Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » 2 hetes a babám és állandóan...

2 hetes a babám és állandóan mellen lenne. Mikor fog ez változni, mikorra alakul ki, hogy csak evéskor kéri magát a mellre? Kialakul-e ez egyáltalán?

Figyelt kérdés

Tapasztalataitokat várom.

Cumit nem szeretnék neki adni-ez a személyes döntésem-kérlek, ne e mellett vagy ellen érveljetek.


2013. okt. 7. 10:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
67%
Más módszert kell találni a megnyugtatására,mert valószínű csak cumizik a cicin.Lehet két választásod lesz,vagy egész nap a cicin cumizik,vagy adsz neki cumit.
2013. okt. 7. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
50%
vannak babaák akiknek muszáj vagy a cumi vagy a cici. Nem biztos hogy ellene ezek nélkül. Sok ember cumi ellenes aztán mégis rájön hogy anélkül nem megy. Az állandó mellen levés nem jó neked a melled kiázik, nem tudsz egész nap semmit sem csinálni mert rajtad lóg, igy késöbb sem fogod tudni lerakni és csak ölben lesz hajlandó ellenni, ezt gondolom te sem akarod. A saját helyztedet nehezited vele. Vannak babaák akik nem cumiznak esetleg amit még tehetsz hogy megmutatod neki a akis ujját, sok gyereknek az a cumi. Kevés az a baba akinek semmi ilyen pótcselekvés nem kell és elvan. Ez a három lehetőség van a cumi a cici vagy a saját ujja szopizáa.
2013. okt. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de a kérdésem nem erre irányult. Azt szeretném tudni, mikorra alakul ki a napi ritmusa a gyereknek?
2013. okt. 7. 11:08
 4/11 anonim ***** válasza:

A védőnőm anno nem díjazta, csak a másfél, kétóránkénti etetést... Mert hogy akkor más a baj. Nem lehet, hogy nálatok is?

nem feltétlen a cumira gondolok, hanem melege van, fázik, kényelmetlen a ruha, ilyesmikre.

2013. okt. 7. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A babák sokat változnak egy éves korukig. Nagyobb változások általában 3 hét, 6 hét, 3 hónap, 6 hónap környékén várhatók. Pontosan nem tudjuk megmondani, hogy a te babádnál ez mikor következik el, de biztosan nem kell neki az iskolában is a cici:)

Addig is próbálhatod a hordozást, lehet, hogy a közelséged is meg tudja nyugtatni.

2013. okt. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 xStefix ***** válasza:
76%

Hó, jó a téma! ;)

Kedves Kérdező. A kérdésed forrása ennél jóval mélyebb: a babák nagy többségének élete első időszakában (hetek-hónapok-évek, kinél mennyi) nagy szüksége van a "cumizásra", pontosabb nevén a komfortszopásra. Amikor a baba szopik, szakaszosan-felváltva eszik (szívja az anyatejet) és cumizik (komfortszopik) a mellen. Az előbbinek nyilván az evés a fő célja; az utóbbinak pedig a baba komfortérzetének a visszaállítása.

Hogy miért van erre szükség? Újszülötteknél ezt azzal magyarázzák, hogy a baba számára hatalmas testi-lelki sokk a megszületés (Anyától való elválás), ami után a felkavarodott kis lelkét ezzel igyekszik lenyugtatni. De egyébként is, az emberbaba abszolút fejletlenül jön a világra, semmire nem képes önállóan, teljeskörű gondozást igényel. Számára még minden új, idegen, félelmetes és fenyegető - egyetlen dolgot kivéve, Anyát. Ebből kifolyólag bármikor, bármilyen okból is legyen szüksége megnyugvásra (félelem, fájdalom, stressz, felajzottság stb.), Anyához fordul segítségért. A Természet pedig igen bölcsen úgy találta ki, hogy ad egy eszközt (női mell) és egy módszert (szoptatás) a kezünkbe, amivel ezt nagyon könnyen és egyszerűen meg tudjuk neki adni. :)

Vagyis, az, hogy egy baba nemcsak eszik, hanem időnként cumizik is a mellen, teljesen természetes, élettani dolog. Ez a viselkedés ösztönös, genetikailag kódolt "program alapján fut", amivel a baba a belső szükségletét igyekszik kielégíteni.

Namost Anyaként mit tudsz kezdeni ezzel a helyzettel? Egyik lehetőség, hogy a Természet eredeti szabályának megfelelve hagyod, hogy a babád valóban igény szerint szopizzon: amikor szeretné, akkor ehet, amikor szeretné, komfortszophat. - Sokan nem értenek egyet ezzel a felfogással éshát a modern anyukák életvezetése sokszor nem is teszi ezt lehetővé. Pedig simán és nagyon jól működik, csak rá kell hangolódni. ;)

Másik lehetőség, hogy - a mellet "utánozva" - játszócumit adsz a babádnak, hogy azzal pótolja a komfortszopás élményét. A cumiztatásnak ugyan megvannak a látszólagos előnyei (viszonylagos szabadság, egyfajta távolság a babától), viszont nem természetes, és ami igazán problémás, hogy többféle kockázata is van, nemcsak a szoptatásra nézve (tejmennyiség ingadozása, cumizavar, kötődés lazulása, fogzási deformitások stb.). - A kérdésedben viszont írtad, hogy ez számodra kizárt, úgyhogy kilőve. (Én szemszer örülök ennek.:)

A harmadik pedig, hogy vagy kivárod, vagy te magad mutatod meg a babádnak, hogy a melled és a cumi helyett az ujját szopja. (Merthogy szopnia tényleg KELL valamit.) Ennek mondjuk "előnye", hogy a gyerkőc ujja mindig kéznél van.. hátránya viszont, hogy nem lehet tőle elvenni (mint a cumit), nem nagyon lehet róla kívülről leszoktatni, és ha túlzásba viszi, az megint nem tesz jót a fogaknak, a szájizmok fejlődésének.

Szóval, mindezek alapján a komfortszopás engedése sokkal jobb, mint a másik két megoldás.


De hogy a te babád mikor jut el addig, hogy már csak evés gyanánt szopizzon? Lehet, hogy most el fogsz szomorodni. :) Ahogy telik az idő, a legtöbb gyerkőc számára egyre inkább vigaszforrás lesz a szopás, és az étkezés-része szépen lassan háttérbe fog szorulni.

Amíg újszülött, kis csecsemő (<6hó), addig a szopizás egyrészt megnyugvás (lásd feljebb), másrészt nyilván az elsődleges táplálkozási forma is, főleg, ha sehonnan semmi mást nem kap. Aztán ahogy beindul majd a hozzátáplálás, a szilárd ételek először kiegészítik, majd idővel lassan felváltják a szopást mint evést. 1 éves kor után pedig már kifejezetten azt szoktuk mondani, hogy a gyerkőcök leginkább a kötődés, a közelség miatt szopiznak. (Bár az anyatej értéke továbbra sem csökken és még mindig jelentős az immunvédelmi szerepe!)

Vagyis, hogy végre válaszoljak is, ha úgy döntesz, hogy igény szerint és kizárólag szeretnéd szoptatni a babád (és tényleg úgy, ahogyan ez eredendően ki lett találva), akkor kicsi az esélye, hogy eljön az az idő, amikor csak az evésért fog szopizni a gyerkőcöd. Sokkal inkább valószínű az, hogy idővel már főleg miattad fog szopizni, mert ilyen módon is kötődik hozzád. :) - De persze azért ez nem szentírás, hiszen minden gyerek más, más igényekkel, és főleg, más-más szülői magatartással (pl. hogy direktben leszoktatják-e erről az igényről a babát vagy sem, ill. milyen módon engedik neki az igénye kielégítését). De "klasszikusan" ebbe az irányba szoktak haladni a dolgok.

Szóval amint látod, a kérdésed nem csupán gyakorlati, hanem végső soron elvi, nevelési is.

2013. okt. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 xStefix ***** válasza:
75%

Ja igen, a napi ritmus. Hát ugye ez attól függ, kinek mit jelent a napirend, milyen elvárásai vannak ezzel kapcsolatban. És végső soron ez is nevelés kérdése:

Pl. én igény szerint és fél évig kizárólag szoptattam a fiam (nagykönyv szerint:) és ahogy hazajöttünk a kórházból, már pár nap után megláttam, hogy mit hogyan szeret csinálni. Kvázi megvolt az első "napirendünk". Ő mondjuk 4 hós koráig óránként szopizott, a köztes időkben hol ébren volt, nézelődött, hol aludt. Éjjel pedig 2-3 óránként kelt. Később aztán lassan széthúzódtak a szopik, ritkultak az alvások, hosszabbodott az ébren töltött idő... de ezt nem lehet naptárhoz igazítani, főleg nem az előzetes elvárásokhoz! Én se tudom pöccre megmondani, mikor hogy volt, inkább a tendenciákra, a folyamatos lassú változásokra emlékszem.

Mások mondjuk másképp csinálják: van, aki egy előre megtervezett napirendhez próbálja szoktatni a gyerkőcét, ami aztán vagy sikerül, vagy nem (pl. Suttogó módszere). Mások pedig hol így csinálják, hol úgy. Igazából mindegyik módszernek lehet előnye és hátránya is; csak mondjuk nem mindegy, hogy ezek milyen arányban vannak. És hogy végső soron melyik támogatja leginkább a gyerkőc fejlődését.

De abban biztos lehetsz, hogy előbb-utóbb a te babád is kialakítja a saját menetrendjét, akár belenyúlsz ebbe, akár nem. Az ember a Természet része, és a Természetben minden ciklusokban zajlik, úgyhogy mi is automatikusan így "szabályozódunk". Akkor is meg fogod látni a rendszerességet a babád kis életében, ha te semmi extrát nem teszel ennek érdekében.


Ha elfogadsz egy jótanácsot: ne akard mindenáron valamilyen külső képhez, szabályhoz igazítani a babádat. Én a lányommal anno megjártam ezt az utat is, és nagyon sokat szenvedtünk miatta. Többek között egy időre elvesztettem a gyerekem iránti fogékonyságomat és a vele való kommunikációs képességemet. :( Ezerszer jobb "taktika", ha mindig mindenkor a gyerekből, az ő igényeiből és feléd küldött jelzéseiből indulsz ki! Elvégre ő tudja, éppen mire van szüksége; neked szülőként elsősorban az a feladatod, hogy az ő előre legyártott fejlődési programját mindig a lehető legoptimálisabb módon támogasd. Azaz, ha segíteni kell, segítsd, ha hagyni kell, hagyd, ha vigasztalni kell, vigasztald. A gyermeki fejlődés tele van változásokkal, előre- és visszalépésekkel, és ha te nem ezeket tartod szem előtt, hanem a saját elképzeléseidet (vagy épp mások javaslatait), akkor hamar konfliktusba kerülhetsz a gyerkőccel vagy épp magaddal. A legfontosabb szülői erények: a nyitott figyelem és a rugalmasság. :)

2013. okt. 7. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A konkrét kérdésedre elég nehéz válaszolni, nekem két igény szerint szoptatott gyerekem volt, mindkettőnek a hozzátáplálás megkezdésével kezdett kialakulni a napi ritmusa evés tekintetében (alvásban stb. már jóval korábban) és ahogy váltottuk ki a szopikat, egyre inkább meg lehetett mondani, mikor fognak enni. Egészen pici korukat leszámítva nem csüngöttek soha egész nap a mellemen, nem kell ettől tartanod, hogy nálatok is örökre így marad. :)

Ja, és nem cumizott egyik sem.

2013. okt. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező! Csatlakozom xStefix válaszához! Nekem most lesz 10 hetes a babám, egy pokol volt az első 7 hét! ugyan ez a szitu állandóan cicin akart lenni és ha nem adtam? visított! Meg kellett értenem hogy rám van szüksége és el kellett fogadnom! azt mondták majd 6 hetesen milyen sokat fog változni! Hulla voltam de borzalmasa , már elájultam idegbajos voltam minden bajom volt de vártam a 6 hetes kort! Semmi nem változott! azt mondták hát akkor majd 3 hós kora körül, úgy voltam én ezt nem bírom fejbe lövöm magam a nap 90%-ba bőgtem mert hulla voltam a hormonok még tomboltak! 7-ik héten valami csoda történt! Valószínű hogy elkezdett többet látni és elkezdett érdeklődni a világ fele! illetve a hasfájás is abba maradt (elhagytam a szoptatós teát hiba volt innom görcsöltette) és mint amit elvágtak de komolyan! és elkezdett aludni is! Ja én próbálkoztam cumival de kiköpte bokákolt nem fogadta el, a mai napig nagy vita van mire elveszi :D Egyet tudok mondani, valóban minden baba más és más! egyet tudsz tenni hogy kitartasz türelmesen várod az időt még megszokja a külvilágot és nem fog félni és egyéb dolga nem lesz ami miatt csak a cicin talál megnyugvást! hogy ez mikor jön el? reméljük úgy lesz mint nálam és 7 hetes kora körül elkezd érdeklődni, de állítólag 3 hónapos korra nagyon sokat változnak!
2013. okt. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nem tudtam korábban jelentkezni, mert csak szoptatok, szoptatok és szoptatok...:)

Köszönöm a válaszokat, különösen xStefix-nek (elnézést a többiektől), hogy ilyen hosszú válaszadásra méltattál :)Teljesen egyetértek veled. Csak hát nehéz. Főleg, hogy van egy 2,5 évesem is, aki egy örökmozgó és egyedül vagyok a kicsikkel.

Ja és ilyenkor az a legrosszabb, hogy amikor az anyuka eldönti és meggyőzi magát,hogy jól csinálja, ha a baba igényeit tartja szem előtt, akkor jön a rokonság, védőnő és még nem tudom kicsoda, aki elkezd ez ellen érvelni. És a teljesen kimerült anyukát, aki még érzelmileg labilis is, könnyű meggyőzni, vagy legalább is elbizonytalanítani...De elhatároztam, hogy mosolyogva "elfogadom" a tanácsokat, aztán úgyis úgy lesz, ahogy én akarom :)

Kedves utolsó, kicsit vigasztal a hozzászólásod és remélem nálunk is 6 hetes kor után változik valami, mert én is hasonló állapotban vagyok, mint amit leírtál, azzal a különbséggel, hogy én "felkötni akarom magam" :)

Mégegyszer köszi MINDENKINEK a választ!

2013. okt. 11. 15:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!