Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi képezi a táppénz, GYÁS,...

Mi képezi a táppénz, GYÁS, GYED alapját az én esetemben?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Én egy 9 hetes kismama vagyok, táppénzen! Második babánkat várjuk. Az első pici előtt minimálbérre voltam bejelentve, míg most (mielőtt táppénzre mentem volna) 200.000 Ft bruttóra jelentett be a munkáltató (letettem a diplomát). A kérdésem az lenne, hogy a táppénz, GYÁS ill. GYED alapját ebben az esetben mi képezi majd, mivel a GYES alatt (6 órába) csak 2 hónapot tudtam dolgozni.

Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. jan. 20. 11:47
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

Alapszabály mindegyik esetében, hogy az igénylést megelőző naptári év jövedelméből számolnak ellátást.


Tehát táppénz: 2010-es év jövedelme

Tgyás: 2010-es év jövedelme

Gyed: 2011-es év jövedelme


Kérdés az, hogy melyik évben mi volt a jövedelmed?

2011. jan. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Igazából semmi!!!! :-)

2008 októberében szültem, és 2010-ig otthon voltam a picivel, majd a GYED végeztével a GYES alatt 2 hónapot dolgoztam. Ezért nem tudom, hogy mi újság ezzel???

2011. jan. 20. 13:55
 3/23 A kérdező kommentje:
Tehát a jövedelmem az a 2 hónap, 200.000 bruttó volt! (bocsi ez lemaradt)
2011. jan. 20. 14:07
 4/23 anonim ***** válasza:
Elméletileg akkor a két hónap (br. 200-ból) kellene számolni a táppénzt, a tgyást és a gyedet. Viszont a tgyásnak és a gyednek ebben az esetben van maximuma (mivel nincs legalább 180 bérezett napod), a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a (2011-ben br. 109200 Ft.)
2011. jan. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Az semmit nem jelent, hogy 2005 óta folyamatos a munkaviszonyom? 109200 bruttót kapok csak? Akkor mégsem a 200.000 bruttót veszik alapul?
2011. jan. 20. 16:00
 6/23 anonim ***** válasza:

"Az semmit nem jelent, hogy 2005 óta folyamatos a munkaviszonyom?" Nem.

"109200 bruttót kapok csak? Akkor mégsem a 200.000 bruttót veszik alapul?" Nem, a gyednek minden esetben van maximuma, a tgyásnak pedig csak akkor, ha az igénylést megelőző naptári évben nem volt 180 bérezett napod. Neked nem volt (hiszen csak 2 hónapot dolgoztál), így neked is ennyi lesz.


Nettóban a jelen szabályozás szerint:

tgyás: adójóváírással: 99110, adójóváírás és családi adókedvezmény egy gyerek után: 109110

gyed: adójóváírással: 88190, adójóváírás + egy gyerekes családi kedvezmény: 98190

Azért csak egy gyerekkel számoltam a családi adókedvezményt, mert többet csak az adójóváírás terhére tudnál igénybe venni, azaz nem kapnál egy forinttal se többet. Azt célszerű apának megigényelni. Vagy ha az ő bruttója elbírja, akkor mindkettőt neki. Ezt persze majd csak a magzat 91. napjától teheti meg.

2011. jan. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
És a táppénzem mennyi lesz? (még nem utalták át), mire számíthatok? Az is csak a minimálbér kétszeresének a 70%-a?
2011. jan. 20. 16:49
 8/23 A kérdező kommentje:

Bocs, most látom, hogy írtad, hogy a táppénzt a 200 br-ból számolják! :-)

Akkor még csak annyit szeretnék megtudni, hogy a terhes táppénzt a bruttó bér 70%, vagy 60%?

2011. jan. 20. 17:13
 9/23 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy terhes táppénz, a táppénzes lapodra ugyanúgy a 8-as kódot fogják ráírni, mint ha influenzás lennél.

A táppénz mértéke attól függ, hogy mennyit dolgoztál előtte. Mivel te azt írtad, hogy 2005 óta van munkaviszonyod, akkor te a táppénzes napokra a fizud 60%-át fogod kapni, a betegszabis 15 napra pedig a 70%-át.

És itt van egy újabb bökkenő: ha a gyest nem mondtad még le, akkor csak 2 hónapig lehetsz táppénzen. Ha viszont lemondod, akkor járni fog táppénz a kicsi megszületéséig. Ezt úgy kell megtenni, hogy írásban lemondasz a gyesről, de azt az oephez nyújtod be a táppénzigényléssel egyidőben. Az újabb ellátás a kérelem benyújtásának napjától folyósítható.


Mivel a táppénzt saját jogon kapod, így lehetőséged van átadni valakinek a gyest: nyugdíjas nagyszülő, 6 óránál nem többet dolgozó apa. Csak arra kell figyelni, hogy amikor igényled a tgyást, akkor a gyest le kell mondania.


Valami nem tiszta a táppénzeddel kapcsolatban.

Mikortól vagy pontosan táppénzen? Mikortól kezdődött a betegszabadság (ez a keresőképtelenség első 15 napja)?

Mert ha még tavaly elkezdted a táppénzt és az áthúzódott idénre, akkor nem a br. 200-ból fognak számolni, hanem a minimálbérből. Ha a betegszabis időszakod tavaly volt, a táppénz első napja pedig idénre esett, akkor már a br. 200-ból számolnak.

2011. jan. 21. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
2010 októberében, novemberében dolgoztam, majd megállapították decemberbe, hogy terhes vagyok. Dec. 8-tól vagyok táppénzen. Ebben az esetben a minimálbérből számolnak?
2011. jan. 21. 09:32
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!