Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van itt közöttünk olyan...

Van itt közöttünk olyan szülő, akinek a gyermeke azért nem tudott tisztán beszélni, esetleg rágni/fújni/nyalni mert nem szopizott csecsemőként?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nekem kisfiam 36. hétre született meg sürgősségi császárral (szívhang eltérés miatt) és közben vették észre, hogy rá van tekeredve 2x a köldökzsinór a nyakára. apgar 10/10 volt, bár a szeme fölött bevérzés volt, amiből én arra következtettem ill. a szívhang eltérés miatt is, hogy valószínűleg fojtogathatta már a kzsinór, de egyébként mindent rendben találtak.

Lényeg, hogy most 2 éves múlt a kisfiam és kb. másfél éves kora óta felfigyeltem nála különböző dolgokra, amikről én még akkor nem tudtam, hogy autisztikus tünetek. A lényeg hogy inkább elvittem szakemberhez kb. 3 hónapja és jelenleg megkésett beszédfejlődés miatt járunk fejlesztésekre. Én a szívem mélyén az autizmusra gyanakodtam, amit teljesen még most sem zártam ki, viszont tegnap voltunk pont szakértői vizsgálaton, ami annyiból állt, hogy engem kikérdeztek és kisfiamat megvizsgálta egy orvos...

Az én véleményem szerint sok mindent ezekből nem lehet leszűrni, de ők végül is a látszatra alapoztak: a gyerek tart szemkontaktust, figyelmes, csak nem igazán beszél (első szava traktor most 2 évesen és az autó). A szakértő azt mondta hogy szerinte azért van gond a beszéddel, mert csecsemőként nem szopizott és nem fejlődött megfelelően a szájizom. (nyilván ennek van igazság alapja ezt nem is cáfolom). És szerinte ezért nem tud rendesen rágni sem, és fújni és nyalni sem.

Ezért kérdezném, hogy van közöttünk olyan, akinek hasonló problémái voltak?

Egyébként vannak vele más problémák is, amik autisztikus tünetek, szóval én elsősorban nem azért vittem szakemberhez, mert nem beszélt még 2 éves kora előtt, hanem a "furaságai" miatt. Csak gondolom jelenleg arra építenek, amit látnak.

Jó lenne ha valaki tudna írni tapasztalatot, hogy erősödjön bennem az, hogy valóban a szájizmokkal lesz itt gond, nem pedig más van a dologban. Bár idegrendszeri éretlenség az tuti van nála, mert vannak olyan dolgai, amik nem a beszédfejlődéséhez kötöttek, szóval ha ki is derül, hogy az izmokkal van gond, akkor sem kizárt még az autizmus esetlegesen, vagy figyelemzavar.

Előre is köszönöm a segítséget és a válaszokat!



2017. ápr. 25. 18:19
 1/7 anonim ***** válasza:
Én kisfiam januárban múlt 2 éves, ő is 36. hétre született de semmi gondja a beszéddel, be nem áll a szája, rengeteg dolgot mond, beszélget egyszerű mondatokkal. Pl. kérem a vizem, hol van a vonatom. Sokat beszéltünk vele mindig is, picinek és bölcsibe jár már 1 éve, ez is hatással van a beszéd fejlődésére biztosan. És sajnos nem szopizott, elejétől kezdve cumisuveg volt. Nem tudom van e összefüggés , de nálunk nem okozott ilyen gondot. A fagyit is ügyesen nyalja és az evéssel sincs gond. Ellenben rendkívül szelektív a hallása és a figyelme, sosem ér rá pelust cserélni vagy öltözni, mert mindig sürgős játszani valója van. De ez csak a dac korszak, mert egyébként ha olyan kedve van ügyesen megcsinàl mindent ha épp jó időben szólok neki és ráér rám figyelni. 😊 Ne izgulj a beszéd miatt, családban is van olyan aki későn, 3 évesen kezdett el beszélni akkor viszont rögtön mondatokban és azóta se áll be a szája. Bízz az orvosban, ha meg nem bízol benne keress másikat.
2017. ápr. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
29%
A lányom 1 másodpercig sem szopizott azért, mert gyenge volt az ajka, nem tudott vákumot képezni a fura állású mellemen, de 2 éves kora óta be nemm áll a szája. Nyalni, fújni, rágni is tökéletesen tud. Egyesek kissé eltúlozzák ezt a szoptatás kérdést...
2017. ápr. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hasonló a fiamhoz. Ugyanígy problémás születés, zsinór kétszer a nyakon. Nem szopott soha. Most 4 éves. Nálunk is sok volt az autisztikus tünet. A beszéd 2 évesen indult, de csak magánhangzókban beszélt. Az óvoda kezdéskor, az óvónők jelezték, hogy ilyen állapotú gyereket még nem láttak. Mélyről indultunk. Én csak azokra a vizsgálatokra vittem, ahová intézményi szinten küldtek. Diagnózisok: motoros diszfázia gyanú, hypoton száj, egyenetlen fejlődési ütem, mozgásában elmaradott. Szerencsére konkrét diagnózist nem aggattak a gyerekre, de meggyőződésem, hogy magasan funkcionáló autizmussal állunk szemben. 1 év alatt gyönyörűen felhoztam a gyereket. Azóta szívom be az infókat minden fórumról. Mozgásfejlesztés, gyógypedagógia, pár hónapja logopédia, biomedikális kezelés, tejmentes étrend (kellene a gluténmentes is) megy. Persze kilóg a sorból, de rengeteg sikerünk van. Sokmindenben 7-8 éves szinten van, 4 éves létére. A beszéde is teljesen rendbe jött. Ami maradt beszédhiba, az bőven belefér az élettani kategóriába.

Szóval nálunk a száj hypotonia, csak egy aprócska homokszem volt a történetben.

2017. ápr. 27. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

Én is azon a véleményen vagyok, hogy bár van összefüggés a szopó mozgás és az állkapocs és szájizmok megerősítése között, de attól függetlenül, hogy valaki nem tudott szopni, nem kéne, hogy ekkora gondot okozzon. Az én környezetemben is rengeteg olyan gyereket ismerek aki nem szopizott egy percet sem és még sincs ilyen jellegű problémája.

A szívem mélyén én is ugyanazt gondolom, hogy jól funkcionáló autista, csak hát mivel még kicsi nem diagnosztizálják. Annyit mondtak, hogy ha nem olyan ütemben fejlődik, mint kéne a fejlesztésektől, akkor majd 3 évesen pszichiáter, mert az állapítja meg az autizmust. Szóval egyelőre várunk. A szakértő bizottságban csalódtam, mert ez nem vizsgálat volt. Engem kikérdeztek és ennyi. Meg sem próbáltak kisfiammal kapcsolatba lépni, nem figyelték a játékát stb. Nekem ne mondja senki, hogy ez elég volt. Eleve be akarta jelölni magától a hölgy, hogy szopott rendesen...én szóltam neki, hogy egyébként nem szopott. Szóval ez semmi nem volt, kiírtak neki heti 2 óra fejlesztést, mert szerinte nincs gond, csak a beszédre kéne ráállni, hogy megtanuljon szépen tisztán beszélni.

Na mindegy, ez úgyis úgy fog működni, hogy ha nem látok nála "javulást" akkor lehet kénytelen leszek tényleg felvinni Pestre, hogy végre olyan emberek vizsgálják, akik erre szakosodtak és talán megfigyelik a gyereket is...

2017. ápr. 29. 21:13
 5/7 anonim ***** válasza:

Jövő hónapban tölti a lányom a 2. évét.

1 éves koráig szopizott.

Nem beszél ( nem mond szavakat) Nem nyalja a fagyit, inkább harpja. Nem tudja fújni a buborék fújót sem.


Igen lehet h van köze nálatok a szoptatáshoz, de igazából bármire lehetne fogni ennyi erővel.


A lányomnak is vannak " furcsaságai" de egyenlőre nem gondolok a " legrosszabbra"

Nyilván aggódik az ember lánya, de sajnos még igen gyerekcipőben jár ez az "autizmus diagnosztizálás"

Sajnos több ismerősömet már teljesen betojasztották az orvosok h valószínű enyhe autizmus stb...

Pedig csak kicsit lassabban és mésképp fejlődtek a gyerekek mint az átlag.

Úgy vettem észre h a "szakemberek" előszeretettel dobálóznak ezzel, az internet pedig tele van a "tuti" diagnózisokkal. Nagyon sokan sajnos ( persze nem mond n esetben) csak a pénzre mennek. Vidd fejlesztésre jó pénzért!!/

Nyilván van akinek valóbn kell. Ez nem vitás!

De azért csak óvatosan!

Remélem gyorsan javul nálatok is a helyzet

2017. máj. 1. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, én is úgy vettem észre, hogy nagyon "felfejlődött" ez a dolog. Úgy értem, hogy aki elviszi a gyerekét egy ilyen "elbeszélgetésre" akkor sok esetben találnak is valamit. Úgy gondolom sokkal jobban felkapottak lettek a különböző fejlesztések és tornák, már egyébként a normálisan fejlődő, egészséges gyerekeket is viszik ilyen jellegű terápiára, "okosító" torna gyanánt.

Nálunk egyébként úgy alakult a helyzet, hogy legelőször ahová elmentünk és ahol elmondtam az aggodalmaimat, ott egy nagyon aranyos hölgy beszélgetett el velünk és mondta, hogy kisfiamnak mindenféleképpen kell a fejlesztés, de hogy neurológusi papír kell ahhoz, hogy TB alapon kapjuk meg. Hát el is vittük neurológushoz, ahol meglepődtem, hogy tovább küldött vérvételre és EEG-re, plusz megkaptuk tőle az emelt csp-t is. Ezek szerint ő csak látott akkor valami olyat, amiből arra gondol, hogy valóban van idegrendszeri probléma. Tehát a lényeg, hogy szerencsére vagy nem szerencsére, nem tudom, de ingyen kapjuk a fejlesztéseket.

2017. máj. 1. 21:21
 7/7 jafnrétti ***** válasza:

A nagyfiam is későn kezdett beszélni (kétévesen), és beszédhibája is volt, bár azóta logopédus segítségével kijavította, és ő sem szopizott, illetve kb. egy hónapig igen, egy hónapos korától két hónapos koráig, de akkor is tápszerrel kiegészítve, első hónapjában pedig csak lefejt tejet kapott üvegből, nade ennek is volt oka, és ugyanaz, ami a beszédhibáját, meg a késői beszédkezdést okozta: túl rövid nyelvfék, ami túl későn lett korrigálva a gyerekorvos hibájából.


Én nem hiszem, hogy önmagában az, hogy nem szopizott, az okozhat megkésett beszédfejlődést, inkább azt, hogy amelyik baba nem volt képes a szopómozgásra valamilyen szervi ok miatt, annak ugyanez a szervi ok okozhat megkésett beszédfejlődést is.

Vagy a másik, hogy egy amúgy gyengébb szájizmokkal rendelkező újszülöttnek azért is lenne szüksége arra, hogy szoptassák, mert különben nem erősödnek meg kellően a beszédhez szükséges izmok.

Szóval az önmagában nem okoz késést, hogy nem szoptatták a babát, mert akkor nagyon sok ilyen eset lenne, pedig annyir azért mégsem gyakori.

2017. máj. 3. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!