Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Van így értelme progeszteront...

Van így értelme progeszteront szedni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

11 hetes kismama vagyok, és sajnos egy haematoma miatt vérezgetni kezdtem, ez UH-n igazolódott. Pénteken voltam az orvosnál, a babával minden rendben volt. Felírt -szerintem elég sablonos módon rutascorbint, velfem tablettát, és 3x1 Utrogestant is. Direkt rákérdeztem, hogy hogyhogy felírta a progeszteront, gyanítja-e, hogy esetleg progeszteronhiány is van, amire azt válaszolta, hogy "nem hiszi, csak a biztonság kedvéért fel szokták írni". Ez nekem kicsit furcsa. Ne gondoljátok, hogy mernék kockáztatni, hétfőn kiváltom a kúpot is, de komolyan kérdezem, hogy van-e ezzel kapcsolatban tapasztalatotok, hogy ennek így mi értelme, bármi kárt tud-e csinálni, ha "szükségtelenül" szedi az ember. 3.terhességem, sose volt hála Istennek hormonproblémám az előzőek alatt és a ciklus során sem. Érdemes elmenni vérvételre megnézetni, vagy hagyjam rá, és használjam?


2023. ápr. 16. 15:13
 1/10 anonim ***** válasza:
Nekem is felirta a doki mikor teherbe estem...elotte volt egy vetelesem es nekem is azt mondta hogy biztonsag kedveert szedjem...egeszen a 12.hetig szedtem,utana mar nem irt tobbet fel.
2023. ápr. 16. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
15%
Fiubabaknal kart tud csinalni, igen, mar nem tudom pontosan, hogy mi, de a nemiszerv fejlodeseben akadalyozhatja valamilyen modon. A Minden a termeszetes szulesrol fb csoportban vannak szakemberek, akik emiatt nem ajanljak.
2023. ápr. 16. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
2 nekem fiam szuletett es noncs semmilyen nemiszervi rendellenessege.
2023. ápr. 16. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
37%

3, azert is irtam ugy, hogy akadalyozHATja, szoval csak az eselyet noveli, hogy gond lesz, nem feltetlenul lesz gond. Ezert is mondja a doki, hogy artani nem art, inkabb szedje. Pedig de, artHAT. De kicsi ra az esely.


Kerdezo, en kernek masodvelemenyt, mert a te esetedben nem vilagos nekem sem a fentieken felul, hogy miert kellene szedned.

2023. ápr. 16. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
50%

Amire elmegy másodvéleményt kéregetni egy sz.ros progeszteron kúpról addigra lehet elvetél...


Nem egy nagyműtétről van szó, hanem egy sima gyógyszerről, amit rengetegen használnak terhesség alatt, erre lett kitalálva.

(Mindenki akinek csak egy kicsit is rá kellett segíteni hogy jöjjön a baba, vagy volt már vetélése vagy vérzése van, az használja, szerintem a nők legalább 40%-a)

2023. ápr. 16. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:

Előlegezzük, hogy biológus vagyok és a kutatásban dolgozom, ezért követem az új tanulmányokat a saját kutatási témámban. Másrészről magam is hasonló problémával küzdök, korai terhességi barnázással. Azonban ismeretlen ok miatt. A nőgyógyászom mégis progeszteront írt fel. Kritikusan értékelem az orvos döntését, mivel már többször tapasztaltam, hogy elavult irányelveket követnek, amelyek már régóta túlhaladtak a tudományos fejlődésen. Ezért beleolvastam a szakirodalomba ezzel kapcsolatban.


Általában az orvosok követik az irányelveket és felírják a progeszteront. Azonban ritka az az orvos, aki figyelembe veszi a legfrissebb tudományos eredményeket, és sok időbe telik, mire az irányelvek megváltoznak. 2021-ben a NICE (National Institute of Health) irányelv szerint a terhesség alatt progeszteron pótlással javasolt kezelni a kismamát a 16. hétig ha vérzik. Azonban a tanulmányok azt mutatják, hogy a progeszteron pótlásának nincs hatása a vetélés kimenetelére, KIVÉVE, ha a vizsgált csoportnak már volt korábbi vetélése. Ebben az esetben a progeszteron pótlás segíthet, ha a vetélés progeszteronhiány miatt következik be. Azonban a méhlepény átveszi a progeszteron termelését 9 hét után, és a tanulmányok azt mutatják, hogy ha a progeszteron szedése ezen időpont után kezdődik, akkor nincs hatása a vetélés kimenetelére. Azonban az 16 hetes ajánlás egy feltételezésen alapul, amit le is írnak: azt feltételezik, hogy ha kezdetben nem volt elegendő progeszteron termelés a sárgatest által, akkor a méhlepény sem termel eleget. Azonban ez csak egy feltételezés, és nincs rá bizonyíték.


Ami az "ártani nem árthat" érvet illeti, magam is megkérdeztem az orvost, és persze azt mondta, hogy nincs káros hatása. Azonban, mivel nem tudta megmondani, hogy progeszteron hiányom van-e vagy sem, ezért magam is utánanéztem és a következő tanulmányokat találtam a mellékhatásokkal kapcsolatban: Egy 2017-es kutatás kimutatta, hogy az anyai progeszteron szedése befolyásolhatja a gyermek szexuális orientációját. Egy 2020-as állatkísérlet azt mutatta, hogy az anyai progeszteron szedése változásokat okozhat a fiúgyermek heréjében és agyalapi mirigyében. Egy 2005-ös tanulmány megállapította, hogy a progesztinek bevitele terhesség alatt megnövelheti a hypospadia kockázat...

Ezek a tanulányok leírják hogy hogy nem szabad csakúgy felírni progeszteront csak akkor ha valóban bizonyítékon alapuló hatás várható és csak a legszükségesebb ideig szabad alkalmazni.

A magam részéről ezért elmegyek egy progeszteron meghatározásra a serumbol..

2023. júl. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves Utolsó!


Én is sokat olvasgattam a legfrissebb kutatásról, amit említettél. Nekem két vetélésem volt és a későbbi progeszteron eredmények sem voltak kiemelkedőek. Májusban lettem várandós és mivel júniusra lett volna időpontom az endokrinológushoz, volt 21. napi vérvételem (ekkor még nem tudtam, hogy sikeres lesz a hónap).

35 nmol/L lett az eredmény, amire a külföldi és a hazai irodalom is azt mondja, hogy peteérést ugyan mutat, de terhesség megtartásához nagyon az alsó szinten van. A külföldi irodalom szigorúbb a hazainál, 10-11 ng/ml-re elégtelent mond egy esetleges terhesség kapcsán.

Az előzmények és a fenti eredmény miatt 600 mg progeszteront kapok. 5 hetesen, tehát másfél hét progeszteron szedés után az érték felment 125 nmol/L-re, ezt megnyugattónak találta az endokrinológus.

Csak reménykedni merek, hogy az előző vetélések hátterében valóban a progeszteronhiány állt és most megkapjuk azt a támogatást, amire szükségünk van.


Érdekesség: pozitív teszt előtt mindenféle erős, progeszteron által okozott tünetem volt, pl. mellfeszülés. Amióta szedem a készítményt, teljes mértékben megszűntek a tüneteim, a melleimet egyáltalán nem érzem, pedig magas a pogeszterinszint. Fogalmam sincs, mitől lehet ez.

Esetleg van erre vonatkozóan ötleted? Kiegyenlítődött volna a progeszterin-ösztrogén szint, nincs már akkora különbség (magas, majdnem 900-as lett az ösztrogénem a 21. napon) és ez okozza a tünetmentességet?


Jobban örülnék, ha lenne tünetem, de így sajnos csak az ultrahangok mondják meg, mi újság odabent. A következőre 10 hetesen, egy hét úlva megyek.

2023. júl. 3. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hogy vagytok azóta kérdező és a válaszolok?
2023. nov. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Megszületett már a kislányom, nem szedtem progeszteront végül.
2023. nov. 10. 12:56
 10/10 anonim ***** válasza:

Én a 18. hétig használtam a progeszteront, hematómám lett, ami sokáig vérzett, így maradtunk a gyógyszernél. Most töltjük be a 28. hetet, remélem, minden a legjobban alakul továbbra is és mindenkinek ezt kívánom!


7-es

2023. nov. 10. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!