Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mikorra tanul meg "rendesen"...

Mikorra tanul meg "rendesen" olvasni egy figyelemzavaros, SNI-s kisgyerek?

Figyelt kérdés
Kisfiam most kezdi majd a másodikat. Minden nap gyakoroltunk 30-45 percet a nyáron (olvasás,írás matek). Most el vagyok keseredve. 5-6 betűs szavakat olvas csak ki. 2-3 szóból álló "mondatokat " értelmez. Hosszabb szövegtől leblokkol, betűz, téveszt. Az osztály nagy része folyamatosan olvas. Úgy látom, kisfiam alig fejlődött - pedig tényleg gyakoroltunk. Van valakinek tapasztalata? Van remény? Mit csináljak, hogy ne maradjon le még jobban?

2016. aug. 21. 04:30
 1/9 anonim ***** válasza:
Mi alapján sni-s? Fejlesztést mennyit kap? Stb stb stb.
2016. aug. 21. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem koncentrált a figyelme és a memóriája sem a legjobb. Tulajdonképpen nincs nagy baj a vizsgálat szerint. A nevelési tanácsadóban azt mondták, hogy azért veszik sni-nek, hogy kapjon fejlesztéseket. Suliban 1 fejlesztést biztosítanak fejlesztő pedagógussal, egyet pedig a tanító nénijével - aki nagyon aranyos, szívén viseli a dolgokat. Engem az keserít el, hogy egész nyaras gyakorlás után ott tartunk olvasásban, ahol az osztály nagy része járt februárban.És ha az olvasással gond van, akkor a többivel is az lesz. Hogyan fog matek szöveges feladatokat értelmezni? Sajnálom a kisfiamat. Nem tudom, hogy szigorú legyek és kikényszerítsem belőle az olvasást - és akkor gyorsabban megtanul (talán). Vagy hagyjam a maga tempójában és akkor nagyon lemarad a többiektől, tele kudarcélménnyel.
2016. aug. 21. 18:37
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Én hagytam a maga tempójában, pedig nálunk komolyabb volt a gond és nagyobb a lemaradás. Ma már nemsokára nagykorú, igaz hogy szakmunkásba jár, viszont nagyon jó és keresett szakmája lesz (már most három munkahelye is lehetne).

Ezt azért írom, mert nagyon sok szülő egyetemre álmodja a gyerekét, holott az lehet, hogy nem is rendelkezik azokkal a képességekkel.

De jobb lenne inkább, ha a fejlesztő pedagógus mondana véleményt róla, ő ismeri.

2016. aug. 21. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. És hogyan éltétek meg az iskolát? Minket már ijesztgetnek mérésekkel,vizsgákkal, nyelvtanulással. Csupa-csupa stresszes dolog...
2016. aug. 21. 19:57
 5/9 anonim ***** válasza:
82%

Gyakorláshoz használjátok a Játékház tankönyvcsaládot (ha eddig nem abból tanult).

Ha SNI-s a kisfiad, a szakvéleményben szerepelnie kell hogy milyen egyéni bánásmódra jogosult az iskolában. A tanárnak szükség esetén differenciáltan kell(ene) foglalkoznia vele.Pl. olvasás órán dolgozhatna rövidebb, szótagolt szövegekkel, mert egy oldalnyi betűnek neki se fog kezdeni, hiszen úgysem jut a végére, és nem is érti meg. Kaphat szöveges értékelést osztályzás helyett tantárgyakból vagy tantárgyrészekből, kaphat hosszabb időt a dolgozatoknál, vagy írhatja 2-3 részletben azt a mit a többiek 45 perc alatt egyben.

Konzultáljatok a gyógypedagógussal, akitől a fejlesztést kapja, mert neki lenne a dolga, hogy a tanítót segítse a gyerekkel való foglalkozásban.

2016. aug. 22. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nagyon jó! Köszönöm, kedves volt, hogy írtál.
2016. aug. 23. 20:06
 7/9 Eszter76 ***** válasza:
Nem került szóba, hogy esetleg évet ismételjen? Ha nagyon lemarad és szenved, akkor lehet, hogy jobb lenne neki. Mindenképp beszélni kellene erről (is) a fejlesztő pedagógussal és a tanító nénivel. Ha az alapok hiányoznak, akkor harmadik-negyedik osztályban már nem segít az évismétlés. Első-másodikban kéne, HA kell.
2016. aug. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Én nagyon megértelek, mert nálunk is hasonló a helyzet. A lányom másodikos volt, és úgy olvas, hogy lemegy a nap, mire elolvas egy mondatot. Mi nem kértük az sni-t, mert mondták, hogy úgysem kapunk gyógypedagógust. Heti 2 órában elvileg logopédus foglalkozott volna vele, ha odaér órára. Meg a suliban egy fejlesztő pedagógus. Aki nagyon kedves volt, de ötlete nem nagyon volt, hogy mit csináljon a gyerekkel.

Nem mondhatom, hogy szemetek a gyerekkel, 3-as tanuló, de én is azt látom, hogy nem fejlődik. Ezért most akartam volna iskolát váltani, de elutasítottak. Elég reménytelennek tűnik a helyzet.

Amit mi csinálunk:

-a gyógypedagógus azt mondta, hogy ne gyakoroljuk a helyesírást, a suliban tízszer leírattak vele egy szót, amit tévesztett, csak annyit értek el vele, hogy megutálta. A tankönyv végén lévő szószedetet olvasgatjuk, de nem íratom le vele. Ha sokszor látja, megjegyzi a helyesírást, remélhetőleg.

-Ne hosszú szövegeket olvastass vele, inkább rövidet többször. Ha már begyakorolta, neki is az lesz az illúziója, hogy tud olvasni, így több lesz az önbizalma.

-Képregényeket vegyél neki, az enyém azokat falja.

-Ha a suliban hosszú kötelező olvasmányokat adnak fel, nyugodtan olvasd fel neki, ha tudja miről szól, nem kap egyest.

-esetleg keress egy magán logopédust, én is pont most konzultáltam eggyel, azt mondta, hogy vannak eszközei, amellyel tudja a gyerek olvasási technikáját javítani, mi mindenképp fogunk járni hozzá. Na, ezért is van kiírva, csak sajnos az iskolai nem jár be órára. Azt jelentettem az igazgatónőnek, azt mondta, majd figyelnek rá, de nem nagyon hiszem, hogy lesz javulás. A gyerek amúgy is nagyon utálta azt a tanárt.

-az önbizalomnövelés nagyon fontos, irasd be valami szakkörre, amit szeret, mi képzőművészeti szakkörre fogunk járni, remélem, hogy segít majd a gyerek világvége hangulatában.

2016. aug. 31. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Már rég néztem erre az oldalra. Úgy állunk, hogy toporgunk, illetve nagyon lassan haladunk. Kedves volt tőletek, hogy írtatok. Az önbizalom növelése most a cél. Nyáron pótolunk mindent, amit lehet...
2017. júl. 30. 22:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!