Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Mennyire normális a reakcióm...

Mennyire normális a reakcióm ovis beszoktatással kapcsolatban? Túlgobdolom?

Figyelt kérdés

Első héten a gyermek minden gond nélkül bement az oviba(nem kísérhetjük be, csak az ajtóig). Második héten nehézkesebb volt az elválás, a harmadik héten aztán elszabadult az... Oviőrület, már az odaúton megy az "anya ne hagyj ott, ne menj el, én is hazamegyek veled" stb.

Folyamatosan beszélek neki anyaként, hogy másnak sincs ott anyuka, apuka, ebéd után sietek érte, stb.

Nem tudom eldönteni, hogy pont emiatt kapom-e a sírást az ajtóban. Vagy hogy már tudja mindezt, inkább nem kellene beszélnem róla neki, hogy ne spannolja magát túl mire odaérünk?

Olvastam itt sok hozzászólást, annyiban már megnyugodtam, hogy ez sajnos sok gyermekkel előfordul, de aztán hamar megnyugszanak(ezt az oviban is elmondják minden nap, amikor megyek érte).

Hogyan tudnék segíteni neki vajon a könnyebb elválásban? Inkább ne beszéljek neki az "anyának el kell mennie" témáról? Lehet ennek jelentősége vajon?

Őszintén, nehéz így látni minden reggel, neki próbálom nem is mutatni, de mégis, lehet, hogy én "rontom" el a sok dumával?


Köszönöm, ha érdemben segítesz.



#Ovis beszoktatás
2021. szept. 21. 08:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen normálisan reagál a gyermeked, főleg ha előtte nem járt közösségbe (bölcsi). Sosem az első hét a nehéz, akkor még hat az újdonság varázsa. Utána nagyjából a 3. héten tudatosul bennük, hogy ez már minden nap így lesz, és kezdik a hiszti/nyafogást/sírást.

Jól tetted, hogy beszélgetsz vele, de fogd rövidre, mikor viszed. "Anyának most dolgozni kell menni, ebéd utàn jövök, érezd jól magad."

A hiszti csak neked szól, ha az óvónők nem jelzik, hogy gond volt vele, akkor szinte mérget vehetsz rà, hogy amint belép a csoportba, már minden rendben.

A lényeg, hogy te ne legyél stresszes. Ne érezze rajtad, hogy feszült vagy. Akkor neki is könnyebb lesz. Kitartást! 😉

2021. szept. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az én gyerekemet kb 2 hónapig minden nap vésővel kellett leválasztani rólam, pedig bölcsis volt, ahogy elhagytam az öltözőt a gyerek édesdeden játszott, semmi gondja nem volt. Az üvöltés, sírás csak nekem szólt, aztán 2 hónap után mint akit elvágtak, puszi, szia anya, semmi gondja nem volt.

Szóval ez csak neked szól...kitartás

2021. szept. 21. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Először is kérj az óvónőktől visszajelzést. Az ad neked rálátást, hogy gond van-e.

Másodszor, motiváld esetleg, hogy legyen “miért” várnia vagy ha nem várja akkor legyen miért elindulnia reggel. Nem biztos hogy alkalmazható a gyermekednél, de egy próbát megér.

Amikor a fiam valamiért nehezen indult reggel, pedig ő aztán nagy ovi szerető, akkor este megbeszéltük, hogy mi lenne ha biciklivel mennénk reggel? Annak nagyon örült és reggel alig várta hogy hozhassa a biciklit. Volt olyan is, hogy megkérdeztem, na, ma melyik játékkal fogsz bent játszani? És akkor gondolkodott és lett egy terve. Nyilván ez kor függő, hogy mivel lehet motiválni vagy hogy mennyire beszélgetős típus.

Én mindig azt sugalltam, hogy az ovi egy kötelező dolog, persze nem így kimondva, hanem olyan dolgokról beszéltünk, hogy bárhogy alakul a nap, el kell indulni és kész. Arról beszélgetünk, hogy amíg ő játszik, addig anya dolgozik. Vagy hogy jön a játszós nap, biztos jön az X Y akivel tud játszani. Felelevenítek neki emlékeket, hogy vajon fog-e megint a mászókán ugyanolyan játszani? Hasonlók.

2021. szept. 21. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A beszoktatás hosszabb folyamat, 1-2 hónap is lehet. Még nem ismeri a gyerekeket, az óvodapedagógusokat, dajka nénit kellőkképpen, nem alakult ki az a bizalom, ami a lelki biztonsághoz szükséges. Természetes, hogy nem szeretne az óvodában maradni anya nélkül. Később, ha lesznek barátai, pozitív élményei az óvodával kapcsolatban, örömmel fog szaladni befelé a pajtásaihoz.

Ha van rá lehetőség, fokozatosan emeljék az óvodában töltött időt. Az első napokban vigye haza ebéd után, majd a csendes pihenő után, végül akkor, amikor a többi gyermek is hazamegy.

Reggel az óvodába menetel közben beszèlgessenek az óvoda utáni programjaikról, találja ki a gyermek, hogy mit játszanak otthon, mi legyen a vacsora, esti mese, stb.

Alakítsanak ki egy rituálét az elválásra pl.: integessenek egymásnak az ablakból. Ez megszokta őket nyugtatni.


Egy óvodapedagógus anyuka ☺️

2021. szept. 21. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ne erről beszéljetek. Az úton beszéljetek valami vidám témáról, viccelődjetek, vagy találjatok ki közösen egy mesét. Az oviban meg minél gyorsabb legyen az elválás.
2021. szept. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat. Ma már játszottunk az ovi felé, minek milyen a színe, stb. Nem reagáltam a szokásos ne menj el anya, stb felszólításokra. Majdnem sikerült sírás nélkül, de a dadus nem ért rá egyből bemenni(az ajtónál nem mehetünk tovább) így a gyerkőcnek lett ideje meggondolnia magát, és visszafutni hozzám, ami persze sírással végződött. De úgy tűnik, hogy jól gondoltam, hogy én kezelem rosszul avval, hogy belemegyek a beszélgetésbe a témával kapcsolatban.

Ezt csak azért írtam le, hátha valakinek hasznára válik. 😊

Holnap újra próbálkozunk, remélem nagyobb sikerrel.

2021. szept. 22. 21:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!