Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » A védőnők miért osztogatnak...

A védőnők miért osztogatnak szakmailag megalapozatlan tanácsokat szoptatási kérdésekben? Nincs benne a képzésükben, hogy mivel segíthetik az anyukát a szoptatásban?

Figyelt kérdés

Ha van itt védőnő, nagyon örülnék ha válaszolna.


A kérdésemet ez a kérdés ihlette:

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__szopta..


2010. nov. 20. 21:28
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Túlzottan általánosítóra sikerült a kérdés, elnézést minden védőnőtől, aki nem "ilyen".
2010. nov. 20. 21:30
 2/20 anonim ***** válasza:

Igazából nekem úgy egészében a tanácsokból van elegem. Mást mondtak a kórházban, mást mondott a védőnőm és mást a gyerekorvosom...

Komolyan mondom nagyon nehéz a különböző tanácsok és vélemények között eligazodni, így most már csakis azt teszem, amit jónak látok, és ami a babámnak is jó...

(Amúgy a védőnőm nekem nagyon jó fej és soha nem mondta volna, hogy ne tegyem cicire a picit, meg várjak négy órát, meg babatea..., de úgy látszik van ilyen védőnő is.)

2010. nov. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Nehéz megmondani. Lehet hogy pont azon az előadáson nem volt bent amikor ezt vették a főiskolán:-)

Viccet félretéve nem tudom. De nyilván a képzésben azért benne van.

2010. nov. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
51%
A védőnők szakmájához tartozik ,hogy a szoptatás helyes módszeréről is felvilágosítsák az anyukákat.Tehát szakmailag nagyon is megalapozott a válaszuk.
2010. nov. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Szerencsére az én védőnőm sem ilyen, de rengszer találkozom ilyen jellegű tanácsokkal.


Sógornőmnek is ugyanezt tanácsolta a védőnője pár éve. Emlékszem, hogy szomorúan mesélte nekem, hogy úgy sajnálja a babát, amikor csak vízet adhat neki, mert még nem telt le a 3 óra, ekkor volt a baba 5 napos (!) és a védőnő ripakodott rá, hogy így kell csinálni. Ráadásul egy fiatal védőnőről van szó, pár éve még iskolában tanult elvileg erről.

2010. nov. 20. 21:43
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Az az érdekes, nekem úgy hozta a sors (mivel anyukámékhoz vagyunk bejelentve, különféle okok miatt)ugyanaz a védőnő és az orvos, aki nekem volt.

Én 75-ben születtem, akkoriban volt ez 3 hónaposan hozzátáplálunk, feles tej stb stb, teáztatás, 4 óránként szoptatás..

A fiam 2006-ban született és a tanácsok: igény szerinti szoptatás, nem sorolom, teljes ellentetje az akkori dolgoknak.

Anyukám mindig mondja, hogy furcsa az ő szájukból hallani a teljes ellentetjét annak, amit akkoriban neki mondtak.

De le a kalappal előttük, mert az orvosom szerintem 70 körül lehet (nekem gyerekként is nagyon öregnek tűnt) most meg pláne, de nagyon tájékozott, teljesen naprakész. Minden alkalommal úgy fogad, voltam konferencián erről és erről volt szó.

Nagyon tisztelem és imádom őt ezért, ahogy imádtam gyerekkoromban is.


Egyébként még egy szó, van korombeli csecsemőorvos barátnőm, aki 6 hónapig szoptatott kizárólag és a többi. és ő mondta (pedig nem sokkal korábban fejezte be az orvosit), hogy ugye tudom, hogy az orvosin azt tanították neki 4 hónapos korban hozzátáplálás, mert ...Mire szakvizsgázott csecsemőorvosnak, már a hat hónap volt. Most szakvizsgázik dietetikusnak, lehet már mást tanítanak neki.

2010. nov. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Egy védőnő vagyok. Egy kicsit gondoljatok csak bele ebbe a szakmába (tudom ez nehéz) . Mindenkinek más a jó, más az elvárása. Így aztán az EGY dolog, hogy mit tanultunk a főiskolán (mert tanulunk a szoptatásról nyilván, nem is keveset.)

Én a magam bőrén tapasztaltam, hogy sokszor mennyire más az elmélet és a gyakorlat. Megtanultuk ugye, hogy nem ragaszkodunk az órához, hanem igény szerint szoptatunk. Én is próbáltam így csinálni a fiamnál, aki hasfájós volt nagyon így a hasfájását sokszor összekeverte az éhséggel, lényeg az hogy óránként akart szopizni, és szopott is. Na most attól még jobban fájt a hasa, még jobban sírt, és a tejem egyre kevesebb lett, mivel kimerültem, aludni hetek óta nem bírtam és az is tény, hogy az állandó ciciztetés nemhogy serkenti a tejtermelést, hanem gátolja (ez tudományos tény,hogy ha nem "pihen" a mell , hanem másfél-2 óránál gyakrabban van "igénybe véve" az az agyalapi mirigy prolaktin termelését visszaveszi.)

Tehát az én esetemben és az én első babámmal az igény szerinti szoptatás nem vált be ezt elmondhatom!

A második gyermekem kezdetektől 4 óránként szopizott, megette az adagját 5-8 perc alatt és kész, már fordult is el.

Őt könnyű volt tankönyv szerint igény szerint szoptatni, hiszen igénye megegyezett a tankönyv általival miszerint a kis csecsemők 6 hetes koruktól 3-4 óránként kérnek enni.


A kérdésben leírt védőnői tanács nyilván nem jó (hogy mindenképp 4 órát várjon ki az anyuka) de higgyétek el, nekünk se egyszerű a dolgunk, mert ha én pl. a tankönyvi és megtanult dolgokat tanácsolnám csak az anyukáknak, akkor aki nem illeszkedik bele ebbe a sémába, az úgy érzi, csak "okoskodom" és nem pedig segítek.

Szóval csak azt akartam ezzel mondani, hogy van amikor el lehet kicsit térni az épp aktuális trendtől. Nyilván nem szélsőségesen és nem gyökeresen.

És egyébként mint minden szakmában , vannak jobban és kevésbé jól képzett emberek, vannak akik 3-assal végeznek és vannak akik színjelessel.

Gondolom orvos esetében is találkozott már mindenki sarlatán kategóriába esővel, és nagyon jó szakemberrel.

Minden jót mindenkinek.

2010. nov. 21. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
46%
Kedvas vadono azert nem minden ugy van ahogy te irod, meg jo.Csokkenti a termelest a gyakori szoptatas,nekem annyi tejem lett a gyakoro szopitol hogy rengeteg.
2010. nov. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

11.39 kedves válaszoló! Akkor olvass utána! A gyakori szoptatás se azt jelenti hogy FOLYTON óránként mellen van a baba...esetleg rövid időszakokra előfordulhat ilyen,(pl. növekedési ugrásnál) de egyébként ezt hónapokig nem lehet csinálni.

Szívesen linkelek neked szakmai oldalt erről.

2010. nov. 21. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 xStefix ***** válasza:

Egyszerű a válasz: NINCS BENNE A TANANYAGUKBAN A SZOPTATÁS!

Ezt én magam személyesen is hallottam védőnő hallgatóktól és a rendszerbe belátó ibclc-ktől is.

A sulimban, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán (ahol pont az érintetteket, védőnőket, szülésznőket, ápolókat, dietetikusokat stb. képeznek), olvastam már bele védőnőknek szóló tankönyvbe. Kb. 3/4 oldalban elintézik a szoptatást. Ez csak egy könyv volt, de úgy tudom, a többiben se sok szó esik erről...

Óriási probléma, hog egyszerűen nem kapják meg a szükséges és egyáltalán elégséges oktatást! Hiányoznak az összefoglalók, a kutatási eredmények, a tapasztalt oktató tanárok. Sőtmitöbb, az orvos- és paramedikális társadalom messzemenően lenézi a szoptatási szakembereket. (És megint tisztelet a kivételnek.)


Pl. én ezért is tervezem, hogy jövő évtől indítok egy szoptatásról szóló klubot a hallgatótársaimnak, hogy ennyivel is segítsem az ügyet.

2010. nov. 21. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!