Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Valamelyikőtöknek volt olyanra...

Valamelyikőtöknek volt olyanra példa, hogy a gyereketek 5 éves kora után még beszédhibás volt, DE anélkül spontán javult, hogy logopédushoz járt volna?

Figyelt kérdés
2014. nov. 7. 15:22
 1/9 A kérdező kommentje:
Főleg "r" hanghibára gondolok, de más tapasztalat is érdekel :)
2014. nov. 7. 15:22
 2/9 anonim ***** válasza:
5 éves kor után már nem szoktak várni, mindenképp logopédushoz küldik. Eddig tart az élettani pöszeség.
2014. nov. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

5 éves korban már logopédus kiszűri a beszédhibás gyerekeket, és foglalkozik velük, 5 éves kor után már nincs spontán javulás.

A beszédfejlődés beindulásakor még nagyon sok hangot nem tud pontosan kiejteni egy kisgyermek, ez életkori sajátosság, és ezt az állapotot élettani pöszeségnek nevezzük, ez még nem beszédhiba, ez spontán érik, alakul, ahogy a beszédszervek ügyesednek és a beszédhanghallás ügyesedik, fejlődik. Ez a szakasz sok kisgyereknél 3 éves korra lezárul, de legkésőbb 5 éves korig a spontán fejlődésnek be kell fejeződnie, ezután már beszédhibáról beszélünk. A logopédus megvizsgálja az adott gyermeket, hogy miért nem tudja jól képezni az adott hangot, lehet beszédszervi probléma vagy a beszédhanghallás éretlensége. Minden esetben logopédiai foglalkozásra érdemes járni, célzottan kell foglalkozni a megfelelő kiejtés megtanulásával, hiszen 5 éves kor után már rövid az idő iskoláskorig minden hangot pontosan kell tudni felismerni és kiejteni a pontos írás-olvasás elsajátítása érdekében.


Ez azt jelenti, ha a te gyermekedről van szó, ne aggódj amiatt, ha 5 éves korra még nem tudja kiejteni pl, az r hangot, a logopédus majd könnyedén segít ezen, de ne várd, hogy ez spontán alakuljon, mert 5 éves kor után már ez nem biztos, egy kis segítség nem árt.

egy gyógypedagógus

2014. nov. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én csak a mi példánkat tudom mondani. 6 éves elmúlt és a R hangot nem tudja kimondani, a L hanggal is voltak bajok de az már javult. Nála nem a hallás a gond, mert meg tudja különböztetni a beszédben a hangokat csak kimondani nem tudja, a nyelvét nem tudja hogyan kell szerintem használni. Mi járunk logopédushoz 1 éve de sok eredményét nem látom. Amit megtanult azt a nyáron kb. el is felejtette...én is abba bíztam/bízok hogy magától majd ráérez valahogy, mert ez a logopédiára járkálás sok eredményt nem hoz. Nálunk például ragozási gondok is vannak, a logopédus szerint ez a diszlexia gyanúja is lehet...
2014. nov. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ovi nagycsoportban és az iskolában is ingyenes a logopédia és helyben foglalkoznak velük, szóval nem fogják megvárni, hogy majd idővel megoldódik.

Persze ha Magyarországon laktok.

Barátnőmék egy időben külföldön laktak, ott nem volt a suliban lehetőség, végül keresett magán úton logopédust és ő segített.


Előző: nekem is járt az egyik gyerek, szintén az L és R hangol miatt, elég lassan javult, de mégis haladt! Nem megy egyik napról a másikra, türelem. Az enyémnek másodikos korára sikerült az R hangot a beszédben is alkalmazni.

2014. nov. 8. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Igen, én is hozzátenném, türelem, lehet hogy látszólag nem látod a logopédiai munka eredményét, úgy gondolod, nem ér semmit, de ez nem így van. Attól függ mi az adott problémája az adott gyereknek, van akinél már nagycsoportban jelentős a javulás, van akinél még elhúzódik iskoláskorban is, éppen ezért kell járni a logopédushoz, mert spontán javulást nem lehet várni, türelem!
2014. nov. 8. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

R hang sokszor magától javul.

Nálunk a suliba menők második félévétől foglalkoznak azokkal a gyerekekkel, akiknek csak az R hiányzik(hibádzik). Azt mondják, ez valószínű addig helyre is jön.

Nálunk bejött, kb 1 hete mondja a gyerekem az R betűt, így valószínű második félévtől nem is kell mennie a logopédushoz.

Magától tanulta meg, most érzett rá.

2014. nov. 8. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Igen, nagyon könnyen előfordulhat, hogy segítség nélkül is javul egy hang. Ez igazából attól függ, hogy mi miatt pösze a kisgyerek. Ha csak a beszédszervek ügyetlensége az ok, vagy egyszerűen csak az, hogy még nem jött rá, hogyan kell az R hangot ejteni, akkor semmi akadálya nincs, hogy sikerüljön. Viszont ha beszédészlelési zavar van a háttérben, akkor kisebb rá az esély, és ha sikerül is, utána valószínű, hogy még jódarabig keverni fogja a hangokat.
2014. nov. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Ha ha gyerek nagyon nem tud beszélni, akkor küld el logopédushoz.... DE ha csak R hanghiba vagy ilyesmi,

akkor várhatsz még 1-2 évet..

2014. nov. 25. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!