Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Tényleg nincs beleszólási...

Tényleg nincs beleszólási jogom az iskola kezdéssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Kislànyom júliusban múlt 6éves, màsodszor jàrjuk a nagycsoportot. Mivel nyàri, mindig is úgy terveztük és készültünk hogy 7évesen kezdjük az iskolàt. Magànúton jàrunk fejlesztésre, tornàra amiről tud az ovi. Korának megfelelő, barátkozós,szeret feladatlapokat töltögetni stb. Az óvónőnk idős, agresszív, katonás, régimódi. Kislányom soha nem volt a kedvence, velem nem akar szóba állni, nem köszön vissza szülőknek..Tavaly megkérdezte idén megyünk e suliba, mondtam nem, egy szót sem szólt. Idén megvolt a szülői értekezlet ahol kijelentette minden kislányt és pár fiút elküld Szakértői Bizottsághoz mert kell...Kötelező elvinnem ha nem akarom? Két szakemberhez járunk magánúton akik folyamatosan azt hangoztatják minden területen rendben vagyunk. Az ovónő ezek szerint úgy gondolhatja hogy jövőre 7évesen sem lesz iskolaérett a lányom? Nem egy egyszerű ember, próbáltam már vele többször beszélni, egyszerűen faképnél hagyott..ő soha nem ér ránk. Szeretném tudni milyen jogaim vannak ha egyáltalán vannak a mai világban. Muszáj mennünk vizsgálatra? Iskolaérettségi teszt még nem volt de ezek szerint ő nem is akarja velünk megcsináltatni. Ha gond lett volna már előbb küldött volna Nevtanba gondolom
2016. szept. 11. 01:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, muszáj menni ha elrendelte.

Azonban nem értem a problémáadt.

Júliusban betöltötte a 6. életévét a kislány. A mostani évet ígyis-úgyis végig kell vinnie, mert már elmúlt szeptember! A beiratkozás már rég megvolt, az iskola is elindult.

Így a lányod a mostani nagycsoport végeztével már 7 éves lesz. Hányszor akarod még vele járatni a nagycsoportot? Háromszor vagy mi?

A szakértői bizottság megállapítja, hogy már mehet suliba. Ez majd azt eredményezi, hogy harmadjára nem járhatja a nagycsoportot.

2016. szept. 11. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Kötelező az iskola érettségi vizsgálat. Nem lehet, hogy ez az?
2016. szept. 11. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
79%
Egy ismerősöm lányát a szakértői bizottság így nem engedte iskolába, harmadszor járja a nagycsoportot. Nem tudom, hogy kötelező-e a vizsgálat, de ha az óvónők szerint nem iskolaérett a lányod, jobb ha elviszed, ha nincs komoly probléma vele, 7 évesen engedni fogják.
2016. szept. 11. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Miért érzem azt, hogy pont a fordítottja a baja az óvónőtöknek és szerinte már idén mennie kellett volna?

Persze változtatni ezen már nem tud.

2016. szept. 11. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
23%
Már iskolába kellene járni a lánynak. 7-8 évesen 2.-3. osztályosnak.
2016. szept. 11. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Ne fogd fel személyes sértésnek. Majd megállapítják, hogy iskolaérett-e és kész. Ha az, akkor azt, ha nemmakkor nem. De ha minden rendben nem értem miért aggódsz.
2016. szept. 11. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
80%

Részekre bontanám a kérdésedet.

Az, hogy el kell küldenie x gyereket a Szakértőire, úgy értendő, hogy ő problémát sejt. Amúgy nem minden visszatartott gyereket kell automatikusan odaküldeni.

Ha küldenek, mennetek kell, a Jegyző hatásköre, hogy rávegyen.

A magánúton törtênő fejlesztés papírjait a Bizottság nem fogadja el automatikusan a saját vizsgálatai helyett, de érdemes beadni, segíti a munkájukat.


Amúgy meg nem értem, mi a gondod azon kívül, hogy nem kedveled az óvónénit.

Nem akartad még idén a sulit, az ovi sem akarta, maradt is a gyerek.

Az a baj, hogy kérték a hivatalos vizsgálatot?

Még ha találnak is valamit a gyereknél, nem fogják az oviban tartani. Ha ebben a tanévben már iskolaköteles, és júliusi lévén az, nagy baj esetén speciális iskolába küldik, mert az oviban max.plusz egy nevelési évet maradhat. Nálatok erről szó sincs.

A Szakértői Bizottság nem mumusok gyülekezete, nem akarnak rosszat. Képzett, a gyerekekkel könnyedén kapcsolatot teremtő emberek, akik játékos formában felmérik, és fényt derítenek az esetleges problémákra.

Ha találnak valamit, SNI-s lesz a gyerek, azaz speciális nevelési igényű. Plusz órát kap az iskolában a fejlesztésre, a problémájától függően változtatnak a számonkérések módján, az arra adott időn. Súlyosabb esetben akár felmenthetik az írásbeli számonkérés alól, vagy pl nyelvből az értékelés alól.

Az SNI kód nem marad rajta, mint pl az autista kód. Először 2 év után vizsgálják felül, aztán évente, ha pedig marad a probléma, általános vége felé véglegesítik.

SNI-s gyerek még akkor is mehet középsuliba, fősulira, ha végig SNIs marad, csak a fentebb leírt kedvezményeket kapja.


Saját tapasztalatom:

Két fiam volt SNIs. A nagyobbnál későn, 10 éves korában lett meg a diszlexia, diszgráfia diagnózis, és kezdte kapni a megfelelő diagnózist. Előtte is vittük minden felé, de a kódig annyi kudarc érte, hogy bár a diszlexiáját rendbe tették és a diszgràfia is enyhült, végigvergődtük az iskolát, és a szakmunkáskêpző utàn nem tanult tovább. Pedig jó eszū gyerek, ugyanis a diszes gyerek nem hülyegyerek, csak részképesség zavara van, ami kicsi korban jól fejleszthető.

Kisebb fiamnâl én kértem a vizsgálatot, az óvoda elfogadta a kérésemet. Ő enyhén diszes volt. 2 évig kapta a fejlesztést, aztán zàrták az aktáját. Most 11-es gimis, 4,7 az àtlaga, fősulira készül.

Legkisebbem most nagycsoportos, neki is kérni fogom a Szakértőit.


Összefoglalva, ez a vizsgálat esélyt ad a gyereknek arra, hogy zökkenőmentes legyen az oktatása. Nem bélyegzi meg, nem fogyatékosként kezeli, csak plusz támogatást nyújt neki, ha szükséges.

És nyugodtan elhiheted, lehet ott is probléma, ahol te, vagy a magánfejlesztők nem látják.

Ha ezt feltárják, segítséget kap a gyerek, ha nem, hülyegyerekként kezelik a suliban.

2016. szept. 11. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Saját tapasztalatom szöveg után bakiztam, nem megfelelő diagnózist, hanem megfelelő fejlesztést akartam írni.
2016. szept. 11. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerinted minden oké, két szakember szerint is. Akkor mi a francért hordod fejlesztésre?
2016. szept. 11. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
76%

A szakértői bizottság nem ördögtől való, nem kell tartanod tőle. Teljesen mindegy, hogy mmost az ovónő milyen okból kérte a kivizsgálást, fogd úgy fel, hogy lesz egy hivatalos szakvéleményed. Mindenféle szakember, pszichológus, szomatopedagógus, gyógypedagógus stb... felméri a gyereket, elvégeztetnek vele egy csomó tesztet, beszélgetnek vele és veled is. Ha nincs semmi gond, kapsz majd egy hivatalos szakvéleményt és annyi, nincs további teendő. ha gond van, jelzik és mindenképpen megbeszélik még ott Veled, nem a hátad mögött javasolnak vagy írnak elő bármit. rutinosak és profik, a gyereket meg komplexen felmérik, szerintem mindenkinek hasznos lenne legalább egyszer, de a leterhetltés miatt ez nem kivitelezhető nyilván. Mi régi mostorosok vagyunk, mindkét gyerekkel rendszeresen járunk, különböző okokból kifolyólag és bár sokan szidják őket, én nem érte miért, felkészült, profi, segítőkész gárda van a legtöbb helyen. Az új oktatást érintő törvények miatt az is elképzelhető, hogy ez már egy kötelező protokoll és az évismétlőknél kérnek egy ilyet, illetve előtte is kérhet a szülő és az intézmény is bármikor. Iskolaérettségi vizsgálatot első körben nem ők végzik, nem lenne rá elég erőforrás, de nyilván egy iskolakezdés előtt álló gyermeknél ez is a vizsgálat részét képezi majd. Arra a megyei szakértőieknek nincsen kapacitásuk, hogy minden végzős óvodásnál elvégezzék ezt. Kislányodnak mindez csak a javára válik, ha meg van bármilyen területen elmaradás, legalább kiderül. Menjetek bátran, lehet kicsit fárasztó lesz neki (több órát tarthat), de kizárólag az érdekeit szolgálja, végeredményben meg édes mindegy, hogy ezt most pont az óvoda kezdeményezte. Ha már kérték a vizsgálatot és kijelölték az időpontot is, arról a bizottság írásban értesít majd és természetesen ez esetben kötelező elvinned, ez majd a papíron is szerepel, egyéb esetben jelentik a jegyzőnek. Az elkészült szakvéleményből is kap mindenki 1-1 példányt, képző intézmény(ez esetben az óvoda), szülő, jegyző. Ez ebben a formában már egy hivatalos eljárás, nem kerülheted ki és hidd el, nem is lenne semmi értelme, illetve haszna sem, hiszen nagyon alaposan felmérik majd a lányodat, aminek az eredményével már mindenképpen okosabb leszel. Nem utolsó sorban is, bár ez a tevékenységük annyira nem ismert, hozzájuk tartozik a kiemeleten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása is, tehát ha a kislányod valamilyen területen különösen fejlett és tehetséges, arra is kapsz javaslatot, azt miként fejleszd, vagy merre indulj tovább. Ezek a kijelölt, törvényileg meghatározott feladataik:

1. gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás,

2. fejlesztő nevelés,

3. szakértői bizottsági tevékenység,

4. nevelési tanácsadás,

5. logopédiai ellátás,

6. továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás,

7. konduktív pedagógiai ellátás,

8. gyógytestnevelés,

9. iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás,

10. kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása.

Nem kell tartanod tőlük, nincs miért.

2016. szept. 11. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!