Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Elmehetek táppénzre, ha...

Elmehetek táppénzre, ha visszamondom a gyest és kiveszem a felgyülemlett szabikat?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy veszélyeztetett terhességnél meglehet ezt csinálni, az egyik ismerősömnél ez volt, de ha nem vagyok veszélyeztetett akkor is? Későbbiekben a gyedet befolyásolná?
2011. máj. 20. 08:48
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha nem vagy veszélyeztetett terhes, akkor nem vagy jogosult a táppénzre.

De a dokid mondhatja, hogy veszélyeztetett vagy, akkor kapni fogod.


Megteheted, hogy visszamondod a gyest, kiveszed a szabikat és táppénzre mégy.

Ez a gyedet csak annyiban befolyásolja, hogy ha az igénylés előtti évben többet voltál gyesen, mint 6 hónap, akkor a minimálbér alapján számolják a gyedet, ha 6 hónapnál többet voltál táppénzen, gyeden, akkor meg a szerződés szerinti béred lesz az alap.

2011. máj. 20. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
2011.március 4-től vagyok gyesen,előtte a gyerek 2éves koráig gyeden voltam,és júli 25-el veszem ki a szabijaimat. Akkor így a 2011-es bérem lesz majd a gyed alapja,ha jól gondolom?
2011. máj. 20. 09:01
 3/8 anonim ***** válasza:

Mikor születik a baba? Ha idén, akkor a tavalyi jövedelmed lesz az alapja a gyednek. Ha már január elsején, akkor pedig az ezévi jövedelmed.

Elvileg ha nem vagy veszélyeztetett terhes, akkor nem mehetsz táppénzre. És azt ugye tudod, hogy a felére csökkentették a tp összegét?


Most én is így vagyok. Visszamondtam a gyest, hogy mehessek dolgozni, már majdnem letöltöttem a szabiidőmet, aztán kiderült, hogy meglepibaba van a pocóban. Sajnos nincs minden rendben, mint az elsőnél, így a dokim nem enged vissza dolgozni. Marad a táppénz.

2011. máj. 20. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
október közepére vagyok kiírva
2011. máj. 20. 09:38
 5/8 A kérdező kommentje:
De így is az ez évi lesz az alapja,ha kiveszem a szabikat nem?Már csak azért mert új szerződést írunk,amiben a bérem is változni fog.
2011. máj. 20. 09:40
 6/8 anonim ***** válasza:

A gyed alapja mindenképpen az idei év lesz, mert azt csak jövőre fogod igényelni.

A tgyás alapja a tavalyi év lesz, de mivel akkor gyeden voltál, így a tgyás alapja is a szerződés szerinti bér lesz.


Nem a szabi alatt kapott bér lesz az alapja, kivéve, ha van 180 nap szabid:). Viszont az igénylékor élő szerződéseden szereplő béredet veszik majd alapul.

2011. máj. 20. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nekem azt mondták a munkaügyisek, hogy mindegy mikortól veszem igénybe a gyedet, a gyerek születése számít.
2011. máj. 20. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Akkor rosszul mondták, illetve csak félig mondták jól.


A biztosítotti idő szempontjából valóban a szülés számít (addig kell meglennie a 365 napnak a gyedhez is), viszont a biztosítottság és a gyed alapjának számításánál az IGÉNYLÉS ideje számít.


Ha 2010 decemberben szülsz, akkor a tgyás alapja 2009, viszont a gyed alapja 2010 lesz.


EB törvény idézet:

"a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani."


És a gyed jogosultság legkorábban a tgyás lejárta után nyílik meg.

2011. máj. 20. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!