Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ha táppénzre akarok menni...

Ha táppénzre akarok menni kinek kell bejelentenem milyen papírok kellenek hozzá? és ki dönti el hogy kapok e vagy sem. Mi alapján számítják ki a táppénz összegét? Ti mikor mentetek táppénzre?

Figyelt kérdés
mivel most leszek véglegesítve nem tudják hogy babát várok így miután bejelentem gondolom mindenki ki fog utálni..szerintetek érdemes maradni még vagy menjek táppénzre..a fizetés nettó vagy bruttó 70 % a gyed..?
2009. máj. 15. 19:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A táppénzre menés módja az, hogy kell egy nőgyógyászati javaslat, ami alapján a háziorvos táppénzre vesz. Ha valakit keresőképtelen állapota miatt az orvosa táppénzre vesz, akkor a munkahely azonkívül, hogy ezt tudomásul veszi mást nem nagyon tud. Azt mindenképpen várd meg, hogy a végleges munkaszerződés a kezedbe legyen. Ellenkező esetben a munkáltató megteheti, hogy terhességtől illetve táppénztől függetlenül szerződése lejárttal megszüntetheti a munkaviszonyadat. A táppénz mértéke jelenleg alapesetben az előző évi bruttó átlagkereset 70 %-a, ha van két éves folyamatos munkaviszonyod. Tehát függ attól is, hogy a jelenlegei előtt volt-e munkaviszonyod és az a jelenlegivel folyamatosnak tekinthető-e. (a kettő között kevesebb mint 30 nap megszakítás van) Ha nincs két éves munkaviszonyod, akkor már most is csak 60 % táppénz jár, illetve az új szabályok életbe lépésével egyébként is. Ha nincs legalább 180 nap munkaviszonyod akkor a táppénzt a minimálbérből számolják, függetlenül attól, hogy mennyi a tényleges béred. Azon lehetne vitatkozni, ha nincs komoly orvosi indoka akkor érdemes-e illetve etikus-e kora terhesen táppénzre menni. Függ nyilván a munka jellegétől is, de általában félidőig a legtöbb helyen minden további nélkül lehet dolgozni, már csak azért is mert a munkabér mindig több mint a táppénz.
2009. máj. 15. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az utolsó mondatoddal kicsit vitatkoznék. Amúgy egyetértek. Én 8 hetesen mentem táppénzre egészségügyből, mert terhesen nem éjszakázhattam (és nem is akartam) és éjszaka nélkül annyi lett volna a fizetésem mint a táppénz. Akkor meg minek dolgozni!
2009. máj. 15. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha táppénzre mész, akkor egyvalamire figyelj oda:

kérdezd meg a mhelyen, hogy minden hónapban hanyadikáig kell leadni a táppénzes papírt, mert ha elcsúszol vele, akkor könnyen lehet, hogy adott hónapra csak a férjed fizetése marad....

Mi így jártunk, 15-éig kell leadni, és én később kaptam az elsőt, így 2300 ft-ot kaptam erre a hónapra.

Az 1. tp-es papírt 3 hét múlva kaptam, a többit már kéthetente. Szóval alaposan járj utána, hogy hogy legyen, hogy jó legyen.

2009. máj. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és mindenféleképp várd meg, hogy véglegesítsenek, mert akkor határozatlan idejű szerződéssel tudsz tp-re, gyed-re menni, és sokkal jobban jársz. És amíg nem véglegesítenek (nem tudom, mennyi idő ez a Te esetedben?) adiig nem szólnék semmit, az biztos!!!
2009. máj. 15. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsóval annyiban egyetértek, hogy én a 24. hétben még dolgozom, de nagyon nehéz érvényesíteni a no túlóra szabályt határidőkor, főleg mikor a felettesed vmit elfelejtett és próbálja rádtolni. Pedig megértőek, toleránsok és rendesek, de ezek emberi dolgok.


Akkor, ha szerencsés a munkakörnyezet, jól vagy és rendesek, érdemes maradni, de csak, ha kategórikus tudsz lenni és meg tudod mondani, hogy bocs, de lejárt a munkaidő, nem szeretném, ha milliós büntetést kapnátok, mert kiderült, hogy túlóráztam. Nagyon nehéz ez, főleg az elején, de később jó esetben, nagy pocival már kezdik elszégyelni magukat ilyenkor, persze vannak gátlástalanok is.


Hál istennek a kollegáim azért tartják ilyenkor a frontot, mást nem tehetnek és kénytelenek most már lenyelni, hogy fél 6-kor bezár a bazár. Nálam 20 perc engedmény van, ha nagyon muszáj, de h6kor mindenképp kilépek a rendszerből.


Szerintem dönts legjobb belátásod szerint, de legyen a kezedben az állandó szerződést.

2009. máj. 15. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

most vagyok 22 hetes..a hasam még nem akkora nagy hogy akadályozzon bármiben is..úgy érzem még elég sokáig tudnék dolgozni de ha miután rájönnek hogy jön a bab szekálnak nem szívesen maradok..

a hehezetem a következő ..igazából 1 bejelentett munkahelyem ez..most vagyok a cégnél negyedik honapja3 hónapos próbaidőm volt lejárt ..elvileg már kellett volna véglegesíteni de még nem történt meg..nem tudom mért..

meg akarnak tartani mert nagyon dicsérnek és akit már akartak elküldtek..attól félek ha előbb jönnek rá hogy terhes vagyok mint véglegesítenek akkor kirúg..ha nem akkor még mindig elég nagy a gáz mert 4 hónapos munkaviszony után mennyi táppénz és gyed fog járni ..??60% ha jól értem?szerintetek mit csináljak várjak míg rájönnek vagy ahogy véglegesít menjek táppénzre??

2009. máj. 16. 14:19
 7/9 anonim ***** válasza:

Én maradnék, míg tudok, míg minden rendben. Sajnos a reakciókat nehéz előre megmondani. Ha lejárt a próbaidő, nem rughat ki. Én nem írtam alá próbaidő után új szerződést, a véglegesítés magától érthetődő volt. Kéne látni a szerződést ugyan... nagyon drukkolok.


Egyébként a főnököm angol, ahol azért sokkal jobban állnak ehhez a kérdéshez. Annak idején elmesélte, hogy az első babánál a 6. hónapig nem szólt. Nyár volt, bő ruhák, a hasa nem volt nagy és nem volt rosszul. Hát ez nálam nem jött volna be, de azért semmiképp ne izguld túl, esetleg kérdezz rá. Remélem azóta rendeződött megnyugtatóan. Drukkoltam ;-)

2009. máj. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
ja, utolsó vagyok... én írtam a 05-15 20:38 válasz is. ;-)
2009. máj. 24. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszi minden választ ..igen azóte rendeződött ugyanis nekem is ugy van irva a szerződésem hogy proba idő után automatikus a véglesietés. bár még nem tudják hogy baba lesz..de már igy nyugodtabb vagyok..
2009. máj. 25. 07:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!