Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Lányom 3 éves. Kötelező oviba...

Lányom 3 éves. Kötelező oviba iratnom akkor is ha alvás közben bepisil?

Figyelt kérdés

-Alvás közben még bepisil.

-Későn tanult meg beszélni,most sokszor még én sem értek minden szavát. (Mondókát,verset nem tud,max 2-3szót belőle)

-Ha önállóan eszik akkor nem lakik jól.


2018. ápr. 19. 18:03
 1/5 anonim ***** válasza:
63%

Ha aug. 31-ig betölti a 3-at, akkor igen, kötelező neki az ovi. Jegyzőtől kérhetsz felmentést, ha nem szeretnéd oviba vinni.

Ha még nem teljesen azobatiszta, az nem kizáró ok. Viszont a beszédfejlődés javulása miatt érdemes lehetne közösségbe járatni. Sok gyereknek ilyenkor indul be a beszéde és már 3 éveseket is kötelezően fel kell mérnie a logopédusnak és ha fejlesztés kell neki, akkor már megkapja 3 évesen. Nagyobbik fiam ugyanígy volt a beszéddel, de én voltam vele nev. tanban és korai fejlesztőbe is jártam vele, majd utazó gyógypedagógus járt hozzá az oviba. Én mindenképp vinném oviba, hisz a beszéd fejlesztését minél hamarabb el kell kezdeni. Lehet, hogy a közösség hatására magától beindul. Egyáltalán nem kell verset tudnia! Ez szintén nem akadály. Legkisebb fiam most kiscsoportos és 2 olyan gyerek is van az oviban, akik még nappalra is kapnak pelenkát. Ugyanis, ha nem szobatiszta, nem utasíthatják vissza, ha betöltötte a 3-at aug. 31-ig. Tudom sajnos sok óvoda riogatja ezzel a szülőket, hogy kötelező a szobatisztaság. Nem igaz. Önálló étkezést szeptemberig még gyakorolhatja, de ha látja, hogy a többi gyerek eszik, szerintem ő is fog, egymástól sokat tanulnak!

2018. ápr. 19. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
45%
Ha 3 éves, akkor kötelező. Nem kell ott aludnia, ebéd után elhozhatod. A beszéde szerintem jobban fejlődne oviban, főleg mert ott logopédus is felméri, és szükség esetén foglalkozik vele. Az evés problémásabb, de szeptemberig biztos abban is sokat fejlődik majd. Ha viszont úgy érzed, hogy biztos nem lenne jó az ovi, beszéld meg a védőnővel hogy Nálatok hogy lehet felmentést kérni.
2018. ápr. 19. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Szerintem a lányodnak pont hogy szüksége lenne az ovira. Én úgy érzem, hogy inkább kifogásokat keresel, hogy ne vidd, mert úgy érzed, hogy ezek amiket leírtál nem jó dolgok. Hidd el, hogy mások gyerekei sem tökéletesek, más gyereke is bepisil és más gyereke sem beszél tökéletesen és lassan eszik. Ja és sok gyerek még középsőben, de még nagycsoportban sem tud verset mondani. Ez abszolút nem feltétel!!
2018. ápr. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
7%

Lányom egyáltalán nem szobatiszta.

Pár szava van (járunk fejlesztőbe, mert a mozgása is megkésett volt).

Nem iszik pohárból kilötyögtetés nélkül és kanállal se eszik tisztán.

Nincs 3 éves, de aug. 31-ig az lesz.

=

Megy oviba.

2018. ápr. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nézzük sorban, szakirodalmakat idézek, és szakmai videót linkelek, ezen felül a gyakorlatban is tapasztalom az alábbiakat:


"Lányom 3 éves. Kötelező oviba iratnom akkor is ha alvás közben bepisil?"


Elvileg kötelező 3 éves kortól az ovi, de szakmailag csak 4 éves kortól indokolt. Épp ezért javaslom a halasztást, kivéve ha a gyermeked azon ritka esetek közé tartozik, aki hatalmas lázba jön a gyerektársaságtól (kb minden ötödik, 4 év alatti gyermekre többé-kevés igaz, a többire egyáltalán nem!)


Linkelem a Zilahi docens-féle videot, a magyarországi ÁLLAMI óvodák legalább háromnegyede is Freinet és részben Steiner (Waldor) elveket vall és követ már a 90-es évek óta, bár önmagában az alternatív óvodapedagógiák egy része is ezekre épül egyébként.

Tehát kéretik nem félreérteni a video elején, hogy "alternatív".


https://www.youtube.com/watch?v=NnovhqawkTc


Zilahi docenssel való riport, az elején is kifejti, hogy 4 éves kor előtt semmiképp se javasolt se ovi, se bölcsi, de még a legtöbb 5 évesnek is anya és apa közelsége és az otthon az elsődleges, ha a környezet szempontját nézzük. Ez természetes életkori sajátosság. Ettől függetlenül nagyon ajánlott az óvodába járás - NÉGY ÉVES KORTÓL. (Ilyenformán én is javaslom.)


Ezen kívül: semmiféle szobatisztaság nincs törvénybe foglalva az óvodába járás feltételeihez.



"Későn tanult meg beszélni,most sokszor még én sem értek minden szavát. (Mondókát,verset nem tud,max 2-3szót belőle)"



Dr Vekerdy Tamás előadásának egy részlete,

5-ből a 3.rész (az egész kb 50 percet érdemes végignézni egyébként.) :


tilos a direkt módszerrel való beszédfejlesztés, 5 éves korig, még akkor is, ha az játékosan történik. Ellenben 5 évesen már lehet logopédus által fejleszteni.


https://www.youtube.com/watch?v=Pq6Z5e_25DQ


IDÉZEK A VIDEÓBÓL:


"[...] nem figyel [a kisgyermek] ÉS MEGTANUL BESZÉLNI


[...] utánoz akkor is, ha nem hallatszik


[...] MAGÁTÓL TANUL MEG beszélni


[...] [De] amennyiben tanítom, javítgatom, később kezd megtanulni és örülhetek,

ha nem fog dadogni


[...] [aki csak épp 3 évesen kezd el beszélni, az] ugyanúgy fog beszélni 3 és fél éves korára, mint aki már egy évesen beszélt


[...] A HARMADIK ÉLETÉV EGY JELENTŐS FORDULÓPONT [...] 3 [éves kor] után egy kicsivel, még az lehetséges [hogy rendben levő, ha csak akkor indul a beszéd]


[...] mindent ért, de nem beszél [addig] NE TANÍTSUK a gyereket, ez NAGYON FONTOS, bár figyeljük, hogy érti-e, amit mondunk


[...] "Eddig miért nem szólaltál meg???" "MERT EDDIG MINDEN RENDBEN VOLT!!!"


[...] a kisgyermek SPONTÁN utánzással tanul


[...] ha [tanítgatással direkt tanítással, ami káros 7 éves kor alatt] beindítom az agykérget, GÁTOLJA a kéreg alatti SPONTÁN kreatív [a beszédfejlődésre nézve hatékony] tevékenységet"


dr Vekerdy Tamás gyermekpszichológus díjai:


[link]


Kiváló Munkáért díj (1985)

Oktatásügy kiváló dolgozója (1987)

Nemzetközi Lego-díj (1993)

Kiss Árpád-díj (1996)

Budapestért díj (2000)

Pro Scholis Urbis díj (2006)

Hazám-díj (2014)



VALAMINT:


www.nlcafe.hu/csalad/20120220/3_evig_joga_van_hallgatni


VEKERDY TAMÁS , GYERMEKPSZICHOLÓGUS

TÓTHNÉ SZÉKELY ÉVA , LOGOPÉDUS


"3 évig joga van hallgatni. De mégis mit csináljunk? Csak várjunk arra, hogy elkezd magától beszélni? „Vekerdy Tamás szerint a gyereknek hároméves koráig »joga van hallgatni«, késői fejlődésű gyerekeknél ez bőven belefér, ha azonban még ekkor sem kezd el beszélni, akkor nem árt, ha elvisszük egy hallásvizsgálatra, ugyanis egyes orr-, illetve garatmandula-betegségeknek lehet szövődménye a hallóképesség csökkenése” – nyugtat meg mindenkit a logopédus.


Az még önmagában nem adhat okot aggodalomra, ha a gyerek nem beszél 2,5 éves korában, de nem árt figyelni, hogy vajon másban nincs-e lemaradva a kortársaitól. De ezt sem szabad túlságosan erőszakosan csinálni, értelme sincs; ha egy gyerek nem akar, akkor nem fog megszólalni. „Elég, ha sokat beszélünk hozzá, vagy olvasunk vele és játsszuk a megszokott játékokat, a legtöbb gyerek ugyanis magától feláll és megszólal, saját tapasztalatból tudom, hogy nincsen okunk félni attól, hogy a gyerekünk nem tanul meg beszélni, ugyanis a valamilyen rendellenesség miatt visszamaradt gyerekek aránya az egészségesekéhez képest elég alacsony – magyarázza Tóthné Székely Éva. – Az a baj ezekkel a statisztikákkal, hogy a megjelent adatokból szabályokat csinálunk.” Ráadásul amint azt látjuk, hogy a mi gyerekünk valamiért nem felel meg a nagy átlagnak, rögtön megijedünk. Pedig gondoljunk csak arra, hogy Einstein állítólag csak hatéves korában kezdett el beszélni – még bármi lehet a gyerekből."



TOVÁBBÁ:


[link]


Dr. Vajda Zsuzsanna ezt írja Siettetett gyerekek című tanulmányában:


„Mivel a fejlődést az első hónapokban-években alapvetően belső érési folyamatok vezérlik, amelyek az éppen aktuális tapasztalat spontán megszerzésére késztetik a gyereket, kifejezetten kártékony a korai fejlődésbe való beavatkozás. A kisgyermek életének túlszervezése, a külső sémák és normák erőltetése hátráltatja a fejlődést. A korai fejlesztés azoknak a gyerekeknek az esetében indokolt, ahol valamilyen súlyosabb idegrendszeri sérülés, komoly, éves lemaradás tapasztalható. […] 6-7 év között jön létre az a fordulat a gyerekek értelmi képességeiben, amely alkalmassá teszi őket a szándékos és szervezett tanulásra.”

2018. ápr. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!