Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Terhesség alatt nem is kell...

Terhesség alatt nem is kell egyáltalán a nőgyógyászhoz menni? Csak akkor ha valami bajt érzek? Általános vizsgálatok nincsenek?

Figyelt kérdés
2010. okt. 18. 11:19
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Vérvételre, ultrahangra mentem már, de most konkrétan a nőgyógyászra gondolok!
2010. okt. 18. 16:48
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
Dehogynem kell menned. A 12. héten nézik (nézték volna) a kombinált teszttel a magzati rendellenességeket, főleg a Down kórt. A terhesség alatt legalább 4 UH-nak kell lennie, és nem árt, ha legalább 3x megnézi az orvos a méhszájat, hogy nem nyílik-e ki idő előtt. 18 hetesen ismét van genetikai UH, ahol megnézik, hogy minden rendben van-e a babával. Nem csak baj esetén kell menni. Nem szeretnélek ijesztgetni, de úgy is lehet gond, ha te nem érzel semmit. Mindenképpen menj havi 1x orvoshoz, akkor is, ha nincs gond. Ráadásul anyaságit is csak akkor igényelhetsz, ha a terhességed alatt legalább 4 alkalommal voltál nőgyógyásznál. Az a pénz pedig jól fog jönni a babónál... Boldog babavárást!
2010. okt. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
De én voltam uh-n és down kór szűrésen is, védőnőhöz járok, ő írja a beutalókat a vérvételre és az uh-ra. Csak a háziorvossal és a védőnővel találkoztam eddig.
2010. okt. 18. 20:13
 14/16 anonim ***** válasza:

Szia!


Íme:

1. elmarad a menses, pozitív a teszt, elmész orvoshoz, aki uh-gal megállapítja a terhességet, és hogy nem méhen kívüli

2. az erről szóló papírral felkeresed a helyi védőnői szolgálatot, ahol a védőnőd berendel egy időpontra, felveszi az adataid, "kórelőzményt", családban esetleg előforduló öröklődő betegségek, stb., és ismerteti veled a terhesség során végzendő vizsgálatokat, elvileg le is írja neked, ad tájékoztatót a szülés körüli juttatásokról, arról, hogy mit érdemes megvenni babakelengyébe, ad Anyák Lapja mintaszámot, és persze a kiskkönyvedet, amit minden vizsgálatra, dokihoz (házio. is) magaddal kell vinned, abba írják a dolgokat, és jó, ha mindig nálad van, hogy bármi van, tudható legyen, hogy kismama vagy, a védőnő egyeztet veled egy időpontot, amikor meglátogat a lakásodon

3. a háziorvoshoz is el kell menni, megmutatni a papírod, hogy babát vársz, és kérni tőle beutalót nagylaborra (teljes vérkép, vizelet), ekg-ra, kell belgyógyászati "állapotfelmérés", de ezt ált. a házidoki végzi, fogászat és szemészet (nem feltétlen beutalós utóbbi kettő)

4. ha az első uh-on még nem hallhattátok a baba szívhangját, valószínűleg visszahív a doki pár héttel későbbre, egy kontrollra, hogy megfelelők-e az életjelenségek, valamint szintén az első trimeszterben a legjobb levetetni vért a vírusellenőrzésekhez (toxoplazma, herpesz, rubeola, cmv, van ahol ez fizetős, de pl. a helyi sztk ingyen is meg kell, hogy csinálja), a nődoki vesz kenetet citológiához is

5. 12 hetes genetikai uh, 12+1-->12+6 napig kell megejteni (ekkor a legideálisabb), erre előre kérni kell általában időpontot, és a nődoki beutalót is ad, általában nem a nődokink végzi, mivel ehhez valamilyen speciális "c" típusú vizsga kell :), itt nézik a méhlepény helyzetét, a baba méreteit, az orrcsontot, profilt, és a tarkóredőt (NT), melynek 3mm alatt kell lennie

6. szintén ezen a héten aktuális a kombinált teszt, ez Down-és Edwards-kór szűrésére van, 84%-os megbízhatóságú, sok helyen ingyen csinálják, pl. a Sejtbanknál

7. én integrált teszten nem voltam, de azt hiszem, 16. hét körül aktuális, ezt már pénzért szokták (Sejtbanknál 15 000Ft), ez 95%-os megbízhatóságú, szintén kromoszóma-rendellenességek szűrésére van

8. 16 hetesen van az AFP vérvétel, ez genetikai szűrés szintén, tehát nem kell éhgyomorra menni, a legideálisabb 16+3-->16+6 napig menni, erre általában elég sokat kell várni, mármint az eredményre

9. 18-20. hetes genetikai uh, akkor lehet menni, ha megvan az afp eredmény, azt vinni kell, itt egy átfogó ellenőrzés van, nézik a baba belső szerveit, végtagjait, mindent, és általában ekkor már meg tudják mondani a nemét is :), ekkortól havonta kell nődokihoz menni, hogy ellenőrizze a méhszáj állapotát, stb.

10. 24. hét környékén szokás a terheléses cukorvizsgálat, ilyenkor éhgyomorra kell menni, ez fontos, de az afp-re mikor mész, biztosan a laboros elmondja (nálunk így van)

11. 2. trimeszterben is csinálnak nagylabort, és ahogy az elsőben is, néznek ellenanyag-szintet, ez az rh-dolgokkal van összefüggésben (az első vérvételnél megállapítják a vércsoportodat is)

12. 28. hét körül ismét uh-vizsgálat

13. 32. heti uh-vizsgálat

14. 3. trimeszterbeli nagylabor

15. 36. héttől hetente ctg, a baba szívműködését, méhösszehúzódásokat figyeli, ettől a héttől érett az újszülött, a legtöbb helyen ekkortól nem koraszülött a baba, ezen a héten szokás uh-ot csinálni, megnézik a baba helyzetét, fekvését többek között

Ha betöltöd a 40. hetet, onnantól fokozott figyelemmel lesznek feléd, túlhordásnak számít, 2 naponta van ctg, szülést megindítani pedig 10 napos túlhordásnál szokás.



Esetleg ha volt korábban vetélés, a terhesség elején érdemes progeszteron-szintet nézni, mert gondot okozhat.


A védőnő elvileg 4-6 hetente vár tanácsadásra, ilyenkor beírja a kiskönyvbe az eredményeidet, megnézi a leleteidet, vérnyomás és súlyt mér, valamint érdemes minden alkalommal vizeletet vinni, megnézi, rendben van-e, ugyanis a terhességi toxémia egyik jele a fehérjevizelés, és az emelkedő vérnyomás is.


A terhesség során elvileg 5x látogat meg a védőnő a lakásodon, de ehhez nem mindegyik védőnő ragaszkodik.


Talán ezek a legfontosabbak, nem hiszem, hogy van még valami, bár én félidős vagyok, szóval a 2. feléről konkrét tapasztalataim még nincsenek. :)


Minden jót :)


20 hetes km

2010. okt. 19. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hol laksz, de elvileg a védőnő semmilyen beutalót nem adhat, ezeket a nőgyógyász kellene, hogy adja, illetve a háziorvos.


Nőgyógyász is kell, hiszen kell citológia/rákszűrés, én nem is értem, miért "sajátít ki" a védőnő...

2010. okt. 19. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%
Ne haragudj,de te merre laksz?Nekem még a körzeti orvosom sem írta ki az első labort,hanem rögtön nőgyógyászhoz küldött.A védőnő vizsgálat nélkül honnan tudja, hogy mi van ott bent?Rákszűrés?Kenet?Ezeket mind a védőnő vette le?Ez mindenesetre érdekes.Én a 18. héten vagyok, de már vagy 5 alkalommal voltam a dokimnál, pedig panaszom hála az égnek nekem sincs.Keress egy jó nődokit és egy ennél jobb védőnőt.Jó baba várást!
2010. okt. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!