Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Hol tudnék a legbővebb felvilá...

Hol tudnék a legbővebb felvilágosítást szerezni GYES, GYED, TGYÁS ügyben?

Figyelt kérdés

A férjem megkért,hogy ha már gyereket akarunk, legalább nézzek már utána, a lehetséges juttatásoknak. Megértem, ő elég sokat dolgozik, erre már nincs energiája, de azért mégis jó lenne tudni.

Hol tudnék pontosan utánanézni,hogy milyen juttatások járnak, mikortól és kb. mekkora összegben.

Csak hogy nagyjából tudjunk kalkulálni,hogy mennyi fog befolyni. Nem tudom, hogy mikortól jár a TGYÁS, vagy a GYED, vagy a GYES. Annyit tudok,hogy a GYED-hez kell a 365 biztosítotti idő. Viszont a férjem vhol úgy halotta, hogy a szülést megelőző évet veszik csak figyelembe, és szülési előtt időt közvetlenül, nem. Tehát ha én mondjuk 2012-ben szülnék mondjuk áprilisban, akkor a 2011-es évet veszik csak figyelembe, és a 2012-es év nem számít már bele. Ami nekem jelenleg nem olyan jó, mert csak most júliustól vagyok 8 órára min. bérre bejelentve, előtte csak hat órára voltam br. 45 ezerrel!

Hú hosszú lett egy kicsit!

Minden segítséget megköszönök!


2010. okt. 27. 10:02
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


Itt szerintem mindent megtalálsz ami érdekel!:)

2010. okt. 27. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

AZ általánosságokat megtalálod a linken, amit az első válaszoló írt.

Konkrétumok:

A tgyást a szülést megelőző évben elért bruttó jövedelmed alapján számolják. Ha te idén júliustól már teljes munkaidőben teljes bérért dolgozol, akkor a 2010-es év jövedelme sehová nem fog beleszámítani (kivéve, ha 2011-ben szülsz.)


A tgyás időtartama 168 nap, utána indul a gyed. Ha 365 biztosított napod volt, akkor 365 napig fog járni a gyed, vagyis kb. a kicsi másfél éves koráig.

A gyed összegét is az előző évi bruttó jövedelemből számítják.

Ha 2012 áprilisban szülsz, akkor neked a 2011-es évben elért jövedelmed lesz mind a tgyás, mind a gyed alap.


Mivel a gyednél az alap meghatározása az igénylés idejétől függ, így ha pl. 2012 szeptemberben szülsz, akkor a tgyás meghatározásánál 2011, míg a gyed meghatározásánál már 2012 számít.


Ha van kérdésed, nyugodtan írj.

2010. okt. 27. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Kedves Utolsó,

Bocsánat, hogy én is kérdezek, ezek szerint ha jól értelmezem, biztosítási idő tekintetében a megelőző két év számít, összeg tekintetében viszont csak a megelőző egy év? A tgyásra gondolok pl.

Én 2011 júniusra vagyok kiírva, tehát akkor a tgyás alapja a 2010-es jövedelmem lesz?

Köszönöm előre is

2010. okt. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

Másodiktól még kérdeznék. Mi van akkor,ha véletlenül hamarabb jön a baba, tehát 2011-ben szülök? Akkor ha jól értelmezem, a 2010-es jövedelmemet veszik figyelembe. De ilyenkor hogy átlagolnak? Mert nekem ugye 2010-ben van egy 6 órás, br. 45 ezres és egy nyolc órás minimálbéres bejelentésem!

2010. okt. 27. 11:44
 5/6 anonim ***** válasza:

10:41:

Igen, jól értelmezed. A biztosítotti időt a szülést közvetlenül megelőző két éven belül vizsgálják, ekkor kell lennie NEM FOLYAMATOSAN 365 nap biztosítotti időnek.

Az összeg tekintetében a jogosultság keletkezését közvetlenül megelőző naptári év az irányadó időszak. Ha 2011 júniusban születik a baba, akkor neked mind a tgyás, mind a gyed tekintetében a 2010-es év jövedelmét veszik alapul.



Ha hamarabb jön a baba, vagyis 2011-ben szülsz (ha most összejön, akkor ez kb. augusztus-szeptember lesz, ha jól számolom. Ekkor a tgyás alapja a 2010-es béred (összes jövedelem osztva a bérezett napok számával - ez a naptári napi átlagkereseted, ennek a 70%-a a tgyás.)

Viszont a gyed esetében a jogosultság keletkezése már 2012, hiszen a tgyás 168 napig tart, ami kb. 5 és fél hónapnak felel meg. Így a gyed alapja a 2011-es év jövedelme lesz.


Ha 2010-et nézik, akkor nem veszik figyelembe, hogyan dolgoztál, 4-6 vagy 8 órában, így egyszerűen átlagjövedelmet számolnak.

2010. okt. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Jaj, bocsi, a második bekezdés értelemszerűen már a kérdezőnek szólt:DD
2010. okt. 27. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!