Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Vegyes csoportban melyik...

Vegyes csoportban melyik korosztálynak való mesét olvas az óvónéni elalvás előtt? Lehet ebből gond (ld. Lent)?

Figyelt kérdés
... mert a kiscsoportos lányom, aki itthon délután 2-3 órákat alszik, csak hánykolódik az oviban alvás helyett (aztán egész délután ki van készülve), és már mindent végiggondoltunk, miért lehet... és akkor a férjemnek eszébe jutott, hogy megkérdezze, milyen mesét hallgatnak alvás előtt. A gyerek vízbe fulladt tündérről, vérző ujjú fiúról számolt be szorongva. Rákérdeztem, és azt mondta az óvónő, hogy igen, és ez "csak" népmese - erre egy három éves gyereket nem tartok még érettnek, és lehet, hogy ezért szorong a gyerekem elalváskor. Szerintetek...? És ha esetleg valaki szakmailag hozzá tudna szólni...?
2014. nov. 11. 14:10
 1/8 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem nem ezért nem alszik. Generációk nőttek fel pl Benedek Elek meséin, pedig abban is van gyilkolászás.
2014. nov. 11. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem, de nem mindegy, mikor találkozik ezekkel a mesékkel a gyerek. Ugyanis ki kell hogy alakuljon a mese-tudat, hogy el tudja különíteni a vaóságot amesétől - és ez kb. öt éves kor. Nem véletlen, hogy a piciknek Boribont és Bogyó+Babócát olvasnak, nem rögtön pl. Grimm-meséket...
2014. nov. 11. 15:15
 3/8 anonim ***** válasza:
51%
Legalábbis az utóbbi években ez a módi. Én világosan emlékszem, hogy amikor én óvodás voltam, mi Grimm meséket hallgattunk, meg Benedek Eleket, meg Lázár Ervint. Mert az volt. Pedig volt olyan mese, amiben a királylánynak kivágták a szemét pl. És ezeket apukám egészen apró koromban olvasta. És nem csak nekem. Ez volt az általános.
2014. nov. 11. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Miért nem beszélsz erről az óvónővel?
2014. nov. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

Szia.

Valóban, ez nem az ő korosztályának való mese. Neki még láncmeséket, állatmeséket kellene hallgatnia.


Azonban ha vegyes csoportba jár, ott nagyon nehéz lenne megoldani, hogy alvás előtti mesélésnél csak neki való mesét meséljenek az óvónők, mert az meg a nagyobbaknak unalmas és rövid.


Mi ezt úgy szoktuk, hogy ha tündérmesét, Grimm vagy komolyabb Benekedek Elek mesét olvastunk alvásnál, akkor előtte halk zenét tettünk be, amit meghallgattak, utána a mesét lassabban olvastuk, sokszor mire odaértünk a "horror" részekhez, addigra a kicsik már aludtak is, azt nem hallották.


Mondjuk mi a kolléganőmmel eleve "átírjuk" a meséket, amikor az van benne, hogy a rókát megfogták és agyonverték, a bundájából meg kucsmát csináltak azt úgy olvassuk, hogy a rókának jól ellátták a baját, és amikor sajgó derékkal hazaszaladt, többet se lopott tyúkot, stb.


Az eredeti Benedek Elek gyűjtésben meg tényleg vannak olyan mesék is, amiket én sem olvasnék egy 3 évesnek (pl.Világszép nádszál kisasszonyban a királyfi 2 lányt megöl, mire a harmadiknak ad vizet, saját lábából kivág egy darabot,stb.) akkor inkább Grimm, pl. a Suszter manói, de magyar népmesék között is vannak nem véresek:

A só, Széttáncolt cipellők,stb. amik ugyan királyos mesék, de nincs bennük megfulladás, halál.


Kérnék fogadóórát, beszélnék az óvónővel, megemlíteném ezt neki.

És azt is kérdezd meg, szerintük mi az oka, hogy az otthon alvó lányod ott nem alszik. Lehet, hogy csak oda kéne mellé ülni és simogatni kicsit a hátát, vagy olyan mellé van fektetve, aki nem alszik és piszkálja, esetleg kéne neki alvós plüss, stb. Sok oka lehet, rá kéne jönni és megoldani.


Egy óvónő, pszichopedagógus

2014. nov. 13. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
attól hogy a gyerek alszik még eljut a tudatáig...ezt nem tanítják?
2014. nov. 15. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ja, elvileg a mély alvási fázisban van az, hogy tanulhat az ember, a hallott dolgokhoz jobban társít utána.

De amikor a gyerekek a mese alatt elalszanak, akkor még nem a mély alvási fázisban vannak....

Különben is, ha halk hangon, szépen "duruzsolva" mesélünk, és egy 3 éves gyerek nagyon elfárad ebéd utánra, akkor nagyon hamar elalszik.

Van olyan kisgyerek, aki addigra már alszik, mire a többieket betakargatjuk.


Úgyhogy nem értem, miért kötekedsz, Utolsó Válaszoló. Adjál már jobb tanácsot, ahelyett, hogy off-olnál..... :)

2014. nov. 15. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
De számít, nagyon hosszú ideog nem tudja a vallóságot elkülôníteni a vallóságtól. Én ezért sok mesét nem engedek nézni, és nem olvasok Grimm meséket. Nekem határozott emlékem van, hogy egy mesét vallóságnak éltem meg de akkor már jóval nagyobb voltam mint 3 éves.
2014. dec. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!