Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » MIt tennétek ilyen helyzetben-...

MIt tennétek ilyen helyzetben- óvodás kérdés?

Figyelt kérdés

Kisfiam egy nagyon ideális 22fős csoportba jár oviba, kiscsoportos, és két tündéri ovonéni van. A csoport összetétele nagyon vegyes- és sok cigánygyerek is van sajnos. (kisvárosban élünk) Oviban elvannak egymással, nem ezzel van a bajom, illeve viszonylag normálisak is. A többi (legtöbb) kisgyerek is elég szerény körülmények közül való- ez sem baj- egyedüli bajom az, hogy ez az egyszerűség együtt jár a "nincs"-csel is, és mivel otthon semmi fejlesztő játék nincs vagy csak kevés, értelimeg eléggé lent van a csoport. MI "jól" élünk, persze mihez képest- szóval jut mindenre, van sok játékunk, sokat foglalkozok a gyerekeimmel- mert 3 van.

Egyátalán nem nagyzolásnak írom, de szerintem nagyon kis okos a fiam

Az óvónénivel beszéltem mult héten, és ő modta, hogy a fiam értelmi és érzelmi inteligenciája nagyon magas- és bár foglalkoznak vele külön, de úgy érzik, sokat unatkozik. Van pl memóriajáték az oviban, de 5párral játszák, amit mi itthon 72párral játszunk. (2készlettel, mert 1már uncsi neki) 2évesen 15-20db-os, 2,5évesen már 60db-os kirakót ki tudott rakni a fiam, az oviban 10-12db-osok vannak. És még sorolhatnám...

MOndta az ovónéni még, hogy nem igazán talál barátra sem a kisfiam, pedig a többiek már kezdenek úgy "klikkesedni"

Nem tudom mit csináljak, komolyan.

Sajna másik csoportba nem tudom átrakni, mert ott meg nagyon nemjó ovonénik vannak.

Ti mit csinálnátok?

Mindenképpen itt szeretném hagyni őt kiscsoportra, és kivárni, hogy az év végére hogy alakulna a csoport, de sajnálom szegényt, hogy igazából eltölti ott a napokat, de nemigazán élvezi, nem játszik senkivel....

Másik oviba csak úgy tudom vinni, hogy egy másik városba vinném, kb 20km, és mivel még kicsi nem akarom annak kitenni, hogy reggel 6kor keltsem meg este 5kor tudjak értemenni.

:(


2013. dec. 2. 14:29
 1/10 anonim ***** válasza:
az ovónőnek kéne segítenie,hogy a társak őt is jobban befogadják.ill. a kisfiadnak mondani hogy barátkozzon a többiekkel.
2013. dec. 2. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%
Ha olyan sok játékotok van, akkor vigyél be az oviba belőlük. 60 darabos puzzle, memória játék, stb. Ezek nem olyan drága dolgok.
2013. dec. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%
A játékokkal kapcsolatban nekem az jutott eszembe, hogy talán van nektek olyan játék otthon, ami ugyan a kisfiad szintje, de azért nem játszik vele mert már megunta. Mondjuk egy puzzle vagy memória játék. Ezeket a megunt játékokat bevihetnéd az oviba és megbeszélnéd az óvőnőkkel, hogy vigyék át a nagyobb csoportba és cserébe onnan kérjenek hasonló játékokat a ti csoportotokba. Így a kisfiadnak lennének kedvére való játékai, de mégsem ugyanazok amiket otthon már megunt. Azért gondoltam ezt, mert nálunk nagyon örülnek az otthonról hozott, megunt játékoknak, habár itt cseréről lenne szó, de ígyis-úgyis az ovié lesz.
2013. dec. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
86%

nem a fejlesztő játékoktól lesz okos egy kisgyerek. te fiad se attól ilyen mert van memória kártyátok.

enyém is nagyon okos, magas iq-val van megáldva, de nem memóriakártyázott még soha 4 éves létére (nem érdekli) és nem kirakózik.

szóval ne itt keresd a hibát. gondolom nem véletlenül írtad ezeket, tiedet ez köti le. de ezek nem társas játékok, ha lenne az oviban se lenne több barátja, mert egyedül játszana ezzel is.

szerintem első körben próbálj vele sok szerepjátékot játszani, hátha rákap és akkor az oviban is megkér valakit, hogy játsszon vele.

másik meg, hogy lehet a te fiad eleve ilyen magányos farkas típus és ő maga nem keresi a társaságot, attól függetlenül milyen gyerekek vannak körülötte.

tesóival mit szokott játszani? játszótéren mennyire keresi más gyerekek társaságát?

2013. dec. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
81%

Szia, nagyon jók voltak azok a válaszok, amiket előttem írtál, én is hasonlókat gondoltam.

A helyedben én:

- vinnék be játékokat (ha nekem fontos a kisfiam fejlődése, akkor nem bánom, ha másé is okosodik mellette :)

- esetleg szólnék az óvónőknek vagy megbeszélném velük, hogy tudnak-e figyelni a bevitt játékokra vagy előre tisztáznám, hogy mik azok, amiket ott tudok hagyni örökbe és mik azok, amiket akár naponta is hajlandó vagyok hozni-vinni a kisfiam érdekében

- ha sajnálod a drágább játékokat, akkor kartonpapírra nyomtass memóriakártyákat- akárhány párat- hidd el, a gyerekek örülni fognak neki

- esetleg vastag kartonos szép képet te is fel tudsz ügyesen darabolni és máris kész a kirakó, amit nem sajnálsz


A helyedben esetleg én azon is elgondolkodnék, hogy tudom-e, akarom-e valamilyen folglakozásra járatni a kisfiamat KÉSŐBB (félreértés ne essék, ne arra szeretnélek rábeszélni, hogy a 3 évesedet ezentúl heti 5ször vidd valamilyen méregfrága fizetős különórára). Most még a beszokás ideje van- és elhiszem, hogy te kevésnek érzed felnőtt fejjel esetleg az ottani színvonalat, de hidd el, mindenből lehet tanulni. A szociális készségei ezáltal is fejlődnek és a boldoguláshoz ez is legalább olyan fontos, mint a memória és a logika.

Szóval ha egy félév múlva esetleg hetente tudnál neki pl. egyszer valamilyen tartalmas irányított foglalkozást biztosítani, akkor már nem lenne elveszve, hidd el.

És ehhez nem is biztos, hogy arra van szükség, hogy elvidd valahová- te is játszhatsz vele úgy, hogy közben tanul, fejlődik. Van pl. Logico vagy LÜK készletetek? Ilyen korán sötétedő, esős hétköznap estéken nagyon jó móka és tanulás lenne, plusz együtt is csinálhatjátok, te segítheted benne- legalább azt is érezheti, hogy nincs "lepasszolva".


Esetleg egy egyszerűbb társasjáték? Akár az oviba bevinni, akár otthon? (pl. csigafutam vagy figurix- van belőle pl. Thomas-os is :)


Az óvónőket azért jobban faggatnám, hogy ők mit tudnak tenni a kisfiam beilleszkedésével kapcsolatban? Ők mit tanácsolnak (azon túl, hogy esetleg megállapítottátok közösen, hogy - még- nincsenek barátai)? Azért csak ők a szakemberek, akiket a kisfiad szeret is- felelős szülőként én nagyon kíváncsi lennék nemcsak a problémára, hanem annak megoldására is.


Nem szeretnélek elkeseríteni tényleg, de szerintem még érdemes várni.

Tudom-tudom, a mai világban szinte versenysportot űznek a szülők abból, hogy ki jár több különórára, kinek van több KÉSZSÉGFEJLESZTÉSE- de még csak 3 éves körüli kiscsoportosról beszélünk, akinek eddig jó esetben 3 hónapja van egy egészen új közege és élethelyzete.


Ha viszont végképp tarthatatlannak ítéled a színvonalat és helyet, akkor inkább magánintézmények felé lenne érdemes nézelődni- hiszen mi a garancia arra, hogy a 20 km-rel arrébb lévő (ugyancsak önkormányzati) oviban nem még több gyerek van és legalább annyi egyszerűbb gyermek- vagy esetleg több olyan sajátos nevelési igényű kicsi, akikkel többet kell foglalkoznia az óvónőknek?

(sok más okból is, mi magánintézménybe járunk)


Ha a magánintézmény valamiért kizárt nálatok (nincs vagy drága stb.) akkor viszont érdemes megbarátkozni a gondolattal, hogy sajnos a környékbeli népesség gyermekeiből álló óvodai csoportok nagyon hasonlóak lehetnek és más önkormányzati oviban is sokan (még többen is!) vannak a gyerekek, de lehet, hogy az óvónőkkel nem lenne ilyen szeretetteljes a kapcsolat- akkor talán még többet ártanál vele.


Vannak egyébként a kisfiadnak ovin kívüli barátai is, ugye? Talán érdemes erre a vonalra is ráerősíteni, illetve a közösen töltött időt kulturálisan is még inkább tartalmasan eltölteni (bábszínház, gyermekkoncert stb.)


Tényleg nehéz lehet, de még az elején vagytok.

Minden jót kívánok és írd meg, hogy alakult:

egy 3,5 éves kisfiú anyukája

2013. dec. 2. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Már bocs de ha nem tud barátkozni szociálisan a te gyereked van lemaradva, nem gondolod hogy az ilyesmi az otthoni kirakosjáték számától függ.
2013. dec. 2. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Úgy gondolom, hogy szociálisan semmi gond a fiammal, mert a testvéreivel és a barátaival (baráti házaspárok gyerekivel- különböző korosztály) nagyon jól eljátszik, és játszanak közösen is- sőt velük egyátalán nem egy elveszett gyerek. A maga módján vagány, a bátyját, öccsét is kiosztja, és a nagyobb barátokat is, és nem utolsó sorban egy 6éves kislány a szerelme! :)

Inkább azt érzem, a másik gyerekemből kiindulva, aki nagycsoportos, és ő is magához hasonló habitusú gyerekeket válaszott kisbarátnak magának, hogy nincs nagyon őhozzá hasonlító tipusó kisgyerek, akivel barátkozni, játszani tudna. Ő nem ilyen kis agresszív fiu, aki nekimegy a másiknak- az ilyen kisfiukat kerülni. Azokat, akik kérés nélkül minden játékot kikapnak a kezéből, amivel elkezd foglalkozni- azokkal szintén nem játszik.


A memóriát és kirakót csak példának írtam, mert társasozni is sokat szoktunk és rajzolni, gyurázni, festeni, feladatlapozni - ő kéri, és logico-nk is van- azt is imádja, már az 5éveseknek való feladatlapot is meg tudja oldani. Sokat mesélünk, mondókázunk énekelünk. És heti egy angolórára is jár, mivel a bátyja jár már 2éve, és ő már tavaly is szeretett volna menni, de akkor még korai lett volna szerintem- de ősztől nem tudtam azt mondani neki, hogy nem járhaszt- menni akart és nagyon szereti. És ügyes is nagyon.

Őt a nagycsoportosokkal- a tesó csoportjával - még bábszínházba is hordják, mert mondták, hogy olyan ügyesen viselkedik, hogy simán el tudják vinni. (meg én is szoktam velük menni, szerdán is pont megyünk a 3gyerekkel)

Úgy gondolom, hogy elég sokrétűen van foglalkoztatva, nem csak a logikai dolgokkal.

Nem akarom siettetni őt semmiben, és egyébként nem vagyok elszállva a gyerekemtől, mert szerintem ő átlagos színvonalon van, olyan kisfiu, akivel törödnek otthon, csak sajna a csoport ilyen kis szerencsétlen. Írtam is, hogy nem ezzel van bajom, pl a cigánygyerekekkel, sőt még emiatt sem venném ki onnan, mert nagyon bízok az ovónénikben. Ez az egyetlen nagyon pozitív ebben a csoportban, hogy két olyan szuper aranyos és gyerekcentrikus ovonénink van, nagyon megszerette már őket a kisfiam is. És ezért tutira nem venném innen ki legalább kiscsoport végéig, mert bennük nagyon bízok.

Egyébként valószínűleg ő még nincs túl a beszokáson sem egészen, mivel szeptember közepén kezdtünk, volt beteg is, és novemberben mindössze 5napot volt, mert kórházban is voltunk, ugyhogy még alakulhat.

Csak pénteken ez elég hidegzuhanyként ért, mikor az ovonéni mondta... mert olyan volt, hogy elmondta, de végül nem tanácsolt semmit, hogy most akkor mit kellene, vagy mit nem tenni, csak közölte a tényeket. Meg hirtelen nem is tudtam mit mondani rá. DE már sokat gondolkodtam, várni fogok még kicsit, időt akarok adni a fiamnak is és majd beszélek az ovonénikkel erről, hogy mit gondolnak.


Köszönöm az ötletet arról, hogy vigyünk be memóriajátékot, mert 3készletünk van, ugyhogy az egyiket be is fogom vinni. Hátha örül neki a többi gyerek is. :)

ILyenen még azért nem gondolkodtam, mert mondták év elején, hogy semmi saját jétékot ne vigyünk be, mert nem szabad, és nem vállalnak felelőséget érte.

2013. dec. 2. 21:14
 8/10 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló,

Nem gondoltam, hogy a kirakósok számától bármi is függene!

De nem tudom ilyen építő jellegű hozzászólást miért kellett megejtened! :(

2013. dec. 2. 21:17
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem minden választ olvastam vissza, de gy kiscsoportosnak még nem kell együtt játszani a többiekkel, ilyenkor még egymás mellett játszanak, ez a normális!!!
2013. dec. 6. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem se vedd ki a kisfiad, ha az óvónénik nagyon jók, akkor a csoport is gyorsan fog fejlődni :)

Kisgyermekkorban még nagyon eltérő a fejlődés, de utol fogják érni a fiadat! :)

2014. jan. 1. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!