Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Hogyan alakul terhesség alatt...

Hogyan alakul terhesség alatt és utána a jövedelem?

Figyelt kérdés

Úgy tervezem, hogy idén szeptember elejéig (augusztus 31-ig) fogok dolgozni, és utána megyek el táppénzre.


Most bruttó 372.000 Ft-ot keresek és kiváncsi vagyok mire számítsak, ha már nem fogok dolgozni.



márc. 21. 23:01
 1/6 anonim ***** válasza:
78%

Attól függ mennyi a munkaviszonyod. Amúgy ha minden rendben akkor szülés után van a CSED, ami a gyerek fél éves koráig jár. Ez a bruttó bér 100%-a. Persze vonnak le belőle a tb miatt, de max 10-15 ezret. Ha 30 év alatt vagy, akkor érvényesíteni tudod a 30 év alatti anyák szja kedvezményét, ha fölötte vagy akkor pedig családi adókedvezményt.

CSED után jön a GYED a gyerek fél éves korától két éves koráig. Ez nagyjából a táppénznek felel meg.

A GYED után pedig 2 éves kortól 3 éves korig a GYES, ami 25.000ft. Ezt már a MÁK utalja minden hónap elején a családi pótlékkal.

Ezen felül tudod a családi pótlékot igényelni, amit havonta szintén küld a MÁK(MAGYAR ÁLLAM KINCSTÁR).

Illetve szülés után igényelheted az egyszeri anyasági támogatást, ha rendszeresen jártál tanácsadásokra és a védőnő is aláírta az igazolást. Ez az összeg 64.125Ft.


Táppénzről ezt találtam:


A táppénz 2024-ban a napi átlagkereset 50-60%-a, a táppénzen töltött naptári napokra meghatározott maximum összeg figyelembevételével. Vannak olyan helyzetek, amikor a táppénz kódok alapján akár a teljes jövedelmét is megkaphatja a társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező személy, pl.üzemi baleset idején. A táppénz összegét elsősorban a bér alapján határozzák meg, amely után a társadalombiztosítási járulék megfizetésre kerül.

márc. 22. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
84%
Nem a gyerek fél éves koráig jár a CSED, hanem 168 napig. És nem csak szülés után jár, hanem a kiírt dátum előtt 28 nappal már lehet igényelni. És nem max 10-15 ezer tb jön le belőle, hanem 15 % szja.
márc. 22. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Igazából két dolgot nem értek.

1. akkor ezek szerint hogyha szeptember elején abbahagyom a munkát és csak novemberben születik a gyerek, akkor a kettő között táppénzt kapok, ami 60%.

2. A 30 éves korom előtt történik, akkor igényelhetem az adómentességet, de ez a CSED és GYED összegét is befolyásolja? Mert most vagyok 27, szóval 30 éves korom előtt már nem sokat fogok dolgozni.

márc. 22. 11:49
 4/6 anonim ***** válasza:
2-es, azért nehogy a 168 napon akadj fent ami szinte fél év. És azért írtam a CSED-et szülés után, mert az emberek nagy része szerintem inkább attól kezdve igényli, nem marad le semmiről! Ettől függetlenül aki nem érti vagy nem akar annyira belefolyni nagyvonalakban így akkor is megérti.
márc. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem akadtam fent, pontosítottam. Azért, mert több anyukától olvastam már facebook csoportokban is, legutóbb épp a napokban, hogy “Pistikém holnapután lesz 6 hónapos, akkor lejár a csed, hogy kell igényelni a gyedet”. Szóval simán van, aki félreérti, hogy ha a szülés napjától igényli, akkor onnantól kereken fél évig jár. Ha meg a szülés előtt 28 nappal igényli, akkor pláne nem jár a gyerek fél éves koráig.

És megéri előbb igényelnie, ha táppénzre megy, mert a CSED majd’ a duplája lehet a táppénznek. Szóval lemarad azért pártízezer forintról.

Na mindegy, szerintem nem kell megsértődni, de ahogy gondolod.

#3

1. igen, szeptember elején táppénzre mész, ami a bruttód 60 %-a, amiből még lejön a 15 % szja és asszem 10 % nyugdíjjárulék is. Érdemes a kiírt nap előtt 28 nappal igényelni, mert akkor az utolsó 28 napra szülés előtt már a bruttód 100 %-át kapod, mínusz 15% szja.

2. Ha 27 éves vagy, akkor tudod igényelni a 30 év alatti anyák szja mentességét, már 91 napos magzati kortól. Akkor minden ugyanígy, csak nincs mínusz 15% szja, hanem az is marad nálad.

márc. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit pontosítok, hogy nem a jelenlegi bruttó béred nézik, hanem az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától visszafelé 180 nap átlagát nézik. 180 olyan napot keresnek amikor fizetést kaptál, a táppénzes napok nem számítanak bele. Napi átlagot néznek, így nem mindegy az sem hogy 30 vagy 31 naposak a hónapok, ha voltál betegszabadságon az rontja, ha volt bónusz ebben a 180 napban amiből vontak járulékot az javítja. A CSED és a GYED is naptári napra jár így egy 31 napos hónapra többet fogsz kapni mint egy 28 naposra.
márc. 22. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!