Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mutizmussal kapcsolatban...

Mutizmussal kapcsolatban tapasztalata van valakinek?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Van egy 5 éves fiam. Szelektív mutista. Sajnos későn derült ki mert amúgyis megkésve kezdett beszélni. Több nyelvűség miatt az orvosok ráfogták hogy majd elkezdi..nem kell aggódni stb.. de már régóta láttam hogy nem stimmel valami mert mikor a kis "babanyelven" gagyarászott amit én értettem csak "elmondta" nekem mit akar nekem meg "tolmácsolni" kellett a többieknek..soha meg sem próbálta megértetni magát mással..

Most ott tartunk hogy 3 nyelven tökéletesen ért mindent. De csak magyarul beszél szívesen. Az oviban 2 éve egy hang nélkül tölti a napokat..az apjának annyit mond hogy apa meg nem..bármi mást akar elmutogatja vagy nekem elmondja én meg elmondom az apjának holott ő is eltudná mondani.. magyarul is csak velem meg anyukámmal beszél..a többieknek "üzenetet" küld..hiába hallják amit mond nekem mondja én meg el kell hogy ismételjem..

Egy hónap múlva kezdődnek a vizsgálatok vagyis akkor mondják meg milyen terápiára kell járni..de az az igazság hogy én már nagyon sokszor úgy érzem csődöt mondtam..tehetetlen vagyok..azt se tudom mit csináljak..noszogassam vagy rájagyjam vagy mi legyen? Kiborító ez az egész..sokszor már nincs türelmem..nem is tudom hogy rá haragszok e vagy magamra..bárkinek van tapasztalata mutista gyermekkel?? Nem az internetről összeszedett info érdekel én is tudom használni a google-t..semmi hasznosat,érdemlegeset nem írnak amúgyse erről..baromi kevés az infó ezért szeretném ha megosztanátok velem személyes tapasztalataitokat! Köszönöm előre is.

Szép estét kívánok mindenkinek!


2016. márc. 3. 22:27
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Az lemaradt hogy oviban játszik a gyerekekkel. Sok barája van bár ez számomra is rejtély..nagyon szeretik a gyerekek,szerencsére elfogadják így. Senki nem piszkálja..
2016. márc. 3. 22:30
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Szia. Egy középiskolában tanítok, ahova már járt több mutista gyerek is. Én úgy láttam h az segített nekik a legtöbbet, ha úgy viselkedtem veluk mint bárki mással. Pl. ugyanúgy felszólítottam. Vagy motyogtak vmit nagyon halkan, ekkor nagyon figyeltem, de ugyanúgy reagáltam, mint masnal - nem mondtam h "De legalább megszólaltál" v vmi hasonló. Ha nem mondott semmit, akkor teljesen változatlan hangszínben felszólítottam a következőt. De a következő körben ismét felszólítottam. Nálam végül mindegyik mutista beszélt, még ha nagyon halkan is. Le is érettségiztek. Ott ment nekik nehezebben,ahol a kolléga nem"vesződött" azzal h órán beszeltesse.

Szóval én a helyedben minden ismerősnek megmondanám, h beszéljenek úgy a gyerekemmel, mintha nem lenne semmi gond. Az a legrosszabb, ha a kicsi azt látja másokon, h tudják h vele vmi nem stimmel, ezért másként kezelik. Akkor is kerdezgessek ha kvázi nem sok értelme van, mert végül mindent te válaszolsz meg. Csináljanak úgy, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne.

Hibáztatni nem szabad senkit, ahogy sajnálni sem. A te gyereked ugyanolyan értékes, azzal együtt h mutista, mint az összes többi gyerek. Ha kell, kérj segítséget h le tudd győzni ezeket a negatív érzéseket. Az én kisfiam is beteg (bár teljesen más), de tudom,h milyen károsak ezek a gondolatok. De nálam ezek kb fél év alatt elmúltak, most már újra kerek egész az életünk.

Fel a fejjel és sok sikert 😊

2016. márc. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
34%
Amíg te tolmácsolsz ne is számíts másra.Amire képes azt el kell várnod tőle.És em nem kell megértened ha csak utal rá ,rámutat.
2016. márc. 4. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, még ha diszfunkcionális is a kapcsolatteremtő képessége, akkor is beszél. Láttam már olyan mutistát, akiből csak a terápia tudott pár hangot kicsalni, szóval ne keseredj el.

Nem vagy szakember, a lehető legjobb, amit tettél, h elvitted terápiára. Meg fog oldódni.

2016. márc. 4. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
3-assal egyáltalán nem értek egyet. Az én gyerekem ugyan nem mutista, "csak" szociális problémái vannak, de nála az segített, mikor olyan környezetbe került, ahol elfogadták őt ilyennek, és nem azt hallotta, érezte, hogy miért nem játszik már a többi gyerekkel. Ha valami nehézséget okoz a gyereknek, például a beszéd, akkor ha még azt is érzi, hogy a szülő vagy a környezetében sokan neheztelnek rá ezért, vagy csak elvárják hogy máshogy viselkedjen, nagyon nagy nyomást tesznek rá, és valószínűleg ez ellenkező hatással lesz a fejlődésére. Próbáljatok meg a legkevésbé nagy ügyet csinálni a beszél - nem beszél problémából, és minél természetesebben kezelni azt, hogy Ő most épp csak Veled beszél.
2016. márc. 4. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Már én is rájöttem hogy ha erőltetem akkor mégjobban visszahúzodik a kis csigaházába, de mindig azon gondolkodom hátha kitartóbbnak kellene lennem és egy kis nyomást gyakorolni rá mert amikor természetesen kezelem a dolgokat olyan érzésem van hogy nem teszek semmit és ha nem teszek semmit akkor nem is lesz jobb. Nem tudom... össze vagyok zavarodva..semmit sem mondanak még hogy egyáltalán milyen terápiát kell csinálni majd..ez miből áll..hogyan segíthet rajta. Logopédushoz fél éve járunk de meg se szólal pedig legalább ott mutathatna valamit mert sok hangot rosszul ejt ki és velem ritkán hajlandó "gyakorolni" kb soha..3-szor 4-szer megpróbálja kimondani ha kijavítom aztán közli hogy ő fáradt.

Én próbálom nem erőltetni őt viszont ez engem emészt fel teljesen hogy játszom a hülyét hogy persze kisfiam..tökre rendben van hogy nem szólsz a saját apádhoz...hajrá..így tovább!

Meg persze már előre félek a nyaralástól anyósnál. Egy éve voltunk és akár hányszor magára hagytam a gyerekkel azt hallottam hogy mondogatja neki mint egy kis babának" mondd szépen sziii-a paaaa-pi. Jóó reg-gelt xy.." csóri fiam meg csak ült és nézett rá.. a szomszédok ak meg aztmondta hogy a gyerek nem beszél és nem ért semmit az ő nyelvükön.. nem hibáztatom mert egy falusi asszony..soha nem hallott ilyenről..és nem szólt semmit de éreztem hogy engem hibáztat amiért nem beszél velük a gyerek..

Az első válaszadó aki írt a középiskolásokról..attól padlót fogtam..igazából bele se gondoltam még hogy ez ilyen korban is megmaradhat..valahogy a jelen problémájaként kezeltem és nem is gondoltam bele hogy akár örökre így marad..

A válaszadö aki azt írta látott már olyan mutistát akiből terápiával csaltak ki néhány hangot esetleg tudna valami infót adni hogy miből áll egy ilyen terápia..mi alapján kezdik és hogyan tudja egy idegen rávenni a gyerekem hogy beszéljen ha én nem tudom..jó nyilván megfelelő végzettsége van hozzá de el sem tudom képzelni hogy mit mondhatnak-tehetnek amitől változni fog..

Mégegyszer köszönöm a válaszokat és várom a továbbiakat! És azoknak akik írták hogy más jellegű problémái vannak a gyermekeikkel kívánom hogy minél előbb megoldodjon mert nincs rosszabb érzés a világon mint a gyerekedért aggódni...

2016. márc. 4. 18:11
 7/15 anonim ***** válasza:

Logopédus vagyok, és őszintén megmondom, mutista gyerekkel még nem foglalkoztam. Egy biztos, pszichológus bevonása nélkül a logopédus sem tud mit kezdeni a gyerekkel. Olyan pszichológust kellene keresni, akinek van ezen a területen gyakorlata vagy legalábbis tapasztalata, nemcsak neki, hanem neked is tud segíteni.

Nemrég volt egy beszélgetés a mutizmusról a Vendég a háznál műsorban, ha esetleg nem hallottad: [link]

2016. márc. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha magyarul szívesen beszél, akkor olyan életet adnék neki, hogy mindig és mindeni magyarul beszljen vele. Kerül, amibe kerül.


Ha az apuka nem beszél magyarul, itt az idő, tanuljon meg, a gyerekéért, és beszéljen vele magyarul. Ahogy tud, a gyerek érezni fogja, hogy VELE beszél magyarul.


Ha most nem magyar óvodába jár, ahol nem beszélnek magyarul, akkor ne járjon, csak magyar óvodába. Akárhogyis.


Ha magyarul SZÍVESEN és egyáltalán BESZÉL, akkor örüljünk annak, és kapja meg, ami neki jó. És akkor lehet, hogy máris megoldódott a probléma, a "többnyelvűség" kiiktatásával.

2016. márc. 6. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm ismét a válaszokat!

Sajnos az élet nem ilyen egyszerű hogy csak úgy mindenki az ő kedvéért elkezd magyarul tanulni. Külföldön élünk, itt is maradunk így a gyermeknek kell alkalmazkodni. Sz.rul hangzik de ez van. Magyarul is csak velem meg anyával beszél..a többiekkel nem. Sajnos a mutizmus kialakulhat a több nyelvűség miatt de nem megoldás ha kiiktatjuk a többi nyelvet mert ő a beszédtől fél, szorong mások előtt.

A logopédus válszolótól mèg kérdeznék ha lehet!? Itthon én hogyan segíthetek neki hogy tisztábban beszéljen? Az árt ha kijavítom beszéd közben és próbáltatom vele helyesen kimondani? Jobb lenne ha mondjuk lenne heti két- három alkalom mikor leülü k félórára és direktbe gyakorlunk hogy ne legyen neki zavaró hogy miközben beszél én kijavítom?? Szóval ha lenne erre egy külön kis idő amikor ő is tudja hogy na most gyakorolni kell! Az s-sz helyett c-cs-t ejt a v helyett j-t az r helyett l-t..szóval van gond.. bár ha aztvesszük hogy kb 1 éve kezdett beszélni nem olyan rossz de azért na...

2016. márc. 6. 13:51
 10/15 anonim ***** válasza:
0%

Ez a szegény gyerek már alkalmazkodott, ahogy tudott.


Magyarul beszél, más nyelven nem. Nem a beszéddel magával van baja, hanem nemmagyar beszéddel.


A mindenféle terapista-pszichologus, szakakárki is pontosan tudja ezt, csak jól megél belőle, ha nem mondja ki.


Szerintem a kérdező is tudja. De önző; bocs.

2016. márc. 6. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!