Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » TGYÁS GYED? Jogosult leszek rá?

TGYÁS GYED? Jogosult leszek rá?

Figyelt kérdés

Kb 5 éve folyamatos munkaviszonyom van a jelenlegi munkahelyemen.

Fél évente hosszabbítják meg a határozott idejű szerződésemet, ami most Dec 31. ig érvényes.

Március 24-re vagyok kiírva.

Ha január 1-től táppénzen leszek/úgyhogy megszűnik a munkaviszony/ akkor jogosult lennék Tgyásra és Gyedre?

105000ft a bruttó bérem.

Milyen összegekre számíthatok?

Köszönök szépen minden választ!!


2011. okt. 31. 12:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem igen.

Ha nem hosszabbítják meg a szerződést, menj munkanélülire, nem tudom most mennyi ideig jár a munkanélküli segély, de ha annak a folyósítása alatt szülsz, akkor jár majd a Tgyás is meg a Gyed is. Kb. 70 ezer lesz a Tgyásod, a Gyed meg pár ezerrel kevesebb.

2011. okt. 31. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

kiegészítés:

ha nem hosszabbítják meg a szerződést dec. 31 után, akkor táppénzen meg nem lehetsz, mert megszűnt a passziv táppénz.

De mint írtam, munkanélkülire kell akkor menni, melynek max. folyósítási ideje 90 nap. Tehát addig meg kell szülnöd - márc. végéig.

2011. okt. 31. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nyugodj meg, jogosult leszel.

Az előzőnek abban igaza van, táppénzre nem mehetsz, ha megszűnik a munkaviszonyod, csak munkanélkülire.

DE a TGYÁS és a GYED feltételeinek már megfelelsz, hiszen az úgy van, hogy a szülés előtti két évben kell meglenni legalább 365 nap munkaviszonynak, az összegét pedig az előző évi, tehát a 2011-es átlagkeresetedből számítják, annak 70%-a. Úgyhogy ne aggódj.

Én 3 éve dolgozom, nekem határozatlan idejű a szerződésem. Március 16-ra vagyok kiírva. Úgy tervezem, hogy december végéig dolgozom ha bírom, aztán januártól elmegyek táppénzre, az támogatásokat a 2011-es év után kapom majd.

Itt bővebben a támogatásokról:

[link]

Boldog babavárást!

20h4n kismama

2011. okt. 31. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A tgyás és a gyed igényléséhez nem elég a 365 nap. Ha nem igényelsz álláskeresési támogatást, akkor egyik sem fog járni (még a tgyás sem, mert január 1 és március 24 között több, mint 42 nap van).


Az álláskeresésire is figyelj, mert 90 napig kaphatod, és még maradnia kell szülés utánra is, a gyedhez.


A lényeg: ahhoz, hogy a tavalyi béred alapján számolják, 30 npnál hosszabb megszakítás a biztosítotti jogviszonyodban nem lehet. Viszont ha azt nézzük, hogy a babák akár 2 hetet is csúszhatnak, a gyed miatt érdemes lenne az álláskeresésivel legalább 2 hetet várni januárban.

Ugyanis úgy leszel jogosult az ellátásokra, hogy szüléskor álláskeresésit kapsz, majd megigényled a tgyást, és amikor a tgyás lejár újra álláskeresésit igényelsz, és a fennállása alatt igényeled a gyedet. Igy mind a tgyás, mind a gyed járni fog.


Viszont érdemes lenne a munkáltatót megkérdezni, hogy hosszabbítana-e mert ha a tgyás alatt szűnik meg a munkaviszonyod, akkor a gyed passzívan mindenképpen járni fog. Ha úgy érzed nem okoz gondot, kicsit befűteni a munkáltatódnak, akkor javaslom, említsd meg, hogy a Munka törvénykönyve szerint a te munkaviszonyod határozatlannak tekinthető, mivel 5 éve hosszabbítgatnak feltehetően ok nélkül - ilyen esetekben a munkaügyi bíróság határozatlan idejűvé nyilvánítja a munkaviszonyodat- ami neked teljesen jó.

Ha ezt megemlíted, valószínűleg a munkáltatód is hajlani fog rá, hogy még egy fél évet hosszabbítson.

2011. okt. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!!
2011. nov. 3. 10:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!