Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szobatisztaság » Egyes idősebb emberek miért...

Egyes idősebb emberek miért szeretik azt hangoztatni, hogy az ő korukban a gyerekek sokkal hamarabb voltak szobatiszták mint manapság?

Figyelt kérdés

Pl. hogy 1 évesen biliztek, meg másfél évesen nem pisiltek be álmukban?


Én 1990-ben születtem és 3 évesen lettem szobatiszta, az Anyukám is azt mondja, hogy a kishúga a 70-es évek elején szintén 2-3 évesen vált szobatisztává nappalra és legalább egy évig tartott az, hogy álmában se pisiljen be.


Barátnőmnek az öccse 1983-ban született, ő csak 4 éves korára lett teljesen szobatiszta, nagyrészt azért, mert csak pelenkába volt hajlandó kakilni és még álmában is bepisilt kb. minden éjjel.


Az lehet, hogy a gyereket szülői nyomásra hamarabb bilire ültették, de az még nem jelenti azt, hogy tényleg vissza is tudta tartani a pisit-kakit, max szerencsésen elkapták időnként és ez akkoriban már szobatisztaságnak, bilizésnek számított.



2020. febr. 27. 21:34
1 2
 1/17 meszike91 ***** válasza:
79%
Elvileg a modern pelenkák miatt lesznek később szobatiszták a mai gyerekek. Ugye a modern pelenka miatt nincsenek annyira rákényszerítve a szobatisztaságra, mert az sok mindent felszív.
2020. febr. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
49%

Sajnos vannak, akik egy alap biológiai funkcióból is presztízs-kérdést csinálnak.


Én in 90-es vagyok és 4 évesen mondtam le a pelenkába kakilásról, 5 és fél voltam, mire éjszakára se kellett.


Az anyósom meséli, hogy a férjem se akart lemondani a pelusba kakilásról 1992-ben, és '95-ig simán bepisilt álmában. Szó nélkül pelenkázta és nem kerített nagy feneket a dolognak.



Az ilyen emberek egyszerűen nincsenek tisztában a humánbiológiával (emelt biológia érettségit tettem, szakképesítésem nővér)

2020. febr. 27. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
49%
A szobatisztaság nem biológia, hanem fejben dől el. Szülő, gyerek kapcsolatban foglalkoznak a szobatisztasággal, vagy nem. Ha pelenkázni akarod a gyerekedet lelked rajta, de ha valakit zavar, hogy 2 évesen még pelenkázni kell nem kell lehúzni a saját szintedre!
2020. febr. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
97%

Én úgy tudom ez végülis igaz kijelentés. Annyiban hogy az hogy valakit bilire ültetnek és oda ürít még nem az a fajta szobatisztaság amit ma annak nevezünk. Ma ha már szól önmaga azt tartjuk szobatisztának. A másik egy tanult inger.


Egyébként ha azt nézem hogy nem kellett pelus (de nem ugyanazt az agyi érést) akkor a 80as években 2 éves kor körül míg ma 3 évesen lesznek szobatiszták a gyerekek. Én 90ben születtem és másfél évesen szobatiszta voltam, anyukámnak 4. gyereke vagyok alig akarta elhinni a többiek mind később lettek szobatiszták.

2020. febr. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
95%

A szobatisztaság minden gyereknél más időpontban jön el. A lényeg az, hogy nem kényszeríteni kell a gyereket, hanem felismerni, hogy ő maga tulajdonképpen mit is akar. Hibás az az elképzelés, hogy ezt történelmi kor befolyásolja. Pl. a középkorban paraszti családoknál nem is volt igazán a mai értelemben vett szigorú szobatisztaságra szoktatás.

5 éves korig a gyereken csak ingecske volt alsónemű nélkül, és csak azt tanulta meg, hogy kint a kertben ürítsen, ahogy látta a kutyát, kecskét is. Ebből később rájött az emberi visszatartásra is.

2020. febr. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
85%
Hát nem tudom...de én is meg öcsém is 2 évesen már szobatiszták meg ágytiszták voltunk(1990es évek),pedig semmire sem voltunk rákényszerítve anyánk nem erőltetett semmit. Szem előtt volt a bili,ha akartunk rá ültünk,ha nem hát nem. Nem is maradt meg bennünk kényszernek vagy stresszes kötelező dolognak,mert soha semmi ilyesmi jellegű problémánk nem volt. Nem dicsérgetett agyon,ha sikerült , viszont,ha bepisiltünk teljes természetességgel mindenféle megjegyzés nélkül kicserélte alolunk a lepedőt. Leginkább egyébként a gyereken múlik,de hatalmas jelentősége van annak,ahogy egy szülő hozzá áll ehhez az egészhez. Erőltetni nem szabad abból jó sosem származik.
2020. febr. 27. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
88%
Nekem ezt a nagymamám mesélte. Lepontoztatok az elsőt de van benne igazság. Pont azt mesélte a mamám is, hogy ugye a régi pelusok nedvesek voltak, zavartak a babát. Nagynéném is meg anyam is folyton ment hozza, hogy szóljanak, hogy cserélni kell. Ilyenkor ő mindig mondta nekik, ha a bilibe menne, nem kene cserélni. Stb. Aztan mivel zavarta őket a nedvesség, tényleg hamar szobatisztak lettek.
2020. febr. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
90%

"Egyes idősebb emberek miért szeretik azt hangoztatni, hogy az ő korukban a gyerekek sokkal hamarabb voltak szobatiszták mint manapság?"


Mert úgy volt.

:-))))))))


Amikor még nem papírpelenkák voltak, akkor bizony sokkal kellemetlenebb volt a gyereknek, hogy pisiben/kakiban volt az alteste. No meg sokszor kifolyt a tartalom a pelenkából, ill. biztos nem volt nagy gyönyör mosni a kakis pelenkákat.

Szóval egyszerűen szülő és gyerek számára egyaránt kellemetlenebb volt a pelenkás lét, tehát mindkét félnek erősebb motivációja volt átszokni valami másra.

Ennyi

2020. febr. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
76%
Anyám szerint mi tesómmal 2 évesen teljesen szobatiszták voltunk. Erőltette mert nem volt pénz az akkori eldobható pelenkákra ('89 és '90)nem volt mosógépe sem, reggeltől estig főzte a textilt. Manapság nagyon kényelmes dolgunk van, se az eldobható, se a mosható pelenka nem macerás, ráadásul kényelmes is, nem zavarja benne a gyerekeket a cucc.. Ha nekem is folyton pelenkát kellett volna kifőznöm, teregetnem én is elvárnám, hogy hamar szobatiszta legyen a gyerekem és nem hagynám rá. Igen, tényleg szeretik hangoztatni a nézeteiket, gyereknevelési elveiket, mert "segíteni" szeretnének, vagy csak simán el akarják mesélni. Anyukám dajka egy oviban, már 25 éve, gyakran elmeséli mennyire mások a gyerekek most mint akkor voltak. Rengetegen nem szobatiszták még 6 évesen sem, míg régebben csak a minicsoportban (2,5 évesek) fordult elő, hogy pelenkáznia kellett. A szülők meg fel vannak háborodva ha szólnak nekik, hogy ezt már nem kellene.
2020. febr. 27. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
42%

A mosható pelenkák között vannak leszoktató pelusok, amik kevésbé nedvszívók.


A kérdésre: szerintem egyrészt egy csomó mindent kevernek az idősebbek és jellemzően úgy torzítanak, hogy az ő gyerekül vmit korábban csinált. Pl Anyu a kislányom 3 hetes korában kérdezgette, hogy hogyhogy nem kap még almát meg rèpát... nyilván az ő 75 évével a 3 hét meg a 3 hónap nem akkora különbség. A szomszéd néni is már újszülött korában a babámnak magyarázta hogy az ő gyerekei megértették, hogy nem lehet ölben lenni mindig és eljátszottak egyedül. Amiket mondott, az 1 évvel később már teljesen helytálló a tipegő gyerekemre...


Másrészr ez olyan, mint a mozgásfejlődés, sokan azt hiszik, hogy ez olyan verseny, ahol az, ha vki vmit korábban csinál, az jót jelez, akkor a gyerek jobb képességű vagy jobban nevelték. Az a koncepció, hogy minél inkább tudsz a baba/gyerek egyéniségéhez, fejlődési üteméhez, ritmusához alkalmazkodni, hosszú távon annàl egészségesebb lesz és jobban ki tudja bontakoztatni a képességeit - a legtöbb "boomer" számára nem érthető, mert a szoci világban egy sablont diktàltaj kb az anyáknak, ami szerint mindenkit nevelni kellett.


Harmadrészt sok ember az anyaságban próbálja megvalósítani magát, ha idősebb és senki se kiváncsi rá, akkor különösen szeret "okosajat" mondani. Legjobb ha az is kiderül a véleményéből, hogy ma mindenki mindent rosszul csinál.


Erre talàltàk ki az "ok, boomer" kifejezést...

2020. febr. 27. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!