Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Mi történik a genetikai...

Mi történik a genetikai tanácsadáson? (Bővebben lent.)

Figyelt kérdés

Akinek a kora miatt kellett menni kötelezően államiba leírná, hogy mit mondtak és főleg, mikor?

Őszintén szólva én nagyon naiv voltam és azt hittem genetikai tanácsadás lesz, ehhez képest most úgy látom, semmi. Papírforma, amiért valaki fizetést kap.

Már rég utána jártam a lehetőségeknek és pontosan tudom, hogy mit szeretnék. Az 1.trimeszteri uh.után minél hamarabb NIPT tesztet. Azért, nem előtte, mert alapból csak alap csomagot szeretnék, de ha azt mondaná a TANÁCSADÓ, hogy nézze, uh.alapján, ez meg ez az eltérés, amely többféle betegség jele lehet, a legnagyobb csomagot kérném. Ha csak a down-t kéne kizárni vagy megerősíteni, akkor marad az alap. Ha meg annyira rossz, hogy gyakorlatilag biztosra vehető, hogy nem egészséges, akkor kénytelen lennék bevállalni a hasbaszúrást. Minek fizetnék százezres tesztet?

Na most, nem tudom, ki hogy van vele, de nekem marhára nem mindegy, hogy egy beteg magzat miatt meg kell szakíttatnom a terhességem, akkor, amikor még legalább nem éreztem, vagy meg kell szülnöm miután már bennem rugdosott.

A nő szerint se mindegy, de azért direkt az uh.után több, mint 2 héttel adott, mert "az a protokoll". Hangsúlyozom, nem azért, mert előbb nem volt! Ez olyan mélységesen felháborított, hogy legszívesebben ráborítottam volna az asztalt. Nyilván, mivel minél előbb szeretnék túllenni a procedúrán, amennyiben szükséges, nem fogom megvárni a tanácsot, hanem előtte megcsináltatom a tesztet. Szóval ezek után kíváncsi vagyok, milyen okosságról maradok le.



#genetikai tanácsadás #1. genetikai uh. #NIPT tesztek
jan. 25. 13:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de nem értem. A tanácsadó adott időpontot a NIPT-re? Azt akkor csináltatod, amikor akarod, eleve magáncucc...
jan. 25. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Dehogy. A tanácsadó a tanácsadásra adott időpontot 🤣 Pontosabban a tanácsadó asszisztense. Hát, azt én is tudom, hogy bármikor jogom van NIPT tesztet csináltatni. Nem ez a kérdés, hanem, hogy miért akkor akarnak tanácsot adni, amikor én már semmi szükség rá. Érted. Mintha szülés után mondaná, hogy én azt tanácsolom szülje meg. 😂
jan. 25. 13:44
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

A genetikai tanácsadáson elmondják, hogy az életkorod és a leleteid alapján mekkora a kockázat genetikai rendellenességekre, milyen szűrési lehetőségek vannak, melyiknek mi az előnye, mi a hátránya, felajánlják a magzatvíz mintavételt. Te meg ezek tükrében döntesz arról, hogy mit akarsz.


Lehet, hogy te feleslegesnek érzed, mert utánaolvastál, de a terhesek többségének ezekről a dolgokról halvány lila fogalmuk sincs.

jan. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
93%
Nekem a korom miatt mondták, hogy menjek, de nem volt kötelező. Mivel nem akartam a magzatvíz mintavételt, néztek is rám érdekesen, hogy akkor minek mentem kb. Legalább egy genetikus is csinált egy uh-t. De igazából felesleges volt az egész és minderre 2,5 órát várakoztam.
jan. 25. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Az értelmes, felelősen, tájékozottan gyereket vállaló nőknek ez egy felesleges kör, ahogy a védőnő is.


De mi, akik nem mozgunk olyan körökben, nem élünk olyan helyen el se tudjuk képzelni hogy milyen 8 általános se végzett, fogalmatlan nők is terhesek lesznek. Akik azt se értik mi az hogy genetikai betegség, nemhogy a magzatvíz mintavétel és a nipt teszt között tanácsadás nélkül dönteni tudjanak. Na ezek mind nekik szólnak.

jan. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#3! Értem, tehát akkor semmi értelme. A szűrés után megtudhatom, hogy milyen szűrésre mehetek.

Elhiszem, hogy vannak, akiknek fogalmuk sincs a szűrési lehetőségekről, de akkor az ő idejüket is direkt húzzák? Miért nem lehet ezt akkor elmondani, amikor még rossz eredmény esetén is kevésbé tragikus a terhességmegszakítás. Szó szerint azt mondta a nő, mit gondolok én, akkor mindenkit behívhatnának már 12 hetesen. Erre se protokoll, se kapacitásuk. És? Miért lenne olyan szörnyű, ha 12 hetesen világosítanának fel 15 helyett? Ha 12 hetesen nincs kapacitásuk, 15 hetesen mitől lesz? Mire számítanak, hogy az alatt a 3 hét alatt néhányan elvetélnek, néhányan meg a hülye tanácsuk nélkül is megcsináltatják azt a tesztet, amit gondolnak és akkor nem kell dolgozniuk?

Egyébként azt mondta, az interneten utána nézhetek az összes tesztnek. Mondom, ez már megtörtént, de én nem vagyok orvos, ezért az uh.alapján nem tudom megállapítani, hogy melyik lenne indokolt. "Hát, gondolom, megy az orvosához, majd ő értékeli. Mi nem vagyunk terhesgondozó." Ok.,azt értem, de ezek szerint genetikai tanácsadó se, mert azt is az internettől, meg az orvosomtól várjam.

jan. 25. 14:03
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk még a családi anamnézist is felvették.

Ez alapján pl. epilepszia öröklödése 10-15%

jan. 25. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
66%

Nekem senki nem mondta, hogy van kötelező genetikai tanácsadás! :D A dokim a Jánosban dolgozik, korom + donorpetesejtes lombik miatt javasolta, hogy az Istenhegyibe menjek egy konkrét genetikus doktornőhöz, mert a Jánosban "csak" szonográfusok vannak, nem genetikusok.


Az Istenhegyiben ki kellett tölteni egy kérdőívet, amiben többek között voltak ilyen kérdések is, hogy a családban voltak-e genetikai eredetű betegségek. A doktornővel megbeszéltük, hogy megvizsgál és utána annak fényében megbeszéljük, hogy mik a lehetőségek, mit javasol. Sajnos a tarkóredő vastag volt és az alapján ajánlotta a Trisomy legnagyobb csomagját, le is vették a vért rögtön, az alapcsomagban foglalt Down-Patau-Edwards szűrés eredményét pedig ott helyben megvárhattuk (1 óra volt).


Ezt egy biolgóus ismertette velünk (az már alacsony veszélyeztetettséget mutatott) és elmagyarázta ez mit jelent, illetve, hogy a NIPT teszttől mit várhatunk, annak pozitív vagy negatív kimenetele milyen további lépéseket jelentene stb. Szerencsére negatív lett.

jan. 25. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
#8! Az 1.vizsgálatnál mire mentél a doktornőhöz? Azért kérdezem, mert én is az Istenhegyibe megyek genetikai uh-ra. Abban gondolom, nincs genetikai tanácsadás, de gondoltam, azért, megkérdezem az uh.alapján, mit javasolna. Csak azért nem ott akartam, mert ezek a magánklinikák nyilván olyan tesztet ajánlanak, ami náluk van és lehetőleg a legnagyobb csomagot. Lehet, hogy naiv vagyok, de azt hittem, ilyen szempontból az állami kórházban függetlenebbek, és azt ajanlják, ami a te eredményeidhez indokolt, de ugye kiderült, hogy a genetika tanácsadás nem azért van, hogy tanácsot adjon🤷🏼‍♀️
jan. 25. 16:13
 10/16 anonim ***** válasza:

#8 Azt ugye tudod hogy az Istenhegyi a Trisomy teszt hazai "forgalmazója", még jó hogy a saját tesztjük legnagyobb csomagját fogják mindenkinek ajánlani...


(forgalmazó alatt értsd ők vannak kapcsolatban a pozsonyi anyacéggel, az országban levett összes trisomy teszt az Istenhegyibe megy, onnan küldik ki Pozsonyba és az eredmény is az Istenhegyibe érkezik először akkor is ha mucsaröcsöge alsón egy random nőgyógyásznál rendelted meg a tesztet.)

jan. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!