Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Beiratkozáskor miért csak az...

Beiratkozáskor miért csak az anya lakcímkártyája kell?

Figyelt kérdés

Most fogom oviba íratni a fiam. Tegnap nézegettem a honlapot, hogy mik kellenek majd beiratkozáskor.

Furcsa, hogy a gyerek iratai kellenek, és az anya lakcímkártyája. És apáé? Ő jogilag nem ugyanolyan szülő??? csak mert ő aznap épp szabadnapos, és felmerült hogy ő megy beíratni a gyereket. Megteheti? Mert a való életben ugyanolyan szülők vagyunk. Mindketten ugyanúgy visszük dokihoz, vásárolni, bárhova. Sokszor ő hozza haza bölcsiből, és most a 3 éves státuszra is a férjem viszi.

Gondolom jogilag egyformák vagyunk, mint gondviselők.

Akkor miért így írják hogy "anya lakcímkártyája"?

(tudom, kérdezzem meg az ovit: de ezt miért kell kérdezgetni. Nem evidens, hogy "normális" családban egyforma a 2 szülő? vagy mégsem?)


2016. ápr. 12. 11:41
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Mert a gyerek azon a lakcimen van bejelentve ahova az edesanya,es ez fix dolog...nalatok ezek szerint mindenkinek ugyanaz a címe ..nálunk pl nem,hiaba egyutt elunk,papiron ahanya annyi helyen kv. Most intézem,h kozos legyen a lakcimunk...úgyhogy oka van annak,hogy az anya lakcimkartyaja kell..
2016. ápr. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez kb.olyan, mint amikor hivatalos helyen le kell írnod anyukád nevét, ha kitöltesz egy ívet, vagy bármit. Ott se kérik az apa nevét.

Ettől függetlenül persze, egyenjogú szülők vagytok, odaadod neki a lakcímkártyát és beíratja.

2016. ápr. 12. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm.

Érdekes dolgok ezek: szülésnél automatikusan apa vezetéknevét kapja a gyerek, de hivatalos helyeken az anyával van együtt és anyja neve alapján azonosítanak valakit...


És ha a gyerek és az apja lakcímkártyáján ugyanaz a cím szerepel, akkor beírathatja az apa? (ezt már csak kíváncsiságból kérdezem)

2016. ápr. 12. 11:59
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Amugy szulesnel sem kapja automatikusan az apa nevét...csak ha van apasagi nyilatkozat,vagy hazasok vagytok es anno az o vezeteknevet jeloltetek meg a szuletendo gyerek nevenek...es a kerdesedre válaszolva,ebben szerintem az ovi tud felvilagositast adni,de valoszinunek tartom,h beirathatja
2016. ápr. 12. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Amikor az "anyja neve" kitételt kitalálták, akkoriban még DNS vizsgálat sem létezett, illetve az apa vezetéknevét kapta a gyerek. Abból indultak ki, hogy az anya személye biztos, míg az apáé nem. De sok országban nincs is ilyen, hogy "anyja neve", számos külföldi ügyfelemet meglepte, soknak külön meg kellett kérdeznie az anyját, hogy mi a leánykori neve, mert nem tudták.


Amúgy a kórházi anya címére könyvelést én sem értettem. Házassági anyakönyvi kivonatot bekérték, innentől a férjem az apa a jog szerint, akkor is, ha a gyerek néger lesz vagy kínai. Ezek után nem értem, hogy miért volt fontos az én lakcímemre anyakönyvezni, amikor egy hetesen átirattuk az apja lakcímére, mert az volt kedvezőbb nekünk.

2016. ápr. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"vagy hazasok vagytok es anno az o vezeteknevet jeloltetek meg a szuletendo gyerek nevenek"


Ezt is sokan írták itt, de ez sem kötelező.

Mi 6 éve házasodtunk egy vidéki hivatalban, és nem kérdezték, hogy mit szeretnénk majd vezetéknévnek.



Végül is ketten megyünk (ha már nyílt nap nincs, legalább mindketten lássuk, hova megy a gyerek majd), így nem lesz gond, kinek a papírjait kérik.

2016. ápr. 12. 12:44
 7/10 anonim ***** válasza:
33%
Csak annyit tennék hozzá hogy amit az első válaszoló írt az nem igaz. Nálunk a gyerekek oda vannak bejelentve ahova az apjuk, én más címre. Szóval az nem fix hogy a gyerek és az anyuka ugyanarra a címre kell hogy legyen bejelentve.
2016. ápr. 12. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Mi 6 éve házasodtunk egy vidéki hivatalban, és nem kérdezték, hogy mit szeretnénk majd vezetéknévnek.

"


Akkor egy nagyon hanyag ügyintézőt fogtatok ki. Ha megnézed a házassági anyakönyvi kivonatot, akkor a legalsó rublika a "születendő gyerek(ek) családi neve". Ezt meg kellene kérdezni, ahogy azt is, hogy a házasuló felek közül ki és hogyan változtat nevet.

Szintén 6 éve házasodtam és ott bizony a gyerek nevére is rákérdeztek. Mi maradtunk saját néven, a gyerek kötőjeles lett.

2016. ápr. 12. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

MA reggel direkt megnéztem a beíratkozásról hirdetményt, ki van függesztve a bölcsinkben. A "szülő" lakcímkártyája kell, mellette hivatkozásként a rendelet száma is szerepel. Tehát nem kell kifejezetten az anya lakcímkártyája, az apjáé is pont ugyanannyira megfelel.


Szerintem a ti bölcsitekben azért lehet "anya lakcímkrtyája" kiírva, mert valszeg nem hivatalos hirdetmény, és mert általában az ilyen ügyeket az anyukák szokták intézni.

2016. ápr. 13. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

ez a mi ovink hirdetménye:

[link]

itt konkrétan anya lakcímkártyáját kérik (bár ez azért is furcsa, mert tudtommal a munkahely szerinti ovi is illetékes. Tehát ha máshol lakom, de Szigethalmon dolgozom, akkor is beírathatom - és fel is kellene venniük).


A másik ami eszembe jutott: azt írjátok anya mindenképpen egy lakcímen van apával: ha válnánk pl, és én lépnék le, akkor apával maradna a gyerek. Akkor mi van? Vagy válásnál apa el akarná vinni. Ugyanannyi joga lenne, mint nekem ott tartani, nem?

2016. ápr. 13. 12:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!