Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi az a GYES, mi a TGYÁS,...

Mi az a GYES, mi a TGYÁS, melyiket mikor kapom, mennyi szabadság jár a kismamának?

Figyelt kérdés
8 hetes terhes vagyok és mától veszélyeztetett terhesként vagyok számon tartva. Hogyan érdemes szabadságot, gyes-t tgyás-t igényelni? 5 éve dolgozok már , mire számíthatok mennyi pénzt fogok kapni?

2013. ápr. 3. 08:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, akkor már táppénzen vagy. Ha táppénzen vagy, szabadságot nem tudsz kivenni, szerintem ráérsz, mikor visszamész majd dolgozni, addig halmozódik.

A tgyást a szülést megelőző 28 nappal tudod kivenni, vagy a szülés napjától. Ez az igénylést megelőző év napi bruttó átlagbérednek a 70%-a, csak SZJA-t vonnak belőle. 168 napig jár.

A tgyás után tudsz gyedet igényelni, ez szintén az igénylést megelőző év napi bruttó átlagbérednek a 70%-a, ebből vonnak SZJA-t, TB-t és nyugdíjjárulékot. A gyed maximalizálva van, ha a bruttó gyededet többre hozzák ki, mint a minimálbér kétszerese, akkor a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz a gyeded alapja. Ezt a gyerek 2 éves koréig kapod.

Ha a gyerek betöltötte a 2 évét, akkor tudsz gyest igényelni, ami nettóban jelenleg kb. 25 ezer forint egységesen mindenkinek, ezt a gyerek 3 éves koráig kapd.

2013. ápr. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Rövidítések:)

Tgyás: terhességi gyermekágyi segély, vagy köznapi nyelven szülési szabadság.

Gyed: Gyermeknevelési díj.

Gyes: Gyermeknevelési segély.

2013. ápr. 3. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Veszélyeztetett terhesként kapok valami kedvezményt vagy ugyan olyan táppénzre tudok elmenni mint ha csak a kezemet törtem volna el?
2013. ápr. 3. 17:40
 4/7 anonim ***** válasza:
Veszélyeztetett terhesként még a 70%-os betegszabadságra se mehetsz. Csak a sima 60%-os táppénz jár. Az előző évi bruttó béred átlagának a 60%-a. A terhesség betöltött 91. napjától tudod a családi adókedvezményt igényelni.
2013. ápr. 3. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ugyanazt a táppénzt kapod mintha bármi más bajod lenne, 60%-osat (betegszabi nem jár ha 9-es kóddal vettek táppénzre, ha 8-assal akkor igen). Én mondjuk a helyedben kivenném az összes idei szabimat, mert addig is kapnál rendes fizut. Táppénzt meg tudod szakítani a szabi idejére.
2013. ápr. 3. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Kilences kóddal vettek fel. Nem mehetek dolgozni itthon feküdhetek és ennek is örüljek, hogy nem a kórházban. Nem így terveztem a terhességem, de ez jutott. Azért jól ki van találva a törvény.
2013. ápr. 4. 07:32
 7/7 anonim ***** válasza:
Igazából a betegszabadság is ugye 15 napig jár és csak egyszer egy évben. Ez az, amin változtattak, ezt vették el a veszélyeztetett terhes kismamáktól. Ha betöltöd a terhesség 91. napját, akkor igényeld meg a munkahelyeden a családi adókedvezményt, az havi 10 ezer forint. Nőgyógyász igazolása kell hozzá, hogy betöltötted a 91. napot.
2013. ápr. 4. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!