GYES vagy GYED?

Figyelt kérdés
elso babammal 2012 szeptemberig vagyok GYEDen, utanna GYESen. Ha a masodik baba 2013-ban szuletne akkor TGYASra, GYEDre jogosult lennek? Mi lenne ezek alapja? Koszonom a valaszokat.
2011. dec. 28. 10:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Igen ha megvan a munkaviszonyod de már csak minimálbérből fogják számítani. Sajnos most én is így vagyok. Januárban születik a kis tesó de már februártól gyesen majd később (amikor kiderült a baba) szabin és táppénzen voltam most meg már kértem a Tgyást. Nekem az most jó lesz állítólag mert még ebben az évben meg lehetett igényelni (születés előtt 28 nappal lehet már kérni) de ha megvártam volna amíg jövőre megszületik akkor már az is kevesebb lenne.
2011. dec. 28. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha él a munkaviszonyod, akkor mindkettőre jogosult leszel.

Ha szeptemberig gyeden leszel, akkor NEM a minimálbér lesz az alapja, hanem az a jövedelem, ami az előző gyed alapja volt.


Első válaszoló: meddig voltál gyesen? Mert nem feltétlenül lesz a gyed alapod a minimálbér, csak akkor, ha tavaly nagyobbrészt gyesen voltál (6 hónapot, vagy többet).

2011. dec. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

1.válaszoló vagyok

Azt hiszem, hogy mi már "leveleztünk" ez ügyben. :)

Kiszámoltad nekem, hogy ugyanannyi lesz a gyedem mint az előző gyerekkel de a munkahelyemen nem ezt mondták sajnos. Leírom még egyszer a 2011-es évemet:

49 nap Gyed

141 nap GYES

64 nap szabi

102 nap táppénz

és 9 nap Tgyás.


Köszi!

2011. dec. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy leveleztünk már:D

MIndenesetre a munkahelyed téved, mert még az OEP állásfoglalása is úgy hangzik, hogy ha több volt a táppénz, gyed tgyás, mint a gyes, akkor a korábbi alap az új alap is.

Lehet, hogy a munkahelyeden a gyedet nem veszik figyelembe, mert hamarabb volt, mint a gyes?

Pedig azt is figyelembe kell venni:S


Szerintem az lenne a legegyszerűbb, ha ezt leírnád egy levélben, és kérnél az oep-től hivatalos állásfoglalást, beleírva, azt is, hogy teszerinted miért nem a minimálbért kell figyelembe venni.

A választ meg már a munkahelyed is el kell fogadja:)

2011. dec. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Köszönöm a válaszod!

Ha jól értelmeztem akkor a kivett szabi miatt problémáztak. Az lehetséges?

2011. dec. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Minden lehetséges:) A saját tapasztalatom az, hogy a bérszámfejtők csak az egyértelmű eseteket tudják a helyükön kezelni, ami már kicsit is kacifántosabb, az bonyodalmakat okoz:)
2011. dec. 28. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Akkor ha jol ertem,esetemben ha 2013 legutolso napjan is szuletik meg a masodik baba, akkor is az elozo gyed alapjat vennek alapul a TGYAS es GYED szamitasanal.
2011. dec. 28. 16:36
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem, ha 2013 legutolsó napján szülsz, akkor a tgyás esetében a 2012-t nézik, azonban a gyednél már 2013-at, hiszen az igénylés előtti év az alap!


Ahhoz, hogy a gyednek is 2012 legyen az alapja, 2013. július 15-16-ig kell szülnöd, vagy eddig megkezdeni a tgyást.

2011. dec. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
akkor ha ket gyermeket akarsz egymas utan, ugy hogy kozottuk 1,5-2 ev legyen, akkor az esetek zomeben a masodik baba utan a TGYAS es GYED alapja az elozo evi GYED-ed.
2011. dec. 29. 14:25
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem.

A gyed ellátás. Egyik ellátás sosem alapja a másik ellátásnak.

Ha 1,5-2 év van a gyerekek között, akkor a második baba utáni gyed alapja az a jövedelem, amiből az első baba utáni gyedet számolták.


Vagyis amikor az első baba után számolták a gyedet pl. 150 ezer jövedelem után, akkor a második után is ez a 150 ezer lesz az alap.


Csak dióhéjban: minden ellátás alapja az igénylést megelőző évben elért jövedelem (értelemszerűen a tgyásnál ez a szülést megelőző év, gyednél azonban másik év is lehet, hiszen gyedet csak a tgyás lejárta után lehet igényleni).

Jövedelmet mindig úgy számolnak, hogy ha volt 180 bérezett nap, akkor van jövedelem, ha nem volt, akkor meg ellátások szempontjából nincs, más alternatívát kell keresni.

Ha az igénylést megelőző évben nem volt jövedelmed, akkor 2 lehetőség van: 1. azért nem volt, mert gyeden (táppénzen, tgyáson) voltál, akkor a gyed alapja az a jövedelem lesz, amiből az utoljára kapott ellátást számolták.

2. ha más okból nem volt jövedelem (pl. gyes volt az adott évben 6 hónapot meghaladóan), akkor meg a minimálbér alapján számolják ki az ellátásokat.

ÍGy már tisztább?:)

2011. dec. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!