Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Gyedet vagy csak gyest kapok...

Gyedet vagy csak gyest kapok a második gyerekem után?

Figyelt kérdés
Most gyeden vagyok első gyerekemmel, de milőtt ő betőlti a második évét megszületik a kistestvére. Viszont első gyermekem születése után nem hosszabbítoták meg a munkaviszonyom.
2012. jan. 16. 15:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem hosszabbították meg a szerződésed, akkor most passzívan kapod a gyedet.

Ha elmész a 2 szülés előtt pár héttel álláskeresésire (gyedet lemondva!), akkor a tgyás igénylésekor biztosított leszel, vissza pár nap álláskeresési, majd szüneteltetve gyed is járHAT. Ehhez azt kéne tudni, hogy

- mikor járt le a szerződésed

- mikorra várod a tesót.

2012. jan. 16. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
62%

Én is gyeden vagyok, nemsokára jön a kistesó, kicsit utánajártam. Ilyenkor nem számít, hogy van-e munkaviszonyod, mert a gyed-et az oep-től kapod!

Szülés előtt leghamarabb a kiirt időpont 28 nappal kérheted a terhességi gyermekágyi-t az oeptől. Utána jár a gyed. Gyest csak akkor igényelj, ha korábban nem volt biztosításod! Részletekért fordulj a legközelebbi oephez, ott mindent elmondanak, az a tuti.

2012. jan. 18. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Második:

Teljesen igazad van, hogy a gyedet az oeptől kapod, de attól még nem számít biztosítási jogviszonynak!

Mivel a kérdező munkaviszonya a tgyás idején szűnt meg, ezért a gyedet már passzív jogon kapja. A passzív gyed csak egy későbbi tgyás igénylésénél számít a napokba bele, de akkor is ott van a másik feltétel, hogy:

- élő munkaszerződés (ez nincs) vagy

- a munkaviszony 42 napon belül szűnt meg (ez sem áll fenn)

- a munkaviszony megszűnését követő 42 napon túli baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (ez sem áll fenn) vagy annak megszűnését követő 28 napon belül szül (ez sem áll fenn).


Szóval hiába számít a tgyáshoz bele a passzív gyed ideje, ha a másik feltételt nem tudja teljesíteni, akkor NEM jár tgyás.


Szóval ha te erre a dezinformációra alapozod a tgyásod, gyeded, akkor nagyon meg fogsz lepődni, mert a jelenleg érvényben lévő jogszabályok alapján az oep el fogja utasítani mind a tgyás, mind a gyed igénylésedet!


Egyféleképpen lehet megoldani ezt a helyzetet, ha elmentek a szülés előtt álláskeresési járadékra, onnan lehet tgyást igényelni (ha megvan az igénylést előtti két évből a 365 nap), ha az lejárt, akkor újra vissza álláskeresésire, azt szüneteltetve igényelni gyedet (a gyednél viszont már figyelni kell, mert a gyed igénylésnél a szükséges 365 napba nem számít bele a mostani passzív gyed ideje).

2012. jan. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Oeptől elzavartak, hogy nem tőlük kapom a pénzt. Államkincstárnak gőze sincs semmiről. Leragadtak a 180 nap biztosítási időnél. Nem tudom ki tud felvilágosítást adni, de kutatok tovább.
2012. jan. 18. 09:57
 5/5 A kérdező kommentje:
Utolsótól kérdezném: A gyed igénylés előtti két évben vagy a baba születése előtti két évben kell 365 nap biztosítási idő? Ha el tudok menni álláskeresésire és kapok tgyást, azt bele lehet számolni a 365 napba? És ilyenkor mi alapján számolják a gyedet, és meddig jár 1 évig, vagy 2 évig?
2012. jan. 18. 10:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!