Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Másnál hogyan alakult ekkora...

Másnál hogyan alakult ekkora lemaradás? Olykor nagyon elkeseredem, kétségbe esem, hogy mikor éri utol a kortársait. (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Kislányom október közepén lesz 22 hónapos. Születésekor hipotóniát állapítottak meg nála, de nem csak mozgásában, hanem minden téren le van maradva. Járunk neurológiai kontrollra, dévényre, korai fejlesztőbe (zeneterápia, tsmt, egyéni gyógyped fejlesztés).

Mozgásában már eljutott odáig, hogy feláll, bútorba kapaszkodva lépeget, de pl egy széken nem tud megülni stabilan, nem tud felmászni, lemászni a székre, ágyra.

Beszédében még csak szótagokat ismételget, alkalmanként babanyelven magyaráz. Elég kevés dolgot ért meg, nem sok utasítást hajt végre, nem mutogat. Kevés megosztása van, nem igazán kér segítséget.

Játék közben sokszor még csak dobálja a játékokat, a ki-be pakolás megy, zenélő játékait szereti, könyveket lapozgatja, de nem mutatja meg benne a képeket.

...és még sorolhatnám.

Nem tudom, volt e valaki hasonló helyzetben, hol tart a gyermeke, mik az esetleges kilátások?



2014. okt. 5. 18:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, de ez nem lesz vigasztaló.

A kilátások nagyban függenek attól, mi a lemaradás oka.

Szülési sérülés, oxigénhiány,terhesség alatti fertőzés, koraszülöttség, valamilyen kromoszóma rendellenesség (nemcsak a Down-kór létezik), és még kitudja mi minden.

Ráadásul azt se lehet megállapítani, milyen mértékű kárt okozott az adott tényező. A nagyon súlyos elváltozásokat persze kimutatják a képalkotó eljárások, de az idegrendszer finom struktúráját érintőket nem. Oxigénhiánytól lehet valaki súlyos fokban értelmi sérült, 140-es IQ-val figyelemzavaros, esetleg disz- ilyen-olyan, vagy ha különösen szerencsés, meg is úszhatja észlelhető károsodás nélkül.

Bármilyen nehéz, most nem tudtok mást tenni, mint kihasználni minden fejlesztési lehetőséget, és bízni az idegrendszer plaszticitásában. A sérülés miatt kiesett területek funkcióit át tudják venni az épen maradottak, és a baba intenzív fejlesztés mellett elérheti a megmaradt képességei maximumát.

2014. okt. 6. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Medvi ***** válasza:
Nem érdemes összehasonlítani két gyereket, pont amiatt, amit az előző írt. Nem lehet tudni, mi okozza a problémát és milyen mértékű a károsodás, ami a tüneteket kiváltja. Szerintem örülj annak, hogy folyamatosan fejlődik, ha lassabban is mint a kortársai, de a folyamatos fejlődés mindenképpen jó jel. Sokkal rosszabb lenne, ha még mozogni sem tudna és nem fejlődne, gondolom sok ilyen gyereket láttál a kórházakban és a fejlesztő foglalkozásokon, borzasztó lehet nekik és a szüleiknek, hidd el, ők bármit megadnának, hogy legalább úgy fejlődjön a babájuk, mint a tied. Persze tudom, hogy ez téged nemigen vígasztal, de minden apró fejlődésnek örülni kell és valóban ki kell használni minden lehetőséget a fejlesztésre.
2014. okt. 6. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat. A neurológus és a gyógypedagógusok is azzal biztatnak, hogy alapvetően folyamatos a fejlődése, csak jóval lassabb. Csak hát néha valóban elszomorít, hogy ő miért más, mint a többi gyerek.

Igen, sajnos sok nála rosszabb kilátású gyereket is látok körülöttünk, azt sem tudom, hogyan lehet megbirkózni vele.

Nem tudni az okát a lemaradásnak, valószínűleg oxigénhiány okozta károsodás,bár egyáltalán nem volt rizikóbaba és a szülés is gyors volt (4 óra össze vissza). Lehet, már az anyaméhben nem volt neki tökéletes a környezet.

Még egyszer köszönöm a válaszokat, és a biztatást. :)

2014. okt. 6. 16:36
 4/4 anonim ***** válasza:
Én sem megijeszteni szeretnélek de az ilyen jellegű lemaradások hátterében sokminden állhat, pici még hogy kiderüljön mik a kilátások. Nekem még az autizmus jutott eszembe mint lehetséges ok. A mutogatás hiánya az pl. elég gyakori tünet. Sajnos nektek nem marad más mint a várakozás és ha van rá pénzetek akkor magán úton fejleszthetitek már most.
2014. okt. 7. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!