Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 19hetes kismama vagyok. A...

19hetes kismama vagyok. A véleményetekre lennék kiváncsi ezekkel kapcsolatban. Jó eredmények? AFP18,37/0,57MOM BPD:45mm OFD:55,8mm AC:143mm FL:30,9mm BS:300g kérlek titeket irjatok véleményt, nagyon aggódunk, hogy valami gond van.

Figyelt kérdés
2009. márc. 6. 11:20
 1/8 anonim ***** válasza:
36%
Az a lényeg, amit az orvos mond. Ha mindent rendben talált semmi okod az aggodalomra. A leleteket az orvosnak kell értékelni, nem hiszem, hogy az itt jelenlévő laikusok véleménye bármilyen szempontból is felülírja az orvos véleményét. Vannak oldalak ahol tényleg orvosok válaszolnak a kérdésekre, de többségük nem szokott leletet neten értékelni.
2009. márc. 6. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Mit jelent az AFP?


Az AFP egy fehérjének, az ún. alfafötoprotein (α-fetoprotein) tudományos nevének rövidítése. Ez a fehérje terhesség alatt főként a magzati májban termelődik, és a méhlepényen keresztül jut a várandós vérébe. Az anyai vérszérumban vérvétellel meghatározható a koncentrációja.


Az AFP vizsgálat egy szűrővizsgálat, melyet a 70-es években vezettek be Magyarországon. Nem minden országban része a terhesgondozásnak, mivel nem elég érzékeny és specifikus, valamint jelenleg már elavulttá vált a nagy felbontású ultrahanggal és az anyai vérből végezhető biokémiai szűréssel (lásd Down-kór szűrés) szemben. Ennek ellenére Magyarországon még mindig nagyon fontos vizsgálat és minden várandós átesik a betöltött 16. terhességi hét után ezen a vérvételen.



Mit mutat meg az AFP?


Az alfafötoprotein középarányos (ún. multiple of median - MoM) értékben kifejezett normál értéke 0,8 és 2,5 MoM közé esik. A MoM azt jelenti, hogy csak az adott terhességi korra jellemző érték szerinti középértékre standardizálják a vizsgálatot. Ez pontosítja az értékelést, azonban a megnöveli a pontos terhességi kor jelentőségét (lásd később).



Magas AFP érték


Ha 2,5 feletti az AFP eredmény, akkor magasabb a kockázat az ún. idegcső- (velőcső-) záródási rendellenességre, melynek sok formája van, de a két legismertebb az agyhiány (anencephalia) és a nyitott gerinc (spina bifida). Ezek a rendellenességek (kivéve a kisfokú nyitott gerinc) ultrahangvizsgálattal, nagy valószínűséggel felismerhetők, ezért magas AFP esetén egy nagy felbontású, minimum B vizsgával rendelkező ultrahang jártasságú szakember által végzett ultrahang vizsgálat szükséges. Szerencsére az idegcső záródási rendellenességek a terhesség előtti és koraterhességi fólsav bevitellel 85%-ban megelőzhetőek, így a vizsgálat jelentősége sokat csökkent a magzatvédő vitaminok bevezetése óta.



Alacsony AFP


Amennyiben az AFP érték 0,8 MoM alatti, a Down-kór kockázata emelkedettebb a normál tartományhoz képest. Azonban az alacsony AFP és a Down-kór közötti összefüggés még kevésbé érzékeny és specifikus mint a magas tartomány és az idegcső záródási rendellenesség. Az ábrán látható, hogy az AFP statisztikai eloszlása, azaz a Down-kórral sújtott magzatokban és az egészségesekben mért értékeik Gauss-görbéje mennyire átfedik egymást. Ennek ellenére az a gyakorlat alakult ki, hogy alacsony AFP esetén rutinszerűen elküldik a várandóst genetikai tanácsadásra, ahol általában megajánlanak egy precíz ultrahangvizsgálatot, vagy magzatvízvételt (amniocentézist). Létezik azonban a Down-kór kizárására az ún. quartett-teszt (négyes-teszt, lásd Down-kór szűrés), mellyel 16. és 21. hét között még elég jó eredménnyel megerősíthető vagy kizárható a Down-kór.


Mitől lehet AFP eltérés, felismert rendellenesség nélkül?


Az AFP alacsony vagy magas eredménye nem diagnózis! Ez csak egy szűrővizsgálat, mutathat eltérést rendellenesség nélkül is, és sajnos lehet normális tartományban beteg magzat esetén is, mivel a vizsgálat érzékenysége és specifikussága nem 100%-os. Ez azért van, mert az egészséges és a beteg magzatok értékeinek statisztikai eloszlásának harang alakú Gauss-görbéi átfedik egymást. További ok lehet még a koraterhességi vérzés is, mivel ilyenkor több vagy kevesebb AFP jut át az anyai vérbe.


Eltérést mutathat az AFP, rossz mintavételezés esetén is, ha pontatlanul lett meghatározva a terhességi kor, vagy nem egyezik az utolsó vérzés alapján számított terhességi kor a valódi fogamzással (pl. rendszertelen, vagy 28 naptól eltérő ciklushossz esetén).


Ritkán előfordul olyan is, hogy az AFP eltérés okát csak későbbi terhességi korban veszik észre, ilyenkor a fejlődés lelassul és megjelennek az ultrahang számára is kóros jelek.

2009. márc. 6. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia. Előszedtem a genetikai uh eredményeimet, nekem a 20. héten csinálták, a következők voltak az eredményeim:

BPD 49 mm, FL 33 mm, AC154 mm. AFP 17.8/0.56 MoM.

Szerintem a tiéd is tök jó. Az AFP-m egy kicsit alacsony, de talán mert egy héttel később vették le. A doki szerint nem kell izgulni, minden rendben.

Most 29 hetes vagyok, és tényleg minden rendben, jól fejlődik a picur, sőt elég jól belehúzott.

Ne aggódj. Tudom, könnyű mondani, de minden kismama végigmegy ezen, én is így voltam. Ha nem vagy nyugodt, kérd ki több orvos véleményét. Én is 2 gen.uh-t csináltattam, igaz a 2.-ért már fizetni kellett, mert magánrendelésen voltunk, de ha ez megnyugtat, megéri. Jó babavárást

2009. márc. 6. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
AFP18,37/0,57MOM ez nem alacsony? 0.7 az alsó határ nem? neked pedig 0.57. nem mondott erre semmit a dokid?
2009. márc. 6. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Vajon nincsenek ikreid?


Működik-e az AFP ikerterhesség esetén is?

Igen, működik, de csak kettesikreknél. Mivel az AFP-t ebben az esetben két magzat termeli, így az értéket kettővel elosztva megkapjuk az átlagukat. Ikrek esetén az előbbieknél sokkal pontatlanabb a vizsgálat, mivel egy kétpetéjű ikerpár esetén például az egyik magzatnál lévő alacsony AFP, valamint a másik magzatnál termelődő magas AFP kompenzálják egymást és normál középértéket kapunk az anyai vérből.

2009. márc. 6. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Fontos még az is,hogy abban az intézményben,ahol a véredet kivizsgálták mekkora referencia tartomány van megadva.Nálunk pl.0,4-2,5 MOM-ig jó.Ha a tiédet is hasonló értékekkel vizsgálták,akkor jó a 0,57 MOM!

De mindenesetre az első hozzászólóval értek egyet,miszerint azzal az emberkével /orvossal,védőnővel/ kell kiértékelni az eredményt,akihez jársz.Ha LÁTTA ORVOS AZ EREDMÉNYEDET,BIZTOS SZÓLT VOLNA,HA VALAMI NINCS RENDBEN.

2009. márc. 6. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az AFP vizsgálat állatira elavult. Tulajdonképpen a normálistól eltérő érték nem jelent beteg gyereket, sőt a normális érték sem jelent egészséges gyereket. Ha eltér az AFP értéke a normálistól, akkor mindössze további vizsgálatokat kell végezni, hogy kiderüljön, mi okozza.
2009. márc. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!!

Nagyon megnyugtattatok!!

Bizunk benne,hogy nem lesz semmi gond!!

Egészséges kislányunk születik!

2009. márc. 8. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!