Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » 4 éves lányom néha kiakaszt....

4 éves lányom néha kiakaszt. Hogy neveljem helyesen? Hogy tudom majd Őt ösztönözni a tanulásra, ha iskolás lesz? "Mi" lesz így belőle? Örökölhette a viselkedését? Kinőheti ezt valamikor?

Figyelt kérdés

3 éves koráig semmi baj nem volt Vele,fürdésnél egyedül mosta meg mindenét, ügyesen megtörölközött,a játékait ügyesen eltette ha kértem,felöltözött szépen... Betöltötte a 3-at tavaly nyáron (július elején),nyár végén pedig már nyavajgós lett,folyton durcázott valamin.

Néha nagyon ügyes tud lenni,néha azonban a falnak megyek tőle. Ha rászólok,van hogy csapkod,besértődik,sír.

Próbáltam a büntetést- a kiszabott bünti hallatán sírni kezdett,a jutalmazást (piros és fekete ponttal jelöltük hányszor volt ügyes és buta),ha kiabáltam azt sem érdekelte,csak megsértődött és sírt. Ha kértem valamit,nem csinálta. Ha öltözni kell,akkor nyögve-nyelősen áll neki,és képes hosszú perceket várni egy-egy ruhadarab felvételekor...

Az oviban a verseket,énekeket szépen megtanulja,az óvónő nem panaszkodott rá,csak az egyik ismerősünk dolgozott ott egy ideig,és mondta,hogy ott is többször bevágta a kisasszony a durcát.

Van egy 2 évvel idősebb nővére,Vele ilyen soha nem volt. Soha nem szoktam felhozni a nővérét,hogy Ő ügyesebb lenne.

Volt hogy már megkérdeztem Tőle,hogy mit szeretne,mit csináljak,hogy ügyes legyen? Azt mondta,hogy "ha segíthet a főzésben,akkor ügyes lesz". - miután egy ideig arany gyerek volt,"segíthetett a főzésben",utána megint vissza állt minden a régibe. Hiába hoztam fel a főzést,nem érdekelte. Mostanában ha megdícsérem,mert egész nap nem volt vele gond,1-2x kellett rászólni,akkor másnaptól megint kiakaszt.

Sokat volt mindig is ölelve,szeretgetve,amikor 2 évesen kistestvére született sem lett vele baj.

A családból az apai nagyapja olyan,hogy ha szóltunk neki valami hülyeségéért normálisan,akkor bevágta a durcát. Örökölhette,vagy láthatta és "átvette" a kislány?


Csúnya ilyet mondani,de én nem nézem ki a lányomból,hogy a z iskolában tudna majd teljesíteni egy alap szinten. Hogy tudom majd ösztönözni? Nem lenne ostoba,csak olyan "belecarok" -nak tűnik.


2013. jún. 6. 16:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Nekem nagyon "megütötte a fülem" az utolsó előtti mondatod! Hogy hogy nem nézed ki a lányodból, hogy az iskolában tudjon teljesíteni alap szinten??? :(( Az enyém is 4,5 éves még csak most fog oviba bekerülni. Ő pl. egyedül nem hajlandó öltözni ha én öltöztetem az is fél óra mert elszaladgál, játéknak veszi stb....sorolhatnám. Ilyenek a gyerekek. Azért még nem hülye! :O
2013. jún. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Túl sokat vársz el tőle, és túl kritikus szemmel nézed. Amiket leírsz, azok teljesen természetesek egy kisgyereknél (is). Attól, mert egy gyereknek nincsenek felnőtt fejjel komolyan vehető "gondjai", még neki is lehetnek rossz napjai, rossz időszakai, ahogy a felnőtteknek is.

Én azt nem értem, hogy "mit szeretne,mit csináljak,hogy ügyes legyen? " Micsoda kérdés ez egy kisgyerekhez, akinek lételeme, hogy biztos legyen abban, ő a szüleinek úgy tökéletes ahogy van? Nem azzal van baj, hogy elvársz tőle dolgokat, hanem az, hogy ha nem úgy teljesít ahogy te elvárod, akkor érzi, hogy "falnak mész tőle". Tele lehet szorongással, nehogy hibázzon, mert akkor fekete pontot kap (??), vagy kiakadsz rá.

Az pedig, hogy te a most 4 éves lányodból már előre nem nézel ki alapszintű iskolai teljesítményt sem, bár nem "ostoba", nem csúnya gondolat, hanem egyszerűen elképesztő. Mint ha egy vadidegenről mondanál véleményt... És ennek semmi köze ahhoz, hogy a nagypapa sértődékeny-e, vagy sem.

2013. jún. 6. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
1.vagyok. Valaki leszázalékolt de nem baj! :) Tökéletese egyet értek a második válaszolóval, én is így gondolom! A hiba sajnos benned van és nem a gyerekben. :(
2013. jún. 7. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 petfol válasza:
100%

En is durcas, hisztis gyerek voltam, ha bevertem a drucit, egesz nap meg sem szolaltam, csak rondan neztem mindnekire. Az altalanos iskolaban meg kozepes tanulo voltam. Jelenleg egy nyugat-europai egyetemen vagyok kutato, doktori fokozattal, eleg sok publikacioval.

Nem gondolod, hogy tul koran kezdtel aggodni? Nyugi. A gyermeked a peldabol tanul: ha te olvasol, tanulsz es lathatolag komolyan veszed a munkadat, akkor o is ezt fogja kovetni. Egyebkent a hisztis gyerekkori viselkedes valamelyest orokolheto, de nem hatarozza meg a felnottkort.

2013. jún. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 petfol válasza:
100%
Meg egy dolog: engem gyerekkoromban ez a fekete pont pirospont rendszer nagyon felboszitett volna. Sztem nagyon onerzetes a kislanyod, es ezert viselkedik igy. Lehet, hogy a kevesebb most tobb lenne: a felmerest, pontozast hagyd az ovodara, iskolara, amikor otthon van o csaladban szeretne lenni. Igazan csak a peldamutatas hatasos nevelesi modszer.
2013. jún. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

petfol,köszönöm Neked,kicsit megnyugtattál! :-)

Igyekszünk példát mutatni,az apja nagyon dolgos ember,igaz keveset van itthon,de ha látja - csak hogy a példánál maradjak- hogy nem öltözik,azt ő sem szereti. Én is mindent megcsinálok itthon amit kell. Néha szoktam bevonni a lányokat,kicsi feladatokkal,pl hogy a pizsit hajtsák össze,válogassák szét az alsóikat (azokat csak Ők ismerik meg,én keverem,mert 1 méret kell Nekik :-) ) majd tegyék el.


Sokat várnék el Tőle? Nem gondolnám. Azt gondolom,hogy ha a most-ot nézem,nem várok el Tőle sokat,csak alap dolgokat,pl hogy öltözzön fel gond nélkül. Mint írtam fent,nem szoktam hasonlítani a lányokat,saját képességeit nézve kérek alap dolgokat.

Valahogy nem kell nevelni a gyermeket? hagyjuk szabadjára otthon,had csinálja amit akar és ahogy akar?

Ha most nem próbálom meg terelgetni-amit már nem tudom hogy csináljak- akkor később ki lesz belőle?

2013. jún. 9. 19:29
 7/11 petfol válasza:

Nem gondolom, hogy a hozzaszolasom ugy lenne ertheto, hogy a gyereket nem kell nevelni. Viszont minden gyereket a szemelyisegenek megfeleloen lehet nevelni. Ha az van, amit sejtek, es onerzetessegbol jon a dac (vagyis az van, ami nalam volt), akkor valoszinuleg nem fog nala minden modszer ugy mukodni, mint masoknal. Gondolom ez okozza nalad is a rossz erzest: kivaloan teljesitesz mint szulo a tobbi gyereknel, de ennel az egynel valahogy nem mukodnek a megszokott praktikak. Ilyenkor meg rogton az Omen jut az ketsegbeesett szulo eszebe. :-)

Na, azert irtam a sajat peldamrol, hogy kisse megnyugodj. A kislanyt nem ismerem, igy csak azt tudom elmondani en miert voltam ilyen, ugyanis meg emlekszem az akkori erzeseimre (hogy mi volt tegnap, azt sajnos elfelejtem, de a gyerekkori emlekek valahogy bevesodtek).

Annak idejen azert voltam dacos, mert ugy ereztem, hogy becsapnak, es igazsagtalanok velem. A magam gyerekeszevel nagyon racionalis volt a haragom. A durci csak kovetkezmeny volt: minek mondjam el mi bajom van, ugysem ertik meg, ugysem adnak sosem igazat. Ilyenkor csak duzzogtam, haragosan neztem, es meg sem szolaltam. Ugyanis semmi ertelmet nem lattam. Ugye, ez nagyon racionalisan hangzik?

Kivulrol ez ugy nezett ki, hogy nagyon haragos, sertodos gyerek vagyok, biztos szellemi fogyatekos (na, azert ezt megsem gondoltak rolam). "Tudofeju ocsikem", ahogy batyam mondogatta, mert gondolom meg a fejem is belillult.

Modfelett utaltam gyereknek lenni, amit nehezen ertettek meg a felnottek, mert szerintuk az egy csodas allapot. Hat, nem mindig az.

Ha nem talalod meg a megoldast, mindenesetre akkor se keseredj el, mert amikor nagyobb lesz, meg mindig hozza tudsz ferni.

A ruhahajtogatasrol meg annyit, hogy az en apam mindig szethagyta a ruhait. Anyam onnantol csinalhatott barmit, en is szethagytam a ruhaimat. A gyerek tenyleg a peldabol tanul.

2013. jún. 10. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 klopusz ***** válasza:

Szia!


Ajánlom Neked Vekerdy Tamás könyveit. Rengeteget írt már a középső, ezért speciális helyzetben lévő gyerekekről.

Az én középsőm is külön kategória volt ennyi idős korában. Bizony ő is húzta az időt az öltözködéssel, vagy egyáltalán nem is akart felöltözni (utánozta kisbaba tesóját). Megmondom őszintén, én nem szidtam le, inkább felöltöztettem, minden harag és morgás nélkül. Aztán egy idő után már megint ment egyedül a dolog.

Nekünk az lett a megoldás, hogy hétvégeken egy-két órát csak vele töltöttem. Elmentünk játszótérre vagy csak úgy sétálni. Próbáld meg, hátha sikerül. Drukkolok nektek!

2013. jún. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Már tényleg minden "nevelési módot" bevetettem. Hogy nem értenénk meg? igen,tényleg nem értjük meg Őt,a durcáit. Ha mond valamit,meghallgatom/meghallgatjuk. Egy-egy sértődésnél még át is ölelnénk,de határozottan eltol magától,ha puszit adnánk,dettó. Eltol és még jobban duzzog. Ez mitől lehet?



A csak vele törődni nálunk nem megy,mert totál egyedül vagyok Velük,hiába a hétvége,az apjuk akkor is dolgozik,reggelente kb 1 órát van velünk,este 8-nál korábban nem jön haza,de mostanában fél 10 mire beesik.

2013. jún. 11. 16:03
 10/11 petfol válasza:

"Egy-egy sértődésnél még át is ölelnénk,de határozottan eltol magától,ha puszit adnánk,dettó. Eltol és még jobban duzzog. Ez mitől lehet?"

Megint csak abbol tudok kiindulni, hogy en miert voltam pont ugyanilyen. Sztem buszkeseg es dac. Ha engedne magat olelgetni azt gyengesegnek erezne. Ha mar bedurcizott, nincs igazan mit tenni, hagyni kell neki idot es elmulik. Olyankor mar nem igazan van hely a racionalitasnak.

En is dacoskodtam, kesobb megis nagyon jo, oszinte kapcsolatom lett edesanyammal.

Egy gyerekpszichologus tanacsadasa, akar konyvon keresztul, akar szemleyesen tenyleg jo otlet, rengeteget tudnak segiteni a szuloknek.

2013. jún. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!