Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Fiam rossz társaságba keverede...

Fiam rossz társaságba keveredett, baj lett belőle, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Van egy 14 éves fiam, szeptemberben meg gimnáziumba. Kb egy évvel ezelőttig nem volt vele semmi baj, kitűnő tanuló, kedves, rendes, szófogadó gyerek volt mindig. Azonban tavaly, 8. osztály elején új fiú került az osztályba. Tipikusan az a "menő csávó", egy évvel idősebb is a többieknél,Ausztriában éltek egy évet. Külföldön jól meg is szedte magát a család, hatalmas családi házuk van, medencével, 4 autó, 2 nyaraló. Szóval az új srác megérkezett az osztályba, és két héten belül már a legnépszerűbb lett a srácok körében a 200 ezer forintos mobiljával, menő cuccaival, napszemüvegével, stb. Elhívta magukhoz a srácokat, és nagyon éreztette velük, hogy ők milyen gazdagok.

Mivel csak 6 fiú volt az osztályban, a fiúk mindig is összetartottak, szóval aki nem akarta, hogy kiközösítség, az a többi fiúval tartott. És hát a társaság középpontja egyértelműen ez a kölyök lett.

A srác cigizik, a kisebbektől lop (!), fellöki a kisgyerekeket, tanárokkal káromkodik, fellázad ellenük... és hát szép lassan sikerült rossz irányba terelni a többi fiút is. Az én fiam nem cigizik, itthon továbbra is rendes, de a suliból hallottam panaszt rá, valamint a tanulást is elhanyagolta így 8.-ban - de szerencsére így is felvették a gimibe.

A legnagyobb baj viszont múlt hét végén történt, és azóta tiszta ideg vagyok... Mivel most végeztek 8.-ban, az osztály elment egy búcsúbulira. Ez a balhés fiú vitt alkoholt, és ők hamarabb elmentek a lánytöbbségű osztálytól, külön egy parkba, és nekiláttak az ivásnak... Az én fiam abszolút nem volt hozzászokva az alkoholhoz, és rögtön pálinkával kezdte. Ivott még Martinit meg egy kis bort... Egy másik fiú édesanyja telefonált, hogy a fiamat elvitte a mentő. Annyit ivott (és annyira nem volt hozzászokva), hogy elvesztette az eszméletét. Kórház, gyomormosás, intenzív osztály... Ez késő délután történt, és csak másnap délelőtt tért magához, addig az orvosok azt se tudták megmondani, ért-e valami károsodás, pokoli volt, azt a fél napot az ellenségeimnek sem kívánnám soha.

Szerencsére már jól van, persze lelkileg nagyon megviselte, és látom, hogy hatalmas bűntudata van, többször bocsánatot kért. Ígéri hogy nem csinál ilyet többet. Viszont jövőre egy suliba, sőt egy osztályba fog járni ezzel a sráccal (és még 2 másikkal az osztályból) továbbra is, meg hát a barátaival nyáron is szeretne találkozni... Mit tudok tenni, hogy ilyen ne forduljon megint elő?


2010. jún. 21. 11:21
 1/10 anonim ***** válasza:
ha megígérte h nem tesz többé ilyet akkor higyj neki.beszéld meg vele a határokat.és azon belül szabadon mozoghat. ha mégis megszegi az ígéretét akkor én eltiltanám jó hosszú időre a barátaitól és ezt még jó előre megmondanám neki.ha van idősebb tesója ő is beszélgethetne vele....vagy idősebb unokatesó akire felnéz stb. nekem sikerült helyre tennem az öcsémet,azóta nem csak tesók vagyunk de a legjobb barátok. kell neki egy példakép és őt fogja követni.próbáld meg,nem veszthetsz vele. 25/L
2010. jún. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

14/L vagyok, így sok mindent nem tudok mondani. Én nem csinálnék ilyet, meg a srácot is biztosan utálnám, de nem mindenki egyforma. Ha belegondolok a dologba a fiad sem buta, ha meg is bánta dolgot lehetőleg nem fog többet előfordulni.

Nincs barátnője a srácnak? Általában, ha a srácok találnak egy NORMÁLIS barátnőt, akkor hanyagolják a haverokat meg nem csinálnak hülyeséget.

2010. jún. 21. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A 30 gyerekből csak talál majd magának násik haverokat, legalábbis ebben bízhatsz! Na meg abban, hogy a hülyegyerek viselkedését nem fogják tolerálni a tanárai, ha rosszat fog csinálni és hamar elpaterolják onnan. Bíz benne, hogy a gyereked felismeri, hogy mik az igazi értékek és más havert választ magának. Mást úgysem tehetsz, szerintem. Próbáld meg azért a csávóval való kapcsolatát korlátozni, bár remélhetőleg tanult az esetből! Mást szerintem nem sokat tehetsz.
2010. jún. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
24%
Visszatérő rémálmomat olvastam most.Az én fiam 16 éves,jó hírű középiskola 10.-es tanulója, és az Ő osztályában is van hasonló kölyök.Na mi (4 "kőkemény" anyuka) szülőin szépen elbeszélgettünk a fiú apjával.Megdöbbenésünkre nem egy tahó volt, és mint kiderült, felét sem tudta kicsi fia viselt dolgainak!Na ez a pali helyrerakta rendesen a csemetéjét, azóta nincs gond vele.A srácainkkal is elbeszélgettünk, és megértették, hogy azzal a viselkedéssel, csak a figyelmet akarta felhívni magára a fiú, és ez nem követendő példa.Most ott tartunk, hogy ha beveszik focizni már annak is örül.Talán szerencsések voltunk.Ha viszont Nálatok ez a módszer nem működik, akkor igenis tiltani,és tiltani Tőle.Lehet harag, majd megbékél.Nincs más választás.Sok sikert!32 éves anya
2010. jún. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
26%
Jézusom! 16 évesen gyereket szülni!!!!
2010. jún. 23. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
33%

Kedves 11:04, vannak 16 éves anyák, akik értelmesebben nevelik a gyereküket, mint a "felnőttebbek". (én is tapasztaltam ;))

Kedves kérdező, sajnálom, hogy így jártál a fiaddal. Én abban nem értek egyet másokkal, hogy bízz meg benne, igenis legyen gyanakvó oldalad, ha már 'túl' rossz hatással voltak rá, akkor mind1, mit mond.

Most őszintén, mi mást mondhatott volna, mint hogy megbánta, és soha többet..?

Legyél nagyon résen, tiltással nem sokat érnél, de nagyon figyelj oda mindenre, ha nem volt őszinte észreveheted könnyen.

2010. jún. 23. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%
Köszönet az előttem szólónak!Én vagyok az a 16 évesen szülő, aki ma már 32, és egy klassz srác anyja.Igaz, hogy korán jött, de semmit sem csinálnék másképp ma sem.Nem adtam intézetbe, nem maradtam ki miatta a suliból, és mellesleg még ma is az apjával élek.
2010. jún. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Persze tudom, hogy ez téged most sokkolt, de valahol még mindig a szerencsésebbek közé tartozol, nem ritka hogy a 10-11 éves gyerekek kezdenek el inni. Az én középiskolai bankettemen rajtam kívül mindenki olyan részeg volt, hogy wcbe lógó fejjel aludtak, ablakon másztak ki stb. És ezek a tivornyák nem évente egyszer fordultak elő.

Persze tudom, ez téged nem vígasztal.


Én úgy látom abból, amit leírtál, hogy a fiad okos, értelmes gyerek, lehet, hogy érett is, ezt én nem tudom.

Szerintem érdemes lenne vele mélyremenően elbeszélgetni. Nem vádolva, nem kioktatva, hiszen ami megtörtént megtörtént, már nem tud rajta változtatni.

Szerintem beszélgess el vele arról, hogy:

*Először ivott-e?

*Miért ivott? (itt én elmondanám, hogy ez teljesen természetes, hogy ki akarta próbálni, valószínüleg az ő válasza is ez lesz, esetleg a társaság elvárta tőle, ettől menőbbnek érezte magát)

*Hogy mit érzett, jó érzés volt-e, felszabadult-e tőle, vagy esetleg ettől menőbb lett-e abban a helyzetben? (egyáltalán nem ilyen na, és megérte hangon, hanem tényleg beszélgetve)

*A barátai nem modnták neki, hogy ne igyon annyit? (az én baráti társaságom pl. soha nem hagyna annyit inni, hogy ennyire kiüssem magam, ezen is érdemes elgondolkozni)

*Mit érzett másnap?

*Mit érez most? (megbánást, dühöt magával, másokkal szemben)

*Mit gondol az alkoholfogyasztásról most? (itt én a felelős, mértékletes alkoholfogyasztásra hívnám fel a figyelmet, nem a mindenképpen tiltásra, hiszen azzal úgysem érsz el semmit, ha viszont ráébred, hogy nem ettől lesz jó egy buli, ha semmire nem emlékszik, rosszul van stb.)


Szerintem ha ő mondja ki ezeket a dolgokat, ő jön rá arra, hogy ez nem egy jó út.

Beszélgetnék vele a barátaival való kapcsolatáról is. Nem vádolnám az "új" fiút, hiszen azzal csak szítom a barátkozási kedvet. Egyszerűen kérdéseket kell feltenni. Ha jó a kérdés, és van alapja annak, hogy rossz irányba húzza, és erre sikerült ráébresztened, úgy, hogy ne te mondd ki, hanem ő, akkor az a legjobb.


Amit tehetsz ezen kívül az szerintem az, hogy monitorozod. Mikor, kivel, hova megy, mit csinálnak. Nem kell tiltani. Nincs értelme.

Remélem adtam pár hasznos tanácsot.


16/L

2010. jún. 24. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Beszélgess el a fiaddal arról, hogy mit is jelent az a szó: KÖVETKEZMÉNY.

Le fog neki esni a dolog. Láttasd be vele, hogy aki ilyesmit csinál, az az ilyen cselekedetekkel lezár egy korszakot az életében, és elkezd egy másikat. Ha inni tud, akkor egyéb, felnőttes dolgokban is részt kell vállalnia, és nem rejtőzhet többé a "de én csak 14 éves vagyok" címszó mögé. Például elmehet nyáron dolgozni, és a gimibe szükséges dolgokat az ő pénzéből vegyétek meg, egyébként sem baj, ha rálát, hogy a tescoban meddig kell polcot pakolni egy iskolatáska áráért.

A férjem mentős, és sajnos előfordul ilyesmi, vittek már be 12 évest is a detoxikálóba (ha az én fiam lenne, én tudi tennék vele egy kört a legközelebbi detoxikálóban, megnézetném vele az bűzlő, fetrengő alkeszeket, és megkérdezném, hogy menniyre szép látvány?.. mondjuk egy lánynak is tetszeni fog majd?...)

És arról is elbeszélgetnék vele, hogy a pénz először is nem minden (ha van az ismerősök között Hospice-os, ajánlom hogy beszélgessen el a sráccal, nem vádlóan, csak mesélős hangnemben) másodszor meg baromira múlandó.

Lehet, hogy a gazdag srác szüleit holnap elviszik a rendőrök, a vagyont meg lefoglalják (ideje ilyen felnőtt dolgokkal is megismerkednie).

Habár, ha bűntudata van, az jó.

Érdemes lenne valami karitatív munkára is rávenni, esetleg ketten mehetnétek együtt, attól függően hogy te hogy érsz rá.

Kórházakban mindig keresnek pl. idősek etetésére ingyen munkaerőt, az ilyen munka pedig nagyon-nagyon képes hatással lenni, főleg egy kamaszra.

2010. jún. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,



Bár kegyetlenül hangzik, de nagyon hasznos volt, hogy elvitte a mentő és kimosták a gyomrát, mert akivel ilyet csak egyszer megcsinálnak, az utána megjegyzi :)

Nem hiszem, hogy akar a közeljövőben páleszre ilyen cudar cuccokat még ráinni :)


Az kellemetlen, hogy ugyanoda megy, de ez hogy lehet? ÉPP oda megy, ahová az a srác.... épp abba az osztályba? Nincs ez előre megtervezve??

2010. júl. 15. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!