Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Miért indítanak ennyi szülést...

Miért indítanak ennyi szülést mesterségesen? Nem kellene átgondolni a protokollt?

Figyelt kérdés

Tankönyv szerint a szülés természetes beindulásának normális ideje 37-42 hetesen történik. Igazából csak a 42. hét után beszélhetünk túlhordásról, előtte csak terminustúllépés van. A kórházakban (legalábbis Magyarországon, más országokról nincs sok infóm) viszont a legritkább esetben várják meg a 42 hetet, a legtöbb helyen csak egy hetet várnak a kiírt időpont után, tehát a betöltött 41. hetet várják csak meg, aztán indítanak. De sokszor előbb is - az ismeretségi körömben sokan szültek mostanában (30 éves nő vagyok :D ), többeknek is úgy indították be 40+pár naposan a szülést, és nem volt különösebb oka (nem volt gond a magzatvízzel, nem volt gond a baba szívhangjával, lepénnyel, semmi ilyesmi), egyszerűen az orvos azt mondta, hogy minden nappal nő a kockázat, hogy valami baj lesz a babával, és most már jobb, ha kint van.


Oké, de ezeknek az indításoknak elég nagy százalékban az lesz a vége, hogy mégsem indul be rendesen a szülés, a fájások, csak elkezdődik valami, elakad a folyamat, aztán jöhet a császármetszés. Konkrétan az elmúlt 1 évben három rokonom/barátnőm szült úgy császárral, hogy hüvelyi szülésre készültek, 40-41. héten indították, de nem voltak rendesen fájásaik, nem tágultak/nyíltak ki eléggé, ezért császár lett belőle.


Simán lehet, hogy ha vártak volna még pár napot, akkor magától is beindult volna a folyamat, és meg tudják szülni hüvelyi úton a babát.


Tényleg ennyire kockázatos bent hagyni a terminus után a babákat, hogy ennyire kell rohanni a szülésindítással? Nagy az esélye, hogy a 40. hét után baj történik? De akkor ennyi erővel miért nem indítanak mindenkit a betöltött 40. héten, tovább csökkentve a kockázatot...?


Tudom, hogy a császár sem ördögtől való dolog és sokszor tényleg szükséges, de úgy érzem, ezekkel az indított szülésekkel nagyon megnőtt a számuk, és sok esetben biztosan elkerülhető lenne, ha hagynának még pár napot a babának és az anya szervezetének. Főleg, hogy a legtöbbször ugye a fogantatás pontos időpontja sem ismert, ezért sincs sok értelme az olyan protokollnak, amikor szigorúan +1 hetet várnak mondjuk.

Pl. a Honvéd kórházban konkrétan tudom, hogy legkésőbb 40+6-nál mindenkit indítanak, tovább nem maradhat bent a baba. De mi van, ha csak később fogant, és pár nap, egy hét múlva szépen lezajlana a szülés magától?

Miért nem lehet a 42. hétig várni, ami még normálisnak is számít, csak utána túlhordás?


Nektek mi a véleményetek erről?


2019. márc. 20. 13:27
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
8%
Nekem biztos nem fogják, majd kijön amikor akar. Ja, még szerencsémre az orvos megváltoztatta a szülés dátumát.
2019. márc. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
78%

Azért mert nő a kockázat. Például azt semmiből nem fogod megtudni, hogy a baba belekakilt-e a vízbe, csak ha reped a burok és kész a baj...


Én ezerszer inkább szültem császárral, mint hogy oroszrulettezzek. Én inkább azt nem értem, hogy miért kell állandóan verni a tamtamot a császár ellen? A nők egymás méhéből miért nem tudnak kiszállni? Mindenki szüljön ahogy akar és hagyjuk már békén egymást a ...csába.

2019. márc. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
74%
Éppen ebben a helyzetben vagyok. Sok nő nem tudja, hogy ez nem kötelező. Lehet nemet mondani és megvárni míg a baba magától elindul. Holnap indítottak volna, de megbeszéltem az orvosommal,hogy még várni szeretnék, mert minden eredményem tökéletes. Persze sok kismamát megfélemlítenek ezzel a szöveggel, hogy baja lesz a babának. De szerintem a baj a terhesség teljes szakaszában bármikor megtörténhet.
2019. márc. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
68%

Engem is indítottak, nekem nem volt ezzel gondom csak a baba legyen jól, nem haltam volna bele a császárba sem mint itt a sok nő akit nem divatszülhetett.

Amerikában sokszor a nők kérik az indítást már akár a 38. hét körül nehogy a babának baja legyen. Valóban nőhet a kockázat az anyára és a babára nézve is.

Nemrég láttam pl youtubeon egy videót ahol az amerikai nő orvosa nem akarta beindítani a szülést és közel a 42. héthez eltűnt a baba szívhangja majd végül halva született mert a köldökzsinór megfojtotta. Az a szerencsétlen nő a könnyeivel küszködve mondja, hogy bárcsak hamarabb indították volna a szülést mert akkor a kezében tarthatná a kisfiát.

Lényeg a lényeg, az indításnak és a túlhordásnal is megvannak a maga veszélyei de ha azt nézem inkább egy heg a hasamon és egy kevésbé kellemes és divatos szülésélmény mint a gyerekem élete...

2019. márc. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
30%
#2 senkit nem érdekel, hogy hoszan szülsz/szültél.
2019. márc. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
0%
*hogyan
2019. márc. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
31%
Most akkor te milyen dr is vagy h ennyire fujod? Nem mind1 neked? Inkabb rizikozzanak, hogy neked jobb kedved legyen? Nagyon buta vagy. Meg azok is, akik az inditas ellen vannak.
2019. márc. 20. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
75%
A kockazat a 42. het utan no, akkor is csak nagyon picit, igazabol a 43. het utan kezd jobban noni. Az orvosok szempontjabol nagyobb a kockazat, mert csaszarmetszes eseten sokkal jobban vedve vannak, es ha beinditjak, mondhatjak, hogy ok mindent megtettek. A nok pedig sokszor egyaltalan nem banjak. A gond “csak” az, hogy sokszor a terminust a menzeszhez igazitjak meg Magyarorszagon, nem a 12. heti uh-n mert adatokhoz, igy siman van, hogy 38-39 hetesen inditanak, 40-nek szamolt terhesseg eseten. Ameddig a noknek ez rendben van, addig nem fog valtozni a protokoll. Ok pedig altalaban biznak az orvosukban, elvegre o a szakember. Nem tudjak, hogy osregi, nem egyseges protokoll alapjan jarnak el a korhazakban. Az ott dolgozo szakszemelyzet pedig eleve egy patologias szemleletu oktatast kapott, azt tanuljak, hogy a szules egy eletveszelyes folyamat, az egyes beavatkozasok kovetkezmenyeit milyen tovabbi beavatkozasokkal tudjak “helyrehozni”. Es persze, nekik az a biztos, ha a baba akarhogyis, de kint van, ,,egeszseges”, csak ez szamit. Hanyszor hallottam ezt a mondatot, varandos nok, csalad, baratok szajabol, hogy kb. mindegy, hogyan szuletik meg, csak egeszseges legyen. Az mindegy, hogy az anyat megnyomoritjak, traumatizaljak nagyon sokszor, es olyan kockazatos, reges reg idejet mult dolgokat csinalnak, mint a korai inditas, amikor az oxitocinra sok esetben meg keszen sem allnak a receptorok az anya testeben... Osszetett ez a kerdes. Es ekozben az eü szemelyzet a kepzesenek koszonohetoen altalaban nem azt gondolja, hogy baj van az egesz rendszerrel, hanem total elviszik oket a beavatkozasos iranyba a kepzes soran. Pl. ha nincs eleg olyan szulesed gyakorlaton, ahol beavatkoztal, akkor kineznek, vagy at sem engednek... Pff...
2019. márc. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
78%

Olyan 100 ezer szülés van egy évben hazánkban, ebből tudsz 3 konkrét esetet, hogy hüvelyi szülésre készült valaki-indítottak-császár lett belőle? Ezt hívják statisztilailag reprezentatív mintának.


Egyébként ha ennyire érdekel és értesz a dologhoz-akkor miért nem slattyogsz be konkrétan Honvéd kórházba és mondod el, hogy szerinted hibás a protokoll, és terjeszted elő saját verziódat?

2019. márc. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim válasza:
41%
Én sem értek egyet a rutinszerű indítással, se a rutin beavatkozásokkal se semmi “középkori” gyakorlattal, ami még ma jellemzi a csodás magyar szülészeti ellátást. Az emberek egyszerüen nem gondolkodnak, csak mennek azok után, akik határozott véleményt mondanak, mert nincs tudásuk, kitartásuk, merszük, hogy önálló, megalapozott véleményt alakítsanak ki még egy ilyen életbevágó témával kapcsolatban sem, mint a világrajövetel. Így nyilván marad a kényelmes, indított szülés generálta császár, amellyel már ki is mossa magát a kórház az esetleges komplikációkból, hiszen a császármetszés a “mi mindent megtettünk” szinonímája (akár indokolt, akár generált).
2019. márc. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!