Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » A nevelési tanácsadóban...

A nevelési tanácsadóban rásüthetnek valami bélyeget 6 évesemre hivatalosan, beleegyezésem nélkül? BTM, SNI.

Figyelt kérdés

Szerettem volna magánúton, diszkréten kezelni a gondjainkat, ezért kisfiamat magán pszichológushoz vittük. Közben viszont az ovi részéről kiment a papír a nevtanba. Aláírtam, de jeleztem, hogy magánutat szeretnék inkább. Aztán kiderült, hogy most már akkor el kell menni a nevtanba is. A pszichológus szerint amúgy nem SNI vagy BTM gyanús.

Szóval holnap nev.tan. (közel egy év után adtak időpontot és hívtak be, erről ennyit), de szorongva gondolok rá, hogy mi fog történni.


2019. okt. 10. 13:57
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
85%
Semmilyen orvos nem kéri a páciens engedélyét a diagnózis kimondásához. Nyilván, ha elviszed a vizsgálatra a gyereket, fogtok kapni diagnózist. Mellbe vágja az embert, de csak úgy fogjátok tudni kezelni a problémát, ha szembenéztek vele. Ahhoz, hogy a gyermeked megfelelô fejlesztést kapjon, sajnos "rá kell sütni a bélyeget", nevén kell nevezni a problémát. Ez nem rák vagy izomsorvadás vagy egyéb halálos borzalom, csak egy kis idegrendszeri probléma, ami kezelhetô, kvázi gyógyítható. Teljesen természetes, hogy szorongsz, én minden fogadó órát 10 perc bôgéssel indítok, annyira izgulok. (van egy 4 éves hiperaktív fiam) Túl lesztek rajta.
2019. okt. 10. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
67%

Szerencsére nem!


Elviszed, beszélgettek, mondanak valamit, neked nem kell aláírnod, ha nem értesz egyet!


Akkor küldik felülvizsgálatra, sajnos azt el kell fogadni bármit mondanak.


Ellenben vihetsz ellenvéleményt, ami mást támaszt alá, újabb felülvizsgálatot kell kérni, nálunk simán elfogadták más pszichiáter diagnózisát újbóli vizsgálat nélkül.


Igazából 20 perc alatt semmit nem tudnak meg a gyerekről, marhaság az egész.. csak szélsőséges esetben ér valamit az a 20 perces “vizsgálat”.


Nálunk kamukat is beleírtak, pl hogy a rajzolást negálja(elutasítja). Egész végig a teremben voltam, nem hogy ceruza nem volt bent papírral, de se szék, se asztal, csak aminél én ültem(és az az egy szabad szék, amin én ültem) és nem kérdezték, hogy akar e rajzolni.


Nagyon figyelj oda, mit írsz alá!


Sajna már bukta, mert belementél, de van lehetőséged felülvizsgálatot kérni, és lesz lehetőséged magánúton egyéb szakembertől szakvéleményt kérni.


Ha meg akarsz spórolni egy két kört, szerzel magánúton 3 hónapnál nem régebbi szakvéleményt pszichiátertől a gyereked viselkedéséről/éréséről, és már ezt viszed a nevtanos vizsgálatra!


Ne pszichológust, pszichiátert, de minimum egy gyógypedagógusi szakvéleményt szerezz be. Esetleg többet!

2019. okt. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
50%
Amúgy BTMN, és ha határon vagytok, nincs elhanyagolva a gyerek, semmilyen hivatalos szervnek nem érdeke, hogy kód legyen rajta, a heti 2 óra(1-1)nagyrészt csoportos fejlesztés meg sz.rt sem ér, mondókáznak, kreatívkodnak, lépcsőznek-kúsznak-másznak-ugrálnak tapsolnak.
2019. okt. 10. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
53%
Igen, sőt kötelezhetnek is arra, hogy járasd feljesztésekre. Ha nem viszed következményei lesznek. Egyszer elutasíthatod a "bélyeget",de másodjára is csinál vizsgálatot a szakértői bizottság és ha, akkor is ugyanaz az eredmény, akkor már nem lehet kibújni alóla. Ez így helyes és így van jól. Nem is értem, hogy egyes szülők, hogy nem tudják feldolgozni,ha gond van és segítségre van szüksége a gyereknek. Nemcsak a gyereknek lesz nehezebb,hanem rajta kívül mindenkinek,akikkel kapcsolatba kerül,mert mondjuk nem tudnak tőle haladni az iskolában az anyaggal. A tanároknak meg nem lesz egyszerű,hogy egy gyerekkel foglalkozzon, miközben a többi 20 már régen rá vár. Mondom ezt úgy, hogy BTM-es vagyok és van egy gyógypedagógus diplomám,mert jártam feljesztésekre. Nem éreztem egyáltalán bélyegnek, legalább pontosan tudtam, hogy mit kell fejlesztenem magamon, hogy felhozzam magam egy olyan szintre,ami nekem megfelelő. Egyébként már senki sem veszi észre rajtam, hogy bármiben különböznék az átlag emberektől. Add meg a gyerekednek az esélyt egy normális életre.
2019. okt. 10. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
55%

Utolsó, ha 5 helyen ugyanazt mondják, akkor nyilván, de ilyen nem

szokott előfordulni.


A legtöbb problémás gyereknek 5 féle dolgot mondanak(megkésett besz, figyelemzavar, egyéb pszichés, pervazív és a kevert)és ezek közül az egyiket akarják rásütni(amelyik szakember épp a hivatalban dolgozik.., mert mire oda jut 5 másik már diagnosztizált dolgot, amik nincsenek is átfedésben 30 perc alatt)a fejlesztés ovisként meg mindenkinek mindenre ugyanaz a torna, mondókák és kreatív játékok, fogalomválogatós, sorminta stb...


Mellesleg hivatalnál-szakértőinél ki van adva, hogy a gyerekről, ha nehéz eldönteni, több diagnózis van, kapjon egy fix kódot, amivel a körzetes intézménynek fel kell vennie. Kevert spec. fejl. zavar. Erre semmilyen támogatás nem jár(jó az államnak) és a legtöbb ovis ezt kapja, mert ehhez nem kell alapítóokiratba foglalt dolog, ezzel fel kell venniük a gyereket(iskolázás megoldva).


Aztán x év után, ha biztosak valamiben(vagy máshol hosszú vizsgálatnál megállapítanak valamit) akkor változtatnak a kódon, akár le is vehetik.


Erre való a szakértői, hivatalosan letudni a gyereket..


Meg arra, hogy továbbküldjenek olyan helyre, ahol valóban vizsgálják a gyereket, majd az alapján csak kiállítanak egy nyomtatványt.


Arról nem is beszélve, hogy a heti nagyon max, 2x1 órás fejlesztésnek(erre is húzta a száját a szakértőis gyógyped, hogy ez sok egy 3,5 évesnek) a fele a gyerek kikéréséből, különterembe viteléből, átöltöztetés-cipőlevételéből, akadálypálya kirakásából áll, egy csomószor leállnak trécselni óvónőkkel, irodistákkal fejlesztési időben, de minden 3. el is marad továbbképzés, vagy a gyógyped, vagy a gyerek betegsége miatt.


Arról nem is beszélve, hogy amit csinálnak(mindegyiket végigültem, több gyógypednél is) azokat már ezeréve játszottam vele én is, meg minden gyerekkel foglalkozó anyuka is hetente többször játszik ilyet(vágás, gyöngyfűzés, festés, rajz, gyurma, könyvmegnevezés, színek, formák, cselekvések mutatása, memória, dominó, mondóka)


Túl van értékelve ez az egész, a legtöbb gyerek ugrásszerűen fejlődik magától hétköznapi ingerek hatására is.


Aki meg nem, azon a fejlesztés nem fog érdemben segíteni, pláne nem önmagában.

2019. okt. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítőkész és informatív válaszokat!


Úgy tudom, külön van BTM (amit állítólag meg akartnak egy ideje szüntetni) és BTMN.


Már látom, nagy hiba volt aláírni az oviban azt a papírt, de hát ki tudta, hogy akkor is kell menni, ha van pszichológusunk? Benne megbízunk, és küldött is már ki értékeléseket e-mailban nekünk az elvégzett tesztekről meg amiről kell. Jelenleg ezt tudnám egyéb szakértőnek bemutatni.


Ilyet ne írjatok légyszi, hogy nem adnám meg az esélyt, stb... ezt már csak belegondolta a sorok közé a válaszoló, de természetesen neki is köszönöm, hogy segíteni akart.


Gyermekem járt tsmt tornára magánba és az oviban is, jár logopédiára, úszásra, illetve mentális aritmetikai iskolába, ahol nemhogy lehet vele dolgozni, de kiváló eredményeket ér el, és mozgásán, figyelmén, logikáján érződik már a hatása. Ehhez képest nem is tudom, milyen jobb fejlesztést tudnának előírni, de komolyan. Várja a sulit, a kitűnő tanuló tesóinak issza a szavait.


Soha nem állnának a fejlődése, boldogulása útjába, nem sajnálunk rá erőt, energiát, anyagiakat, semmit!


Csak a fölösleges köröket szeretném elkerülni, meg az érzést, hogy őt valamivel megbélyegzik, mert igenis, bélyeg, nekem ez a tapasztalatom. De nagyon bízom abban, amit a pszichológus mondott, hogy szerinte nem sorolható be SNI, BTM körökbe.


Nagyon köszi nektek, és kitartást mindenkinek ahhoz, ami kell! Én meg majd veszek egy nagy levegőt holnapra :)

2019. okt. 10. 17:02
 7/17 anonim ***** válasza:
Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség, ennek a rövidítése, N nélkül nem létezhet..
2019. okt. 10. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Nem vitatkozom :)


Majd szólok holnap a Nev.Tan.ban, hogy tessenek mindenütt kijavítani a rövidítést ;) Meg a neten és a hivatalos iratokon.

2019. okt. 10. 21:09
 9/17 anonim ***** válasza:

Szia. Tényleg csak SNI és BTMN van. Szólhatsz érte a nevtanban, bár felénk egyiket sem használják rövidítve, mindig szépen kiírják.

Ahogy már írták, lehet nem egyetérteni a véleményben leírtakkal, akkor mégegy vizsgálat jön.

Alapvetően ez azért kötelező, mert így biztosítanak fejlesztést (ingyen), és bizonyos kedvezményeket, amik inkább az iskolában lesznek fontosak. Pl több idő a dolgozatnál, számológép használat, felmentés valamilyen terület értékelése alól, stb. Ne lásd bele a bélyeget szerintem.

Ma voltatok egyébként? Hogy sikerült?

2019. okt. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

köszönöm kérdésed, 9-es válaszoló...


a legkevésbé sem szeretnék sem kedvezményt vagy kivételezettséget... semmiben, semmilyen szinten. Nem pénzre játszunk, nincs igényünk semmilyen támogatásra.


Hálás vagyok annak a válaszolónak, aki azt írta, jól nézzem meg, mit írok alá. Hát én megnéztem.


Nem értek egyet azzal, hogy október közepén aláírjam, hogy a gyermekem nem iskolaérett... testvéreinél aláírtam ugyanezt valamikor tél végén - tavasszal. Most be is vallották a nev.tan.ban hogy káosz van, és gőzük sincs, mi lesz, hát nosza írjam alá. Nem írtam alá. Nem iskolaérett, oka: nem jó ceruzafogás, 4 órás tesztek után (!!!) befáradás. S mindent csinálunk már most, amit fejlesztésként javasoltak volna. "Amúgy meg" kiemelkedő intellektus, stb, hát kösz! Két héten belül küldik írásban a szakvéleményt, amit meg lehet fellebbezni. Gondolkodom. És ha ez bárkit is megnyugtat, kellőképp összetörtem.

2019. okt. 11. 21:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!