Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Autista kóddal, autista...

Autista kóddal, autista suliból milyen lehetőségei vannak egy gyereknek?

Figyelt kérdés

A kisfiam nagyon átmeneti eset, egyik szakember szerint autista, másik szerint meg nem az. A gyógypedagógus szerint jobban járnék, ha kikérném a kódot, és a magasan funkcionáló autista csoportba vinném iskolába. Ott értenek hozzá. Viszont én azon gondolkodom, hogy ez a jövőre nézve milyen következményekkel járna? A gyerek okos, és fejleszthető, szóval nagyon szeretném, ha legalább egy szakmunkásképzőt elvégezne. Nem csak arra kellene az iskola, hogy bedugjam valahova megőrzésre, amíg én dolgozom. De ha látják, hogy auti suliba járt, felveszik valahova egyáltalán középiskolába? Járt így valaki?

Amúgy sok hasonló gyerekről hallottam, aki úgy viselkedik, mint a fiam, az iskola réme, küzdenek vele a tanárok, de a szülő nem hajlandó kivizsgáltatni. Én valahogy úgy érzem, ha valaki elviszi kivizsgáltatni a gyereket, az hátrányban van azokkal szemben, akik nem.

Nagy iskolakeresésben vagyunk, nem tudom érdemes-e keresni egy toleránsabb sulit, ahol elnézik neki, ha rájön a napi 5 perc.

Igazából az a baja, ha valami nem tetszik neki, akkor rákezdi a hisztijét, és nagyon nehezen lehet irányítani. De van olyan, hogyha jó napja van, akkor mindent megcsinál, teljesen rendben van.


2016. szept. 4. 09:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%

Én normál, toleráns iskolát keresnék neki. Egy olyan középiskolában tanítok, ahová már több, különböző súlyosságú autista gyerek járt (természetesen a nagyon súlyos esetek kivételével). Volt olyan, aki simán leérettségizett, nyelvvizsgát szerzett, és főiskolára is felvették.

Minden esetre, nagyon együtt kell működnöd a tanárokkal. És arra is fel kell készülni,h lehet,h fél év múlva azt mondják,h nem sikerült a gyereknek beilleszkedni, zavarja az órákat...stb. Akkor ezt is tudomásul kell venni.

SNI papír mindenképp legyen,h pluszban is foglalkozzanak vele.

2016. szept. 4. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
52%

Én is normál iskolát keresnék neki, de toleráns pedagógus, akivel előre beszélnék a fiamról.

Egyébként ne legyenek alacsonyak az elvárásaid csak azért, mert talán autista, nagyon sok magasan funkcionáló autista szerez egyetemi diplomát, akár többet is, és dolgozik jó munkahelyen.

2016. szept. 4. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%
Persze, hogy felveszik! Sajnos úgylátom, hogy nem vagy az alapokkal nem vagy tisztában. Ha továbbtanul majd, akkor mindenféleképpen olyan iskolát kell keresni, ahol benne van az alapító okiratba, hogy vállalnak autista gyereket is. Nem hallgathatod el. Én kikérném a kódot, mivel ha nincs, akkor bármilyen suliba felveszik, de nem lesz fejlesztésre sem jogosult vagy épp felmentésre. Ez kiszúrás vele.
2016. szept. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

De tisztában vagyok az alapokkal. Ha kikérem az auti sni-kódot, ezzel egy csomó iskolából kizárom őt. Itt a megyeszékhelyen minden iskola alapító okiratában benne van. Ennek ellenére, mivel nem körzetes (egy közeli faluban lakunk), nem kötelesek felvenni. Így, természetesen nem mondják meg, hogy emiatt, de nem fogják felvenni. A lányomat adhd-val már elutasították, azt mondták, vigyem csak a körzetesbe, ott kénytelenek felvenni. Mindenhol van elég problémás gyerek, a másik iskoláét eszükben sincs átvenni.

Fejlesztés elvileg jár. Gyakorlatilag meg nem. A Klikk nem fizeti ki, és nincs elegendő szakember. Több ismerősöm van, akinek sni-s a gyereke, és nem kapnak fejlesztést! Persze lehet panaszt tenni, meg verni az asztalt, hogy jogom van hozzá, de ezzel csak azt érem el, hogy a gyereket még jobban fogják utálni az iskolában.

Szóval én azt látom, hogy az SNI az inkább csak egy bélyeg, mint segítség. Amúgy meg a heti 2 óra fejlesztés helyett sokkal több értelme van már eleve annak, ha a tanárok napi szinten normálisan bánnak a gyerekkel.

Jelenleg beszédfogyatékos sni-kódja van amúgy a gyereknek, autista-kódot nem kértem. Heti 4 óra fejlesztést írtak ki neki, jelenleg heti 2 órát kap. Nem azt, amit kiírtak neki, és nem annyit, amennyit kiírtak, de erre is 1 évet vártam, és örülhetek, hogy kapunk egyáltalán valamit.

2016. szept. 4. 17:48
 5/11 anonim ***** válasza:
49%

Nekem autista a fiam (aspergeres). Az autizmus egy nagyon tág spektrum és a prognózisa nagyban függ attól, hogy milyen és hány óra fejlesztést kap a gyermek, illetve a szülő mennyire tanulja ki az autizmusa speciális terápiáját, amit otthoni környezetben lehet vele végezni. A vizuális segédeszközök, a megfelelő vizuálisan felépített motivációs és viselkedés terápiás rendszer elengedhetetlen a sikerhez. Fel kell térképezni a szenzoros érzékenységi zónákat is és korrigálni azokat. Ezekhez mind autizmusban jártas szakember kell.

Én költöznék a magam részéről, mert vidéken jelenleg ma Magyarországon erre nincs lehetőség. Itt rég nem a kódról van szó. Nem a kódon múlik egy ember boldogulása. Ha integrálható autista, akkor a körzetes integráló iskola köteles felvenni. Ehhez kell a szakértői bizottság véleménye az integrálhatóságról. Célszerű már most körbejárni az iskolákat és befogadó nyilatkozatot szerezni egy helyről. Ha azonban a pedagógusok ehhez nem értenek és nincs nyitottság, bajban lesztek. Ha nyitottak, akkor el kell őket küldeni képzésre.

Ha van magasan funkcionáló ép értelmű autistáknak osztály, én azt választanám. Szakmát ezután biztosan tanulhat, de ha okos és szorgalmas, akkor középiskolába is mehet. Nem az iskolán fog múlni.

2016. szept. 5. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ahogy gondolod kérdező. De ha már tudod, hogy mit akarsz, akkor minek kérdezed?
2016. szept. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Azért kérdeztem, mert tanácsokat várok, a "látom, még az alapokkal sem vagy tisztában" kijelentés nem éppen segítő szándékú. 3 éve járok különféle kivizsgálásokra a gyerekkel, hidd el, hogy az alapokkal tisztában vagyok.

A törvényi háttérrel tisztában vagyok, viszont a realitást sajnos az íróasztal mellett ülő diagnoszta nem ismeri.

Nekem konkrétan ezt mondta az iskolaigazgatónk:

-A Nevtan nagyon könnyen írogatja ki a fejlesztéseket, de arra nem gondol, hogy az iskola ezt hogy oldja meg!

Szóval még ő van felháborodva, amikor viszem a papírt, hogy milyen fejlesztést írtak ki a gyereknek. Több ismerősömnek iskolát kellett emiatt váltani, mert teljesen elutasítóak a tanárok, annak ellenére, hogy az alapító okiratban benne van az sni.

Sok mindent láttam már, sajnos, és az az igazság, hogy az ilyen gyerekek jogai egyáltalán nem biztosítottak a legtöbb helyen ebben az országban.

Ezért is kérdeztem, hogy a későbbiekben milyen lehetőségei vannak a gyereknek. Jelenleg tudom, hogy az lenne a legjobb, ha bedugnám az autista osztályba, ott eljátszogatnának vele, és nem lenne konfliktus. Csak az a kérdés, hogy mi lesz akkor, ha középiskolába szeretnénk majd menni.

2016. szept. 5. 18:07
 8/11 anonim ***** válasza:

Remélem elolvastad a válaszomat és nem csak vagdalkozol. Az, hogy mi lesz a gyerekedből, leginkább azon múlik, hogy mennyire képes tanulni, milyenek az értelmi képességei, illetve mennyire sikerül az autizmusból fakadó tüneteit minimalizálni.

Lehet a pedagógusokat szidni, de ez nem visz sehova. Neked kell biztosítani a fejlesztéseket, hogy minél többet kaphasson a fiad. Erre több lehetőség van, mi sem az államiból élünk. És neked kell kitanulni azokat a módszereket, amivel szülőként a tüneteit minimalizálhatod és motiválhatod a tanulásra. Erre ott vannak pl az autizmus alapítvány szülőképzései, a vadaskert szülőképzései és még van jó ár ezen kívül. Továbbá autizmus diagnózist csak bizonyos helyeken tudnak szakszerűen adni, illetve elvetni. A nevtan nem tartozik ezek közé a helyek közé.

-Autizmus alapítvány, Cseperedő alapítvány, Sote, Bethesda, Vadaskert kórház , korai Fejlesztő képes erre.

Mint írtam, az én fiam is autista, sőt a családban több autista (aspergeres) gyermek, felnőtt is van. Mindegyik kivétel nélkül jó tanuló (illetve volt), a felnőttek mindegyike magasan kvalifikált, diplomás ember. El lehet ide jutni. Ez a szerencse mellett (autizmus mélysége , illetve értelmi képességek) a kitartó munka eredménye is.

2016. szept. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

És te elolvastad, amit írtam? Én 2 éve hordom magánúton a fiamat heti 3-szor fejlesztésre, mert amit az óvoda biztosít, az egy nagy 0. Pedig ki van írva neki heti 4 óra fejlesztés.

A Vadaskertben voltunk 1 hétig, azt mondták, hogy nem autista. A Megyei Szakértői Bizottság szerint autista. A Cseperedő Alapítványnál érdeklődtem, 70.000 Ft-ért megvizsgálják, de olvastam fórumokon, hogy az átmeneti eseteket ők sem tudják biztosan megállapítani. Úgyhogy ezért meg nem fizetek ennyit, "nem tudjuk" szakvéleményem már van. A Megyei Kórház Gyermekpszichiátriáján meg azt mondták, hogy vihetem bárhova, mivel a súlyos adhd, és az enyhe autizmus tünetei nagyjából megegyeznek, ezért senki nem tud majd biztosat mondani.

Szóval azért pár éve már járom ezt a kálváriát, nem kell kioktatni.

Viszont, ha auti kódot kérek, azzal sok iskolából kizárom, mert egy antiszociális őrültnek tartják ezeket a gyerekeket. Holott a fiam nagyon is társasági ember, csak ha rájön úgy tud hisztizni, hogy az óvónők teljesen tehetetlenek.

Szóval azért amint látod, én tisztában vagyok az alapokkal. És a Nevelési Tanácsadó szóba sem került a kommentjeimben, tudom, hogy semmire nem valók.

Tehát nem azzal kell jönni, hogy én egy hányaveti szülő vagyok, mert nem vizsgáltatom ki a gyereket, és nem kérek kódot, hanem inkább pont, hogy látom a valóságot.

Adhd-s kislányomat már elutasították nem körzetes suliból, pedig vele csak annyi a gond, hogy elábrándozik. Ezek után gondolkodom, hogy autival mik az esélyeink? Hasonló helyzetben lévő ismerőstől hallottam, hogy nem veszik fel sehova, ezért is tettem fel ezt a kérdést.

Azért az biztató, hogy vannak helyek, ahol ez nem akadály, de itt még nem nagyon találtam. Nem körzetes gyereket nem látnak szívesen sni-vel.

2016. szept. 6. 20:57
 10/11 anonim ***** válasza:

Milyen alapokkal vagy tisztában? Mit teszel a viselkedésprobléma ellen? Jársz szülőképzésre?

A Cseperedőben Simó doktornő az egyik legjobb gyermekpszichiáter, aki az autizmushoz ért. Az enyhe eseteket is tudja diagnosztizálni. Az ADHD meg az autizmus bár gyakran együttjár, teljesen más idegrendszeri rendellenesség. Megvannak a kritériumok, ami alapján az ADHD-t külön lehet választani az autizmustól. A viselkedészavar lehet azonos, de a kiváltó okok mások. Egy ADHD-s gyermeknek más miatt vannak nehézségei. Autizmusban járatos szakember ezeket külön tudja választani már egészen pici korban. Sajnos nem mindenhol értenek az autizmushoz a pszichiáterek sem. Ezért mondanak sok sületlenséget.

Nem akarok tényleg konfliktust veled, hiszen hasonló problémákkal küzdünk szülőként, azt is elhiszem, hogy komoly kálvárián vagytok túl. Azonban nem az a megoldás, hogy pocskondiázol mindenkit, ez sehova nem vezet.

Ha a Vadasban kizárta Prekop Csilla az autizmust, akkor valószínűleg más a gond. A szakértői véleménye ebben nem releváns. Nem értenek az autizmushoz! Pláne a differenciáldiagnosztikához. Nem is ez a feladatuk.

A viselkedési zavarok megfelelő terápiával jól kezelhetőek. Az ADHD-ben van gyógyszeres támogatás is, mely önmagában gyakran már megold sok mindent.

Komolyan mondtam, hogy a viselkedészavarok okát kell kideríteni és azt kezelni. Ha ebben van haladás, az már félsiker az iskola felé is.

2016. szept. 6. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!