.


Annyiból engedd meg, hogy korrigáljalak:

valójában tilos oktatni az óvodás korúakat. Az érésük egészen másfajta szakaszban van, az agyi érésük is, mint 6-7 éves kortól az idősebb gyermekeké, így egészen más hozzáállás szükséges számukra a fejlesztés, nevelés során.


Szinte csak indirekt módon szabad fejleszteni a 7 év alattiakat,

nem pedig oktatni őket, mint az iskolában (amely utóbbi már direkt módszer). Van néhány kivétel, de most terjedelmi okokból nem sorolom fel és a magyarázattal sem úntatnálak. Valamint nagyobb számú óvodásról való tapasztalat nélkül félreérthető az egyes óvodás gyermek, én magam meg is tapasztaltam a közös életkori sajátosságaikat is.


Egyébként az ONAP is kitér arra, hogy nem szabad oktatni az ovisokat.

ONAP = Óvodai Nevelés országos AlapProgramja, amely kötelező az összes mo-i óvodai nevelés során:


[link]


Az óvodás gyermek a spontán, szabad játék során, a mesehallgatás során, valamint a kérdéseire a felnőttől kapott válaszai alapján fokozatosan tagolja a világot, fokozatosan érti meg, rakja össze egy képpé. (Ha a szakirodalomban utána szeretnél nézni, javaslom a szinkretizmus fogalmának utánanézned a kisgyermekek esetén. Ennek több, egymástól részben eltérő formája van az ovisok esetén.)


Ezért tilos tanítgatni, javítgatni, mivel akkor megfelelési kényszer, neurózis alakul ki a hét év alattiaknál, sok esetben néhány évvel később.


A művészi alkotásokat sem rágják szájba, felnőtt a felnőtt számára sem, pl egy festmény, vagy egy zenemű -főleg, ha absztrakt pl instrumentális, ének nélküli-, önmagáért beszél. Hasonlóképp fejlődik az óvodás gyermek, mégpedig szinte kizárólag ilyen módon. (A kérdés-felelet viszont ilyen szempontból egy kivétel, az már direkt módszer, de értelmes kivétel. Erőltetni viszont nem szabad a témák megbeszélését, hanem kérdez az ovis, amikor és amiről akar, mi meg válaszolunk neki. Javítgatni is tilos.)

2021. márc. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

4 évesem:

bosszú:harag

pereg:leesik

szelence:kemence :D

káromkodás: csúnya beszéd

2021. márc. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!