Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Tápszeres táplálás » Miért központi kérdés Magyaror...

Miért központi kérdés Magyarországon az, hogy hogyan eteted a csecsemődet?

Figyelt kérdés

Ha van tej és szoptat valaki, akkor az teljesen természetes. Ha alig van tej és szenved az anya is, a baba is, akkor is erőltetik. Ha áttér az anya a tápszerre, akkor kapja, hogy nem próbálta meg eléggé, rossz anya stb... Ha lelki okokból tápszerezik, mert valamiért idegen neki a szoptatás, próbálják meggyőzni, hogy szoptasson csak azért is! Ha egy pár közösen úgy dönt, hogy tápszerezik a babájukat, akkor is törik felettük a pálcát pedig nem tudják, hogy min mentek keresztül az első pár hétben és azért döntöttek így, mert sokkal jobb egy kiegyensúlyozott anya a tápszeres babájával, mint egy idegbeteg anya az anyatejes babájával. Sokkal fontosabb, hogy együtt maradjon a család, minthogy azért menjen szét, mert megszenvedtek a szoptatással és mindennap vita volt belőle. De akkor is előítélések az emberek, ha egy pár a saját kényelmük miatt úgy dönt, hogy tápszereznek. Pl mindketten fel tudnak kelni a babához, bárhol meg tudják etetni, nem kell elbújni, szabadabbak, nyugodtan rá tudják bízni nagyira is a babát. Ha viszont nincs tej és úgy lesz tápszeres a baba, akkor az teljesen normális. Miért ennyire presztízs kérdés a szoptatás? Egy anya csak attól lehet jó anya, ha szoptat? Ha nem akar vagy nem tud szoptatni akkor az már nem is számít, később milyen embert nevel belőle? És vajon a babája mit fog mondani később? Hogy köszönöm, hogy anyatejjel tápláltál vagy köszönöm, hogy tisztességes, becsületes embert neveltél belőlem?

Miért ítélkeznek mások felett az emberek?


2017. jún. 2. 09:02
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
77%
Nekem teljesen mindegy, ki mit ad a babájának. Sőt egy picit még szimpibb is, aki beismeri, hogy szívás, nem pedig a mindentegtettemmel jön. Mert azért a nagy mindentmegtevésben mégsem rakja 10 percrnként mellre, mégha sebes is, mégsem hívja fel a szoptatási tanácsadót, mégis bedugja a cumit stb. Ok, a köménymagos levest megeszi. :-)
2017. jún. 2. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
39%

Nem tudom, itt egy dolog nem hangzott el idáig: a szoptatás VÉDI a gyereket a betegségektől. Méghozzá mindig az életkorának megfelelően.

Pl. az anyatejben a sokféle más védelem, ellenanyagok, stb. mellett vannak olyan cukrok is, amelyeket a baba nem tud megemészteni.

DE a bélben vannak olyan baktériumok, amelyek megemésztik.

A baba még ezután sem tudja megemészteni - VISZONT lerakódnak a bélfalra, és pont úgy viselkednek, mint a sejtfalban levő anyagok.

Tehát, ha jön egy vírus, akkor 99%, hogy ebbe köt bele, aztán várja, hogy a sejt majd beszívja és szaporítani fogja.

Hát azt várhatja, mert itt csak ez a cukor van, nincs a másik oldalán sejt.


A tápszer ma már tápláléknak elég jó, de semmiféle védelem nincsen benne.

EZÉRT IS nagyon érdemes az anyukának megpróbálnia a szoptatást.

Megy persze a kapcsolata is egészen más a babával.

2017. jún. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
43%

12, erre van valami tudományos alátámasztásod a 2010 utáni évekből, vagy csak 1997. évi esetleg?


az egyetlen, ami védi őket esetleg, az az oltás, amit anyuka anno megkapott. De kicsit sem kevésbé lesz lázas, náthás stb az a gyerek, aki anyatejet kapott, mint aki tápszeres.

Az én gyerekem 9 hónap alatt 1x volt megfázva és 1x volt lázas, az is a foga miatt (ja, tudom, fogzás nem okoz lázat, aztán mégis akkor lázasodnak be..)

2017. jún. 2. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
54%
13# nagyon sok forrás van az anyatej ezen funkciójáról. Ezt kétségbe vonni ostobaság.
2017. jún. 2. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
87%

Mint az a válaszokból is kitűnik azért van mert egyesek ebben mérik az anyaság minőségét. Mert szerintük, aki nem szenved és küzd, az biztosan rossz anya lesz, csak azt felejtik el, hogy a szoptatás az anya testét érinti és ettől még mindent megtehet a gyerekéért ezen kívül. A világ nem fekete és fehér, magyarul aki nem próbálkozik a szoptatással, az nem jelenti hogy semmi másban sem fog küzdeni a gyerekéért. Ez nem ilyen egyszerű.

A másik ami miatt központi ez a kérdés, hogy az anyák mindenkitől úton útfélen ezta kérdést hallják, aztán ha nem "megfelelő" választ ad, akkor jön a kioktatás, lelkiismeret furdalás keltés stb. Így önvédelemből is fontos a szoptatás, hogy ne bántsák mások, ne higgyék hogy ő nem szereti a gyerekét stb.

Szerintem aki akar, szoptasson.

Aki nem tud, de akar, az próbálkozzon. Aztán ha elege van, hagyja abba.

Aki nem akar, az hagyja a fenébe és ne reklámozza, így kevesebb megvető pillantásra számíthat.

És mindenki nézzen magába, aztán ne szóljon be másoknak.

Összességében nem rosszabb a tápszer annyival amennyire egyes anyák kínozzák magukat a szoptatásért.

2017. jún. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
42%

#13, köszönöm a lepontozást.

Szerintem simán csak ostoba vagy, ha nem tudsz erről.

Ami ellenanyagot termel az anya (az éppen ott lévő betegségek ellen, HELYBEN GYÁRTOTT ellenanyagokat), azt megkapja a gyerek is. Erre semmiféle tápszer nem lehet képes, mert ez mind egyedi gyártmány!

Ezen kívül, amikor a gyerek mászkálós korba kerül (és mindent megkóstol, amit csak az úton talál), akkor az anya ellenanyagtermelése is növekszik.


A gyereknek ilyenkor még nincsen olyan immunrendszere, ami ilyen kísérletezős üzemmódban működne.

2017. jún. 2. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
100%

En meg azt nem ertem miert kell tudni kivulalloknak, hogy mit es legfokepp miert eszi azt amit.


Az elso lanyom anyatejes volt megszenvedtem erte, sose ketdezte senki, mit eszik.

Masodik 4 hknaposan tapszeres lett (visszamentem dolgozni, ) ott sem ketdezte senki mit eszik

2017. jún. 2. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
64%
13 vagyok, most néztem vissza és csak most pontoztalak le, szóval az eddigi százalékodat a saját hülyeségednek köszönheted és nem nekem :*
2017. jún. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
70%
Én nem ítélek el senkit aki tápszerezik, az sem ördögtöl való, meg tudom érteni mert én is majdnem feladtam, 5 és fél hónapos kínlódás volt nekem, sebes,véres mellbimbók, gomba rajta, 6× mellgyulladás, aztán iszonyat kevés tej, napi 15-17 óra szoptatás, a maradék időben fejés a nagyon fájó mellekkel és egyéb nyalánkságokat éltünk át. De én tudtam, hogy szoptatni akarok és nem a társadalmi nyomás miatt,vagy mert én ettől lennék jó anya, s a tápszert sem utasítom el zsigerből, de úgy éreztem, hogy én meg akarom tapasztalni azt, hogy milyen összebújva szoptatni, kíváncsi voltam arra az érzésre,lelki feltöltődésre amit sokan mondanak,akik szoptatnak, meg persze a gyerekemnek is csak jobb valamivel az anyatej, mint a tápszer. Meg én alapból az az ember is vagyok, hogy ha nem megy valami elsőre nem adom fel, akkor is megcsinálom és elérem amit akarok ha bele pusztulok is, így vagyok bekódolva, ezt sajnos nem tudom kitörölni (pedig néha jó lenne). Ezért abszolút megértem azokat akik úgy gondolják, hogy nem akarják tönkretenni magukat csak a szoptatásért, és igazuk is van, nem lehet mindenki ennyire erős személyiség, és pont ez a jó. Tisztában vagyok vele, hogy például azok az anyák pont ott lesznek a toppon a gyereknevelesben ahol én elbukok és fordítva, mert mindenki más, és mindenki másképp nevel. Ezért szerintem becsülendő az ha valaki tud/akar/próbálkozik de nem sikerül a szoptatás de azt sem kell egyáltalán elítélni aki a tápszer választja inkább, lehet egy csomó indok a háttérben, amit mi nem tudhatunk, pl. súlyos reflux, anyai betegségek, munkahely, erős ellenérzéseket vált ki belőle a szoptatás, undorodik tőle, vagy egyszerűen csak neki így könnyebb, jobb. Viszont azokat az anyákat nem tudom megérteni akik azért nem szoptatnak, mert megereszkedik a melle (ez baromság, aki könyebben regenerálódik szinte semmi baja nem lesz a mellének, aki meg nem,azt a terhesség így is-úgy is megviselte vagy az idő), nem fog tetszeni a gyermeke apjának (ő is tisztában kellett legyen egy két dologgal ha gyereket vállal), vagy mert a szoptatás maradi, és haladni kell a korral mert a tápszer sokkal több vitamint tartalmaz és egészségesebb ezért fejlesztették ki (igen ilyet is hallottam). Ezeket az embereket tudom nehezen megérteni de őket sem ítélem el, nekem nem tisztem, hogy megmondjam ki a jó vagy rossz. Szóval szerintem igen is értékeljük azt ha valaki szoptat, vagy próbálkozik vele, de a másik anya sem kevesebb semmivel, őket is értékelni kell,mert kihordott egy magzatot a testében, vállalva a nehézségeket és vállalva azt, hogy megpróbál minél jobb anya lenni. És itt nem az a jó anya aki szoptat, hanem az aki a család érdekeit nézi, aki azt tartsa szem előtt, hogy mi a jó nekik, mint egy egységnek. Mert gondoljunk csak bele, ha valaki írtózik a szoptatástól, nem tudja megmagyarázni miért undorodnak tőle, ezért választja a tápszert akkor ő bele bolondulna abba, ha szoptatnia kéne,mikor minden szoptatás ellenérzéseket vált ki belőle előbb-utóbb besokall és már a gyerekhez sem lesz annyi türelme mint amennyi lett volna, ha úgy csinálta volna ahogy ő akarta. Ezt a nagyon erős társadalmi nyomást kellene mérsékelni,mert sok anya megfelelési kényszer miatt cselekszik, vagy elítéli magát azért mert nem sikerült a mások által helyesnek gondolt úton járnia, és ezt a családja, gyerekei is megszenvedik.
2017. jún. 2. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
38%

Az emberi ostobaság ÉS a rosszindulat határtalan.

A 12-ben leírtam (egy részét) annak, hogy miért NAGYON hasznos az anyatej (és legjobban a SAJÁT ANYJA teje) a picinek.

Nem szidtam senkit - nem mondtam, hogy mindenáron szoptatni kell.


Az emberek kétharmada lepontozta!

Nem ismeri, amit írtam... de nem is nézett utána!

Semmi rosszat nem írtam, csak éppen az éjsötét sudribunkó embereknek nem tetszik valami miatt. Itt, ezen a fórumon most az van, hogy pontozzunk le mindenkit, aki nem azt mondja, hogy "jó a tápszer, használd azt, ha akarod".


...és még olyan is van köztük, aki utólag elolvasta az egészet, TOVÁBBRA sem nézett utána, csak nem tetszik neki, és EZÉRT pontozta le!

Komolyan szégyellem, hogy elvileg egy fajba tartozom ezekkel az emberekkel.


Ja, és még egy dolog:

Annak idején Kínában, amikor először népszerűsítették a tápszereket, nagyon sok nő (aki amúgy tudott volna szoptatni), áttért rájuk. Azért, mert a reklámok miatt azt hitte, hogy az a jobb.

Országos kampány kellett hozzá, hogy visszatérjenek a szoptatáshoz: ugyanis az SOKKAL JOBB annak, aki tud!

Aki nem, annak a 2. legjobb lehetőség a másik anya teje, utána jön a tápszer.


Plusz még egy dolog:

nagyon sok anya aggódik, hogy kevés lesz a teje.

A tej SZÜKSÉG SZERINT termelődik!

Tehát 1-2 nap alatt beáll arra a mennyiségre, amennyi a babának kell.

Vannak néha hirtelen ugrások, amikor megnő a baba étvágya, és ennyi idő kell a rendeződéshez.

De ha közben átállsz tápszerre, akkor bizony ezt elbuktad.

2017. jún. 2. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!