Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hogy könyörögjek még a feleség...

Hogy könyörögjek még a feleségemnek hogy elég?

Figyelt kérdés

4 éves kislányomat még mindig szoptatja a párom, és nem érti meg ,hogy ez már túlzás!Hiába mondok neki bármit, majdnem mindig az a válasza:hadd cicizzen ha az neki még jól esik.Nagyon kellemetlen ez nekem (még az ismerősök előtt is)

Mi lenne hatásos ,hogy el válassza?


egy kétségbeesett apuka


2009. okt. 8. 17:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
90%

Én egyszer azt hallottam, hogy egy bizonyos kor felett, talán 2 éves kor, nincs semmi pozitív hatása élettanilag az anyatejnek. Talán erről kéne meggyőzni.


Amúgy szerintem is elég bizarr... Középsős ovis gyereket szoptatni... :((

2009. okt. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
89%

Sajnálom..

Talán a kislánnyal beszélj, adj neki kakaót, narancslevet, vagy igyál mellette te, és mondd hogy az milyen finom..

Mutasd meg neki, hogy szopizni csak a pici babák szoktak, és bizony az óviban meg az iskolában a nagylányok már ilyen finomakat isznak.

Esetleg vegyél neki valami olyan poharat, kulacsot, ami nagyon tetszik neki, hátha a csomagolás jobb.


4 évesen már tényleg túlzás, remélem mihamarabb megoldódik.

A feleséged talán az elválástól fél. Vezessetek be valami rituálét a szopi helyett, pl egy kis tánc a félhomályban, egy rövidebb mesenézés, olvasás, verselés. Bizonygasd neki, hogy a kislány attól ugyanúgy szereti, de ez már kellemetlen számára a kortársai mellett. Szép, hogy szoptatta, de számára az anyatej már nem jelent védelmet, a többit tartogassa a tesónak.

Gondolom nem pelenkában szaladgál a nagylány cumival a szájában. Ehhez a szopi elhagyása is hozzátartozik.

Talán babára vágyik. Lehet, hogy úgy érzi, szeretne már tesót, csak fél valamitől. Ezt sem ártana megbeszélni.

Mondd el a védőnőnek, gyerekorvosnak, hátha ők le tudják beszélni.


Sok sikert, de szerintem a kulcs a lányban van, hisz ha ő rájön, hogy már nincs rá szüksége, az anyuka is beletörődik majd!

2009. okt. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

Sajnos csak akkor fogja abbahagyni, ha ő gondolja.

Én esetleg megpróbálkoznék (aljas módon) a gyerek meggyőzésével, hogy ő már nagy és nincs erre szüksége, mert csak bébik szopnak. Te ismered a lányod, te tudod sikerülne-e.

Elmondhatjuk, hogy semmilyen jó hatása nincs, tönkreteszi a saját szervezetét, miért nem szül inkább egy kistesót, mi lesz, ha jövőre a gyerek oviba/iskolaelőkészítőbe kerül és kinevetik a többiek..... de kétlen, hogy mindezeket nem hallotta már ezerszer.

2009. okt. 8. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
50%

Megértelek, elöször szerintem ülj le vele beszélni hogy nagyon nem jó,ha ez sem segít légy drasztikus,beszélj a gyerekkel is. Vagy ne engedd neki. 22 Anyuka 15 hós fiu gyermekkel 5 hónapja nem kap anya tejet.

Vonatkozz a mellére hogy tönkre fog menni.

Kitartás.

2009. okt. 8. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
65%

Kicsit hosszú, de az egészet bemásolom, amit találtam. Nem olvastam végig, de lehet, hogy a ti esetetekben a feleséged nincs kész lelkileg a leválasztásra. Hallottam már ilyet.


Itt a talált anyag:

Meddig szoptassunk?



Az első hat hónapban az anyatejen kívül nincs szüksége más táplálékra a csecsemőnek. Ekkor lehet kezdeni a kóstolgatást. Az anyának el kell döntenie, hogy folytatja-e az igény szerinti szoptatást, emellé hozzátáplál, vagy tudatosan, ő által irányítva választja el a gyermekét. A szakmai ajánlások szerint a legjobb a babának, ha az anyatej mennyisége egy éves korig megmarad, a szilárd ételt kiegészítésként kapja. A világ más tájain természetes a két éves korig, vagy még tovább tartó szoptatás. Nálunk még nem is olyan régen sürgették az anyákat, hogy egy éves korra válasszák el gyermekeiket, pedig 12 hónaposan a csecsemők még élvezik a szoptatást, láthatóan szükségük van rá. Sok édesanya úgy érzi ebben az életkorban, hogy döntést kell hoznia, mert a környezete csodálkozik, vagy helyteleníti ezt. Fontos, hogy maga döntsön a férjével egyetértésben, és a babának is jó legyen. Az anyatej a legjobb, amit kaphat, minősége nem romlik, immunizáló hatása pedig meglepő módon nő az elválasztással. A szopások továbbra sem csak a táplálásra szolgálnak. Fontos szeretetközlés ez az anya részéről, ellazulás, megnyugvás a baba számára. A korai elválasztástól nem növi ki a szopásigényét, más formában fog ez jelentkezni, például cumizik, vagy szopja az ujját, párna csücskét, vagy valamilyen póttárgyat. Ezek a szopáspótlékok csak hiányosan elégítik ki a szopásigényét, ezért megfigyelhetjük, hogy tovább is igénylik, mint a szoptatást. A legtöbb baba másfél éves korára elválasztja magát, de ha nem igény szerint szoptatják, a pótszert (cumit, ujját stb.) tapasztalatom szerint tovább fogja kérni, mint az anyamellet kérné. Lehet, hogy még iskolás korban is cumizik, ismerek egy olyan kislányt, aki tizenegy éves korában még szopta az ujját.

A szoptatás nem csak táplálék, hanem a szeretetközlés egyik fajtája, ezért idő előtti a megvonása igen gyakran viselkedési zavarokat okoz még olyan családokban is, ahol egyébként nyugodt a légkör. Talán rá sem jönnek az okára: a gyerek nem szopott, nem elégült ki a szeretetigénye. Nem tudatosult benne, hogy feltétel nélkül szeretik, ezért lázad. Egyszer találkoztam egy családdal, ahol a kisfiút másfél éves korában egyik napról a másikra elválasztotta az édesanya, hogy férjével Amerikába mehessen tanulmányútra. A gyerek nem volt még érett az elválasztásra. Szomorú volt látni, hogy szinte csüngött az anyján. Ezt a traumát nehezen fogja kiheverni. Szerintem egy amerikai út nem ér meg ekkora áldozatot. A család legyen fontosabb, mint a karrier.

Egy éves korra a legtöbb gyereknél kialakul valamilyen napi rendszer, kedvenc szopási időpontok. Ezek általában az elalváshoz, ébredéshez kötődnek. Figyeljünk a valóban igény szerinti szoptatásra! Az elutasító magatartáshoz hasonlóan az sem jó, ha mindig megszoptatjuk ebben az életkorban, ha kell, ha nem. Lehet, hogy éhes, vagy babusgatásra van szüksége. Egyre több aktív foglalkozást, játékot igényel. Sokszor egyszerűbb megszoptatni egy gyermeket, mint leülni vele játszani. De ha velünk együtt eltöltött időre volt igénye, akkor a szoptatás nem fogja megnyugtatni, még nyűgösebb lesz. Ettől viszont az anya válik idegessé, ami nem tesz jót a kapcsolatuknak. Lehet, hogy unatkozik a baba. Be lehet vonni valamilyen otthoni tevékenységbe. Ha odafigyelünk rá, ezzel segítjük az önállósodását. Előbb vagy utóbb abba fogja hagyni a szopást, de rajtunk is múlik, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott gyermekünk lesz, vagy labilis idegrendszerű hipermotil. (Természetesen előfordul, hogy egy baba gyengébb idegrendszerrel születik, de akkor még több szüksége van a szoptatásban megnyilvánuló szeretetre). Hét gyermekünk van, szinte pontosan megfigyelhető rajtuk, hogy mennyit tudtam a szoptatásról, csecsemőgondozásról akkor, amikor kicsik voltak. Bárcsak előbb tudtam volna mindezeket, elkerülhettünk volna sok, nehéz helyzetet.

Ha problémák vannak a szoptatással, lehet segítséget kérni. Ha ennek ellenére nem sikerül úgy, ahogyan szeretné, akkor sincs veszve minden, csak tovább fog tartani az az idő, amíg sok-sok szeretgetéssel, kitüntetett figyelemmel meggyőzzük gyermekünket arról, hogy szeretjük, és számíthat ránk a bajban. A szoptatásért is, mint minden másért lehet és kell is imádkozni.

A bibliai korban sokáig szoptattak. Izsákról ezt olvassuk: „Amikor a gyermek nagyobb lett, elválasztották. Ábrahám pedig nagy lakomát készített azon a napon, amelyen elválasztották Izsákot” (1. Mózes 21.8 )

„A szoptatás a bibliai korban aránylag sokáig tartott, a Makk 7.28 szerint az elválasztás kb. 3 éves korban történt (vö. 1. Sám. 1.22-24-et is)” (Biblia Magyarázó jegyzetekkel Kálvin Kiadó 1996. 41.oldal). Az 1. Sámuel 1-ben Anna történetét olvassuk, aki hosszú várakozás után kap gyermeket, akit Istennek szentel. Legalább 3 éves korig szoptatja, még a templomba se megy fel addig, amíg el nem választotta. Évezredeken keresztül így szoptattak az anyák.

A Hagyomány menüpont alatt olvasható egy tanulmány a régi magyar szoptatási szokásokról. A korai elválasztás nem volt szokás faluhelyen. Ma viszont igen ritka az egy éven túli szoptatás. Mi történt?

A 19. század végén kezdődött az általános változás a szoptatás módját és időtartamát illetően. Egy Czerny nevű német orvos vezette be a csecsemők 24 órás éheztetését, az anya és csecsemője elkülönítését, a 3-4 órás szoptatási rendszert. Azért is különös ez, mert a német nyelvben a „stillen” szó jelenti azt is, hogy szoptatás, és az is, hogy elcsendesíteni. A német anya számára tehát a szoptatás jelentette a megoldást a csecsemő sírására. Mivel az új módszer azt ígérte, hogy a csecsemők fegyelmezettek lesznek, más országokban is átvették, sőt, végigsöpört az egész világon. Évtizedekkel később derült csak ki, hogy a rendszeres szoptatás hatására apad el sok nő teje. Sajnos azonban addigra már szinte beivódott a köztudatba az, hogy az igény szerinti szoptatás kényeztetés, a sok dajkálással el lesz rontva a gyermek, uralkodni fog a családon stb. A 40-es évekre teljesen általánossá vált a 3-4 órás rendszer szerinti etetés, a 60-as években pedig, mire felnőttek ezek a gyerekek robbanás szerűen estek szét a családok a hippi mozgalomban. Ma már szoptatási és szakmai szervezetek kétségbeesett harcot folytatnak az anyatejért, de a helyzet még mindig nem megnyugtató. Vannak országok, ahol a nőknek csak kb. 30%-a kezd el egyáltalán szoptatni. Ha el is kezdik, hamar abbahagyják. Sok keresztyén család is elfogadta a Czerny által ajánlott módszert, mert engedelmes gyerekeket akartak nevelni. Pedig az engedelmességet a jó kapcsolat kialakításával kell elkezdeni, hogy szeretetből fogadjon szót a gyermek, ne félelemből. Szoptatni lehetőleg addig kell, amíg a gyermek kinövi ezt a szükségletét. Bővebben a témáról: www.lll.hu/cikkek/hozzataplalas


Ágostonné Szőcs Anna

www.anyacska.hu


Információ szoptatással kapcsolatos kérdésekben:

La Leche Liga: www.lll.hu

Szoptatásért Magyar Egyesület: www.szoptatasert.hu

www.szoptatasportal.hu


Olvasnivaló:

Ajánlott olvasmány:

www.lll.hu/cikkek/alapismeretek

www.lll.hu/cikkek/egészség

www.lll.hu/cikkek/tenyek

www.lll.hu/cikkek/tevhitek

www.lll.hu/cikkek/egyeven_tul


Szoptatás című könyv- Kismama Kiadó

La Leche Liga információs füzetei: www.lll.hu/fuzetek

Megrendelhetők a megrendeles@lll.hu címen vagy La Leche Liga 1022 Budapest Herman Ottó u. 18. címen

Dr. William Sears: Éjszakai gondoskodás – Kismama Kiadó

Kismama magazinok. A folyóirat a legjobb édesanyáknak készült szaklap a témában, de figyelembe kell venni, hogy nem hívők írják. A horoszkópot, vagy a ma divatos keleti vallásokra való utalásokat természetesen nem ajánlom.

Szoptatás DVD– megrendelhető: titkar@szoptatasert.hu



Részlet a Csecsemő-és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium ajánlásából:

„Az anyatej egyéves korig a csecsemő elsődleges tápláléka. Az új ételek bevezetése ne a szoptatás helyettesítése vagy befejezése miatt történjék, hanem annak kiegészítésére...Egyéves korban 1-2 étkezést már a kisdedtáplálék biztosíthat. Az anyatej összes előnye továbbra is érvényesül. A tápláló funkciót fokozatosan a megnyugtatás, a kötődés, az úgynevezett komfortszopás válthatja fel, mely eltarthat akár két éves koráig is.”

2009. okt. 8. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
66%

múltkor láttam egy videót a subbán, ahol egy angol nő a 8 (!!) éves lányát még szoptatta. Én hánytam tőle. Javaslom nézesd meg a feleségeddel, mert AZ már tényleg iszonyat gusztustalan volt..:( Ő is odaáig akar jutni?

Amúgy meg beszéltél már a védőnővel erről? Lehet, hogy ha ő beszélne a feleségeddel és próbálná meggyőzni, eredményre vezetne.

2009. okt. 8. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
50%
Talán mondd neki, hogy hogy megcsúnyult a melle! Ez biztos hatásos lesz, főleg ha valóban így van a hosszas szoptatás következtében.
2009. okt. 8. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
64%

én is idemásolom, amit találtam:


A Világegészségügyi Szervezet (WHO) ajánlása szerint az a kívánatos, ha a csecsemőket kizárólagosan szoptatja az édesanyjuk hathónapos korukig, majd - megfelelő hozzátáplálás mellett - folytatódik a szoptatás kétéves korig vagy azon túl.


Ideális esetben a kisbaba (pontosabban a kisgyermek) maga növi ki a szopási igényét, és hagyja el fokozatosan a szopást - ezt a folyamatot nevezzük elválasztódásnak. Ez legkorábban másfél éves kor körül szokott bekövetkezni, legkésőbb pedig 7 éves korban. Gyereke válogatja, hogy ki mikor növi ki a szopási igényét.


Az anyatej összetétele nem változik meg egyik napról a másikra, minősége nem romlik attól, hogy a gyermek betöltötte az első évét. Bizonyos összetevők (pl. a fertőzések ellen védő ellenanyagok) aránya nemhogy nem csökken, hanem kifejezetten nő a második év során. Gyakori ebben az életkorban, hogy betegség idején a baba visszatér a kizárólagos szoptatásra. Ilyen esetben a baba gondozása könnyebb, hiszen könnyebb megvigasztalni, könnyebb rávenni, hogy folyadékot vegyen magához, a szopás fájdalomcsillapító hatású, és a gyermek sokkal kevésbé romlik le, mintha nem szopna. Nem egy kisgyermek kerülte el a kórházi kezelést a második év során azért, mert még szopott, és betegsége idején nem kellett a kiszáradástól tartani.


Amellet, hogy a gyermek továbbra is fontos tápanyagokat, ellenanyagokat, enzimeket, hormonokat, növekedési faktorokat - és még sorolhatnám - kap az anyatejen keresztül, nem elhanyagolható a szoptatás lelki-érzelmi vonatkozása sem. A szoptatás a legegyszerűbb módja a gyermek megnyugtatásának, megvigasztalásának. Szopás közben a kisgyermek érzi anyja megnyugtató közelségét, maga a szopás pedig endorfinok felszabadulását indítja el a gyermekben, ami a fájdalomcsillapító hatáson túl segít neki megnyugodni, ellazulni, sőt elaludni is.

2009. okt. 8. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
68%

A hosszú hozzászólásból kiragadnék egy részletet: "Sokszor egyszerűbb megszoptatni egy gyermeket, mint leülni vele játszani."

Itt néhány mondat alapján próbáljuk elképzelni a helyzetet ami egy hosszú folyamat eredménye. A gyerek a szoptatással a táplálás mellett/által a feltétlen szeretetet kapja. Ahogy növekszik, tágul számára a világ, egyre többre lesz kíváncsi az anyán túli részéből, egyre több mozgásformát próbál ki, elkezd az anyatejen kívül más ételekkel/ízekkel ismerkedni. És itt meg is állhatunk. Vajon amikor az elválasztásra sor került, megfelelő ételeket kapott-e ahhoz, hogy próbálgassa az ízeket? Kellő türelemmel zajlottak az etetések ahhoz, hogy a gyereknek kedve teljék benne, s ne az egyszerűbb és bensőségesebb szopizásért nyafogjon? Vannak-e étkezési zavarai most?

Egy másik vonalon elindulva, amit valószínűbbnek tartok, de igazából csak kérdéseket teszek fel, hogy hátha valamelyik nyomán megoldást tud találni az apuka: Az elválasztás időszakában (egyénfüggő) vajon volt-e elég türelme és következetes határozottsága az anyukának, hogy nemet tudjon mondani a gyereknek akkor is, ha őrült hisztit vág le a ciciért? Nem lehet, hogy inkább engedett a békesség kedvéért? S a nehéz dackorszakot is a könnyebb utat választva átvészelte azzal, hogy szoptatással nyugtatta le, kötött kompromisszumot a gyerekkel csak hogy ne hisztizzen? És ezt a jól bevált játszmát folytatja ma is?

Lehetséges, hogy az anyuka szerette volna időben elválasztani, de bűntudata támadt emiatt (egyébként tévesen), azt gondolhatta, hogy nem jó anya amiért kívánja, hogy a gyerek már ne szopjon? Ezért inkább tovább szoptatott... Csak vaktában feltételezek...

És ha sikerül is meggyőzni az anyát arról, hogy itt az ideje a végleges elválasztásnak, újabb kérdés: vajon fokozatosan tegye mintha csecsemője lenne, vagy egyik napról a másikra, mintha 4 éves kisgyereke lenne, akik ugye egy-két hét alatt elfelejtkeznek arról, amiért tegnap még hisztiztek...

2009. okt. 8. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm a segítségeteket, remélem a következő beszélgetésünk kór fogok tudni rá majd hatni...
2009. okt. 8. 18:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!