Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Otthonszülés szabályozása óta...

Otthonszülés szabályozása óta volt már, aki élt a lehetősséggel?

Figyelt kérdés
Esetleg az ismerősei közül valaki? Ha igen, hogy zajlott? Csak én látom úgy, vagy ez az addig olyan sokat emlegetett téma tényleg eltűnt a "süllyesztőben" , mióta elkészült a szabályozás?
2011. okt. 16. 16:36
1 2 3 4 5 6 7
 31/64 anonim ***** válasza:
100%

Attól függetlenül, hogy azzal egyet értek, hogy Mo.-n a feltételek még messze nem adottak ehhez, sokkal nagyobb szervezést (és talán némi továbbképzést) igényelne a dolog, annyit hozzáfűznék: Hollandiában sem várakozik kint a mentő, sem orvos. Az otthonszülés lényege itt pontosan a költségcsökkentés, nem kell a biztosítónak a dokit megfizetni (hisz ha minden rendben van, csak a szülésznő lesz jelen) sem mentőt, sem kórházi szobát, szülőszobát, nővérkét, stb.

Ebből kiindulva tényleg jót tenne a magyar egészségügynek, ha rendesen megszervezve engedélyeznék az otthonszülést, egyrészt mert korlátozva vannak a terhes nők jogai, másrészt rossz kimondani, de segítene az anyagi helyzetükön. De ehhez sok mindennek kéne otthon változnia.


(Itt pl. ha kéred, ha nem, terhesség alatt küldenek egy itthon-szülős csomagot, hiába akar valaki kórházban szülni, ha a szülésznő kimegy és azt mondja, nincs kórházra idő, akkor otthon le tudja vezetni.)

2011. okt. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/64 anonim ***** válasza:
66%

De itthon CSAK szülész szakorvos vezethet le hivatalosan szülést. Hivatalosan sem a bába sem a szülésznő nem vezethetne le. Az megint más kérdés, ha gond van akkor a kórházban igen,de ha gond van akkor az orvost fogják meghúzgálni.

Szerintetek melyik ember fogja így ezt a felelősséget fel vállalni?

Arról nem is beszélve még első gyerek csak csak de a többedik szülésnél én a saját gyermekemet sem tenném ki ennek.

Ma a jogszabályok szerint még azok az orvosok sem vezethetnének le szülést akinek nincsen meg a szakvizsgájuk.


Én nem is gondoltam, hogy kint külföldön kint áll a mentő az utca sarkon de valószínűleg, ott a képesítés szerint szülésznő bába is levezetheti a szülést.

Gondoljatok bele ha megváltoztatják a jogszabályt, hogy nem feltétlenül kell orvosnak jelen lennie a szülésnél és ha gond van akkor ki fogja a felelősséget vállalni?

Én mindet tényleg úgy mondom, ha a jelenlegi jog szabályt nézem akkor az első szülésemnél nyugodtan otthon is szülhettem volna, mert minden rendben volt és a szülésnél adódtak komplikációk.

Ki fogja ezekből adódó komplikációk miatt felelősséget vállalni ha a baba sérül? A szülő, mert miért az otthon szülést választotta?

Az ott lévő bába? Ő nem orvos honnan tudhatná, hogy ebből az lesz?

Szülésznő? Ő úgyszintén nem orvos?

Esetleg az orvos? Na de ő meg miért hisz ő ezek szerint ott sincs.


Itt már ha egy új embernek adunk életet nem csak rólunk szól a dolog, hanem róla és az ő érdekeit kell szem előtt tartani.

Én inkább abba látnám megoldást, hogy szülőotthonokat létrehozni ami otthonos és barátságos de mellette meg lennének a feltételei az azonnali beavatkozásnak is. Így már másabb lenne mint egy kórház de mégsem otthon szülnék.


Nagyon várom az előbbi kérdéseimre a válaszokat.

2011. okt. 17. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/64 anonim ***** válasza:

Akik sokat tudnak az otthonszülésről, kérlek válaszoljatok:


-Külföldön ki vállalja a felelősséget a baba és az anya életéért, egészségéért, ha az anyuka otthon szül?


Komolyan érdekel.

2011. okt. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/64 anonim ***** válasza:
Utolsó előtti komentelő vagyok mert ma már "divat" mindenért mást okolni és perelni ezért kérdem én akkor ki fogja vállalni a felelősséget.
2011. okt. 17. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/64 anonim ***** válasza:

Én azt gondolom, mivel az anyuka döntése, hogy nem megy kórházba szülni, hanem otthon vajúdik, ezért szerintem az ő felelőssége.

Nem?

2011. okt. 17. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/64 anonim ***** válasza:
100%

Hollandiában szültem.

A szülésznőé a felelősség, de ez nem ilyen egyszerű.

(Amúgy bába-szülésznő nem ugyanaz?)

Millió feltétele van az otthonszülésnek, ha csak egy kis probléma is van akár a terhesség, akár a vajúdás alatt, nem lehet otthon szülni. Kórházhoz közel kell lakni, időre érkezzen a baba, magától megindult szülés, vajúdás, ami nem hosszabb 12 óránál, normál elhelyezkedés, normál szívhang végig. Mind a szülésznő ellenőrzi és az ő felelőssége, ha baj történik, mert neki kell tudnia, mikor kell kórházban szülni.


Hiába nagy a hagyomány, az otthonszülést elkezdő nők közel 70%-a kórházban fejezi be a szülést. Már a gátmetszést is csak kórházban lehet (mindenkihez gátvédelemmel állnak neki).

Szülésznő nem vezethet egyedül szülést otthon, amíg x otthonszülésnél nem asszisztált rutinos szülésznő mellett.

2011. okt. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/64 anonim ***** válasza:
100%

A szükséges tudás itthon is megvan azoknál, akik otthonszüléseket kísértek az elmúlt 20 évben, ugyanis egyrészt végzett szülésznők, másrészt külföldi bábák mellett - illetve itthon a már képzett otthonszülős bábák mellett - hosszú évekig csak gyakornokként szerepeltek, mielőtt maguk is szüléshez mehettek volna.

A másik, hogy a jelenlegi otthonszülés szabályzat szerint nem csak orvos mehet otthonszüléshez, hanem bármelyik kórházi szülésznő. Ezzel mindössze annyi a baj, hogy aki nem tanulta, miben más otthoni körülmények között egy szülés, miből, mi alapján tudja megítélni a bába, hol tart a dolog, van-e probléma, az hiába is jöhetne otthonszüléshez, én ugyan nem szülnék vele, de más se. Ezt is tanulni kell!! Ugyanez igaz egyébként az orvosokra is. Hiába orvos, ha ultrahang nélkül, nst nélkül nem képes diagnózist felállítani...

Azok a bábák, akik Magyarországon eddig otthonszüléseket kísértek, ugyanolyan kompetensek a dologban, mint bármelyik holland vagy kanadai stb. bába. A felszerelésük is adott, a különbség a holland és itthoni otthonszülés között, hogy amíg Hollandiában finanszírozza a tb és küldik házhoz az otthonszülős csomagot, addig itt nálunk ez saját zsebből megy és a felszerelést is magunknak kell megvennünk.

Egy jól képzett bába azelőtt képes felismerni az esetleges komplikáció lehetőségét, mielőtt az konkrétan bekövetkezne. Ily módon idejekorán intézkedik és haladéktalanul kórházba szállítja a kismamát.

Egy régebbi kommentemben elmondtam azt is, hogy tény, nem én találtam ki, hogy a komplikációk döntő többségét az előtte fölöslegesen alkalmazott beavatkozások generálják. A maguktól felmerülő problémák pedig szintén döntő többségben jó előre láthatók, hirtelen sürgősségi császár gyakorlatilag szinte nincs a világon sem. Legalábbis abban az esetben, ha nem indikálja egy előtte fölöslegesen végzett beavatkozás.

A sürgősségi császár egyik oka szokott lenni, hogy a köldökzsinór a babára van tekeredve, esetleg el is nyomja valahol a babóka és nem mindig tökéletes benne az áramlás. Nem biztos, hogy hiszel nekem - de kérdezz meg erről szakembert, csak ne magyart, ha lehet - ennek szinte kizárólag az az oka, hogy siettetik a szülést. A köldökzsinór egy rugalmas dolog, elég vastag is ahhoz, hogy ne legyen olyan egyszerű elnyomni, tehát ha időt kap az anya szervezete és a baba ahhoz, hogy a maguk tempójában haladjanak előre, semmiféle komplikáció nem várható. A baba szépen kibújik, nem lesz oxigénhiányos, nem lesz sérült, stb. A gondot legtöbb esetben az okozza, hogy az orvos sietteti a baba megszületését - oxitocin, hasra gyakorolt nyomás - és a küldökzsinórnak nincs lehetősége szép lassan megnyúlni. Ha belegondolsz, régen, még a szüleink idejében, szinte sosem lehetett hallani olyasmiről, hogy rá volt tekeredve a babára a köldökzsinór és császározni kellett. Mindössze azért, mert akkor még hagyták a nőket vajúdni.

Eszembe jutott egy történet: van a városunkban egy elég népszerű nődoki. Amikor a saját felesége szült, tudta, hogy a baba farfekvéses, de meg sem próbálta megcsászározni, azt mondta, annak a gyereknek így is ki kell jönnie. Mi volt az indoka? Mindössze annyi, hogy a császármetszésnek annyiszor nagyobb a kockázata anyára és babára nézve, hogy sokkal kevésbé kockázatos farosan megszülni a gyereket, mint műtéttel kivenni. Elgondolkodtató, nem? Főleg, ha a kórházak 30-40%-os császáros arányára gondolunk....

Amit még érdemes lenne a magyar otthonszüléseknél a külföldi (pl. kanadai) gyakorlatból átvennünk, az, hogy a kismama kórházba szállítása esetén is a bábája az elsőszámú felelős érte, a kórházban is az ő szava dönt az orvoséval szemben is!!! mert ő ismeri a kismamát és az előzményeket. Az orvos maximálisan elismeri a bába kompetenciáját, partnernek tekinti! Itt az orvos önmagán kívül senkit és semmit nem ismer el....

2011. okt. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/64 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk itthon is komoly feltételei vannak az otthonszülésnek, nem most, hogy szabályozták, hanem eddig is megvoltak. Alá is kellett írnunk, hogy a szükséges tájékoztatást megkaptuk és elfogadjuk. Pl. nem lehet otthon szülni betöltött 37. hét előtt, bizonyos vizsgálatoknak meg kell lennie (még AIDS tesztnek is!), 20 percen belül elérhető háttérkórház, a baba normál fekvése, egészséges anya és magzat, el kell fogadnunk, ha a bába kórházba szállítás mellett dönt - csak hogy párat említsek. És részt kell venni egy egyhetes szülésfelkészítő tanfolyamon, ahol szülészorvossal, bábával, gyermekorvossal, pszichológussal, szoptatási tanácsadóval stb. is konzultálunk.

Itthon sem lehet csak úgy a hasunkra ütni és otthon szülni. Be kellett mutatni Ágiéknak a vizsgálati leleteinket (vérvizsgálat, ultrahang, nst-k, stb.) és maga Ági is megvizsgál a 37. hét környékén. Csakis akkor lehet otthon szülni, ha minden klappol.

2011. okt. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/64 anonim ***** válasza:
100%

Én vagyok a Hollandiában szült. :)

Én nem vagyok az otthonszülés ellen Mo.-n sem, pláne így, hogy valaki leírta végre, milyen feltételekkel vállalnak otthonszülést bábák, én csak azért írtam le, mert valaki kérdezte. :)

2011. okt. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/64 anonim ***** válasza:
100%
2011. okt. 17. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!