Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Miert nyugtatja meg az idosebb...

Miert nyugtatja meg az idosebb kismamakat a sok genetikai vizsgalat lehetosege?

Figyelt kérdés

Olyan sok hasonlo hozzaszolast olvasok mostanaban, hogy "hat, igaz, hogy 40 eves vagyok, de most jott ossze a baba es a vizsgalatokkal ma mar sok betegseg kiszurheto."

Ilyenkor az idosebb kismama arra gondol, hogy betegseg eseten elveteti a gyereket? Komolyan kerdezem es ez nem provokacio, semmikeppen sem az idosebbek szeretnem bantani. Csak nem ertem a vizsgalatok hogyan nyugtathatjak meg, hiszen azok mar mind egy meglevo allapotot mutatnak es ezektol fuggetlenul a veszelyt a kor okozza.

Szerintetek mire gondolnak ilyenkor?

(Persze tudom, hogy nem mindenkit nyugtat meg, megis sok ilyen megfogalmazast olvasok.)


2014. okt. 16. 22:55
 1/9 anonim ***** válasza:
Bár nem vagyok idős kismama és anyuka /van egy kisfiam és egy pocaklakó kislányom/, de igen, engem megnyugtat a tudat, hogy még magzati korban kiszűrhetőek a komoly genetikai betegségek. Mi a férjemmel ugyanis egyetértünk abban, hogy a beteg magzatot elvetetnénk. Ez nem kor kérdése, szerintem. Itt a gyakorin is lehet olvasni olyan szomorú történeteket, amelyekben fiatal anyuka terhes beteg babával.
2014. okt. 16. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Már kiderült, hogy túlhaladott az a nézet, hogy egyértelműen a "kor" okozná a betegségeket, bár sok kismamát stresszelnek ezzel. (1 % - okról beszélünk!) Mégis, ha megnézed a statisztikákat, a Down - kórosok többségét jelenleg a fiatal anyukák szülik (igaz, nekik nem javasolnak annyi genetikai szűrővizsgálatot, ezért teljes nyugalomban hordják ki a beteg babákat :(, akik meg elvégeztetik a vizsgálatokat, dönthetnek.) A genetikai szűrés lehetősége, és az, hogy egészséges a baba, mindenkit megnyugtat, ez sem kor függvénye. Ami meg tényleg gondokat okozhat, főleg először szülőknél, az nem genetikai eredetű - nehezebb teherbe esés, terhességi cukorbetegség, nehezebb szülés, több császármetszés. Ezt semmilyen vizsgálattal nem lehet kiszűrni, viszont némi odafigyeléssel kezelhető problémákról van szó.
2014. okt. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, 37 évesen szólhatok az idősebbek nevében (vagy legalábbis ahogy én érzem): tudom hogy ezaz egyetlen gyerekünk lesz és 1000 aggódom hogy ne egy sérült gyereket kelljen nevelnem - sem anyagilag, sem lelkileg nem tudnánk megoldani. Igen, elvettem volna ha down kóros, nincs keze-lába, stb.

+ Ott van az álladó lelkiismeret furdalás is amit a hasonló kérdések, beszologatások, "kedves" ismerősök okoznak az embernek: ha beteg, TE tehetsz róla, mert öreg vagy (holott nem rajtam múlt hogy most jön ... így alakult).

És igen, nyugodt vagyok hogy a dns vizsgálat kimutatta, hogy nincs kromoszóma elváltozása; nyugodtabb vagyok hogy látom au UH-n hogy ott a kis keze-lába, ujjacskái. Nem nagyon tudnám élvezni a terhességet ha napi 24 órát azon, görcsölnék, hogy vajon hogy fog megszületni: betegen (miattam) vagy egészségesen.

2014. okt. 17. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Hol olvastal olyat, hogy a modern tudomany mara cafolta volna azt, hogy az oregedo testtel no a genetikai jellegu betegsegek eshetosege? Epp az a dilemma, hogyan mer belevagni a gyerekezesbe a 40 koruli a betegseg kiszureseben bizva. Igazabol nem is az elsot szulo 40est ertem meg nehezen, mert ott nincs mese, ha gyereket akar, akkor vallalni kell a kockazatot. Sokkal inkabb a 3. 4.et szuloket.
2014. okt. 17. 13:23
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az embernek joga van eldönteni mikor és mennyi gyereket akar (tud) megszülni. Van-e energiája felnevelni, biztos-e az anyagi-családi háttere. Nem hiszem hogy el kellene az idősebb szülöket ítélni .... az élet nem mindig azt a lapot osztja amit az ember vár. És szerencse hogy ott az orvostudomány, ami biztositja hogy egy idősebb párnak is boldog-egészséges gyermeke szülessen.


3.

2014. okt. 17. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
"A fiatalabb anyákra háruló kisebb figyelem is oka lehet annak, hogy a statisztikák szerint a 35 éven felüli nők szülik a Down-kórosok 30%-át, a 70%-ukat viszont a 35 éven aluli, fiatalabb anyák hozzák világra. A VRONY adatai szerint, az ismert életkorú anyák közül csaknem kétszer több (2002) eset származott 35 éven aluli anyától, mint 35 éven felülitől (1218 eset). S még így is csalóka lehet a számsor, mert az idősebb anyák esetében a bejelentési fegyelem is erősebb, illetve az anyai életkor feltüntetésének nagyobb a valószínűsége – mondja Métneki doktornő ."
2014. okt. 17. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"Már kiderült, hogy túlhaladott az a nézet, hogy egyértelműen a "kor" okozná a betegségeket, bár sok kismamát stresszelnek ezzel. (1 % - okról beszélünk)"

Akkor abban egyet erthetunk, hogy a kor rizikofaktor.

Ertem en, hogy aki idosebb az is akar gyereket vagy meg gyereket, csak azt vettem nehezen, hogy az abortusz ilyen egyerteluen palya. Kulonosen azokban az esetekben ha az anya kora miatt tobb mar nem biztos, hogy lesz.

2014. okt. 17. 20:03
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy előttem is írták, nem mindig minden úgy van, ahogy azt az ember eltervezi... :( Én pl. már 30 évesen szülni akartam, hogy "ne legyek öreg", de sajnos nem jött össze... Azóta sem, pedig már 39 leszek. És (vizsgálatok szerint) egészségesek vagyunk. Képzelheted, hogy mennyire szeretnék végre egy kis csöppséget a kezemben tartani, aki az enyém, a miénk! Ezért aztán nem fogom visszafogni magam, hogy azért ne essek teherbe, mert már közel vagyok a 40-hez és nagyobb(?) az esély a genetikai rendellenességre. Egy csomó mindentől függ, szerintem még az életmódtól is, hogy milyen lesz a baba. Szóval szerintem meg lehet érteni a (hozzám hasonló) idősebb korban babát vállaló nőket is.
2014. okt. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek az előzővel. Én 43 vagyok, sajnos most lesz a második missed ab. Nem azért akarok most gyereket mert így terveztem, hanem mert így alakult. Későn találkoztam a férjemmel és akkor sajnos többféle betegséggel kezeltek ami mellett nem vállalhattam. Utána pedig több évet vártunk rá, hogy összejöjjön. Én is szívesen szültem volna 25 évesen, de nem volt kinek... Nem kell ezért "elítélni" bennünket. És ha végre kitudnám hordani semmilyen vizsgálat nem nyugtatna meg.
2014. nov. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!