Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Gyógypedagógus burn-out (? )....

Gyógypedagógus burn-out (? ). Akik hasonló helyzetben vannak, akár szülőként, akár tanárként, mit tennének?

Figyelt kérdés

Pár éve gyógypedagógusként dolgozom egy speciális iskolában, ahová alacsonyan funkcionáló autisták járnak, akik nagy része értelmileg akadályozott is. Őket ne úgy képzeljétek el, mint az esőembert, hogy "bár szociális képességei nincsenek, de valamiben géniusz". Nem, ezek a gyerekek tényleg minden téren rettentő alacsonyan funkcionálnak. Sokan közülük 12-14 évesen egyáltalán nem beszélnek, s nem is értik a hozzájuk intézett szavakat; pelenkásak, s több sikertelen toalett-tréningen is túl vagyunk, így úgy tűnik, soha életükben nem válnak szobatisztává, mert sem akaratuk, sem kognitív fejlettségük nincs meg ehhez. A feladatok nagy részénél (én 10-16 évesekkel foglalkozom) több éve alig van progresszió, mert a gyerekek már a jelenlegi, nagyon lebutított szintet is nehezen értik meg, és csak ímmel-ámmal csinálják. A gyerekek ráadásul gyakran ütnek-rúgnak minket (tele vagyok kék-zöld foltokkal), a legsúlyosabb eseteknél (akik szerencsére magántanulókként csak heti két napot járnak iskolába) megesik, hogy véresre harapják társaikat (15 évesen), ha egy másodpercre lankad a figyelmünk (eleve kevesen vagyunk felnőttek). Újabban egy uszodából is ki lettek tiltva a pelenkás gyerekeink, mert az egyikük belekakilt a vízbe.


Én nagy szeretettel és elhivatottsággal készültem erre a pályára, és tudtam, hogy hatalmas türelmet és elfogadást kíván ez a hivatás. Azzal biztattam magamat, amikor hallottam, hogy az egykori mentortanárom pályaváltásra készül, hogy "bezzeg én nem fogok kiégni; én ki fogok tartani". De most úgy érzem, nekem ez sok. A magánéletem rendben van, és sok erőt kapok a szeretteimtől, a párkapcsolatomból; összetartóak a kollégák is, és szerencsére mellékállásom is van, így az anyagiakra sem foghatom a pesszimizmust, ami már jó ideje áthatja a munkanapjaimat. És a tudat, hogy ezek a gyerekek minden törődés, szeretet, több százezres terápia stb. ellenére is ugyanolyan nehéz esetek és önálló életre képtelenek maradnak, az még inkább lehoz az életről. Leginkább a szüleiket sajnálom, hiszen ezek a gyerekek nincsenek tudatában saját állapotuk súlyosságának. Hatalmas a különbség az autisták között, tudom, hiszen egy magasan funkcionáló autista/aspergeres nagyon értelmes-érzelmes, kreatív, önálló lehet, de a mi gyerekeink semmiféle reménnyel nem töltenek el.


Ti, akik hasonló helyzetben vagytok: hogyan dolgozzátok fel mindezt?



2020. márc. 8. 19:30
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Minden tiszteletem a tiéd, hogy eddig bírtad, és nem ítéllek el, ha elhagyod a pályát. Szerintem senki nem ítélne el. Nem voltam ilyen helyzetben, de nagyon át tudom érezni.
2020. márc. 8. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
94%
Oszinten? Aki tuti fejlesztheto, es latszik is honapok mulva, hogy van eredmeny azert elmeny. De van, amyik gyerek szulei nagyon eroltetnek dolgokat, pl pelus le, wcre cipelni, es hiaba jar es jon, fel sd fogja, hogy neki a wcbe kene csinalnia... Na azzal csak rutin munka van, valojaban segito vagyok, tehat a pedagogus donti el vigyuk e, de sokszor ok is megmondjak, ebbol nem lesz semmi. Sajnos sok szulo nem akarja elfogadni, hogy az o gyereke egy szintnel nem megy feljebb... Az a legnehezebb, a szulovel hadakozni. Sokszor olyat is belelatnak, ami nincs.
2020. márc. 8. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Azt még le akartam írni, hogy úgy érzem, a munkánk semmivel sem ér többet egy gyerekmegőrzőénél. Vigyázunk a gyerekekre, hogy a szüleik tudjanak dolgozni. Ugyan próbáljuk őket feladatokkal fejlesztgetni, foglalkoztatni, amivel talán hosszú évek alatt egy kis javulás esetleg elérhető, vagy az sem. Tudom, más értelmileg akadályozott gyerekeknél, pl. tanakosoknál kézzelfogható a fejlődés, ők tényleg önállóak lesznek, s képesek valamilyen szintű alapműveltség megszerzésére, s akár munkavállalásra is. Nyilván ez is rengeteg türelmet igényel a pedagógustól, de legalább látja, hogy van értelme annak, amit csinál, és a gyerek nem csak súlyban és magasságban gyarapodik az iskolaévek alatt.
2020. márc. 8. 19:57
 4/18 anonim ***** válasza:
98%
Esetleg munkahelyváltás? Lányom iskolájában is dolgoztak gyógypedagógusok, enyhébb problémával küzdő gyerekekkel. Egyébként megértelek, én egészséges gyerekekkel foglalkozom, de heti 1 nap egy Down-szindrómás fiúval is. Az esetek 70 %-ában nincs gond vele, de ha van, akkor nehéz, ő is ütött már meg hirtelen, vagy dobott nekem nehéz, éles tárgyat, elszaladt, és mikor megfogtam, ütött, vágott, rúgott. Én igazából azért csinálom, mert az anyuka egyedül neveli, és tudom, hogy neki is kell néha egy kis szünet.
2020. márc. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Én is gyógypedagógus vagyok, de tanakos. Az tényleg más.

Én váltanék a helyedben. Maradhatsz autistáknál, de magasan funkcionálóknál például.

Szerintem a kollégáid ebben jobb tanácsot tudnának adni, mint itt a többség.

De: a te területeden inkább a szülőknek, családoknak nyújtott segítség érzése lehet pozitív. Próbálj erre koncentrálni, ha nem akarsz váltani!

2020. márc. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Én érintett szülőként tudok hozzászólni.


Amikor a gyerekem fejlesztésen van, akkor nekem egyformán fontos az, hogy jól érezze magàt, mint hogy tanuljon valami újat.


Ha a gyerekkel úgy bánsz, hogy neki jó(ha nem is tud visszajelezni), akkor már rohadt sokat tettél érte, hogy valaki elfogadja, kedves vele, valakinek fontos az anyján kívül.. Ez az igazi támogatás része szerintem, ez segít a legtöbbet, ha meglátod a gyerekben az apróságot, ami különlegessé teszi. Lehet, hogy egy életre pelenkás marad, de elmosolyodik, ha felfedezi a tükörképét a kanálban, ez a társait nem érdekli, de ő meglátta..


Én csak egy értelmileg akadályozott autista gyereket ismertem, csak egy egy szót ismételtem iszonyú ritkán, emlékszem, hogy folyamatosan játszott, nem is figyelt arra, amit mondtam másnak(gombot nyomkodott), és miután befejeztem a mondatot pont egy olyan szót ismételt meg a mondandóm közepéből, amitől az egész szarkasztikusnak hatott. Egyébként hazugságot mondtam, és így olyan furcsa volt. Végig arra gondoltam, hogy ez nem lehet véletlen.


Kb ilyen volt”Ez a rajz nagyon szép”. -“Nagyon”


Azt hiszem el kellene engedned azt a képet, hogy sokat fognak javulni, és elkezdeni örülni a kevésnek. Szobatisztaság nem megy, lehet, hogy festeni szívesen festene, szuper műveket alkothat pelenkában is.Nem kell tudniuk azt, mint másoknak, mert nem olyanok, mint mások. Mi sem vagyunk egyformák egyébként, mind mások vagyunk.


A dolgok tanítása idegörlő, a folyamatos kudarcérzés felemészt, ingerlékeny leszel, ez tudom, hogy nagyon rossz.. de szerintem próbálj élményközpontú lenni, ma is szórakoztattam egy gyereket, olyat tettem, ami jó neki, és ettől boldogabb ő is, az anyja is, én is. Ha meg tanul is mellé valamit, akkor külön jó.


Emlékszem a 4 éves kislányt hogy rángatta, tolta le a ruháját és nyomta rá a gyógyped a wcre, miközben a gyerek üvöltött, majd ott ült, ameddig nem pisilt(nem engedte felállni) sírva/kapálózva/üvöltve.. szinte nekem fájt lelkileg.


Nem muszáj szerintem szobatisztává válniuk, ha nem megy.. egy lépés előre az egyiknél és a másikoldalon visszaveti őket 15 lépéssel..


Másik oldalról, ha kikészít a munkád, válts egy kicsit ideiglenesen. Akár csak jobb képességű gyerekekre. Mások is kiégnek ugyanattól a feladattól éveken át, mindenki vált néha munkahelyet, környezetet, majd ha lesz kedve, visszatér. Nem várhatod magadtól, hogy 50 évig ugyanaz legyen az érdeklődésed, ugyanarra vágyj. Azt csináld, ami boldoggá tesz.


Üdítő változatosság néha a kétkezi munka, a szellemi munka, vagy a magányos/szociális munka váltakozása..


Feltölt.

2020. márc. 8. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Igen, én is a váltást fontolgatom. Ahogy mondod, utolsó, engem is a szülők iránti tisztelet és az ő hősiességük látványa motivál még egyelőre. Az is bennem van, hogy pár évet dolgoznék valamilyen olyan munkakörben, ahol nem emberekkel foglalkozom, majd visszatérnék a gyógypedagógiához, mondjuk magasan funkcionáló autistákhoz vagy tanakosokhoz.
2020. márc. 8. 20:30
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Én is gyógypedagógusként végeztem, szintén egy otthonban kezdtem el dolgozni.

Engem nagyon hamar lehúzott az, hogy bármit csinálok semmi öröm, semmi visszacsatolás nincs a részükről, és én a szívemet lelkemet kitehetem egy milliméternyi fejlődést sem fogok elérni a gyerekeknél.

Tanultam még, és gyógytornász lettem, amihez aztán további tanfolyamokat csinálok.

2020. márc. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a további válaszokat is! Utolsó, teljesen megértelek; nekem is sok más mellett a visszacsatolás hiánya tölt el negatív gondolatokkal, illetve, hogy a gyerekek nagy része nagyon akaratos és akaratgyenge. (A kettő nem ellentéte egymásnak, mert az akaratgyenge ellentéte az erős akaratú, és ne m az akaratos). Tényleg nincsenek nagy elvárásaink, de azt sem tudjuk elérni a gyerekeknél. Ha valaki egész nap egy tableten egy adott youtube-videó első 10 másodpercét nézegetné napi ezerszer, és azon kívül semmi más nem köti le, se a rajzolás-firkálás, se a puzzle, se az építőkocka stb., akkor annak a gyereknek hiába kínálunk alternatívát. Értem én, hogy repetitív cselekvésre vágynak, de ha mi ebbe egy kis kreativitást, örömöt próbálunk csempészni, akkor a gyerek részéről csak visszautasítást tapasztalunk.
2020. márc. 8. 20:45
 10/18 anonim ***** válasza:
88%

Most, hogy így gondolkozok, eszembe jutott, hogy az állattartás részen olvastam, a hogy szeretheti valaki a hüllőket-rovarokat-halakat, hiszen nem adnak visszajelzést, nem dorombol, nem szereti a simogatást.


Ott írták, hogy akik szeretik őket, azok a kihívást keresik, hogy olyan feltételeket teremtsenek, amelyek mellett ezek az állatok remekül érzik magukat, ez adja nekik az elégtételt. Na ilyen típusú embereknek kellene a munkádat végezniük, akiket az tesz boldoggá, hogy a speciális igényű embereket képesek kellemes körülmények közt tartani.


A visszacsatolást igénylő többség szerintem nem bírja ezt hosszútávon, de vannak erre teremtett emberek..

2020. márc. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!