Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Van itt aki bőven 100 kiló...

Van itt aki bőven 100 kiló felett kezdte a terhességet? Ért valami hátrányos megkülönböztetés? A dokid normális volt? Kihez jártál és hova?

Figyelt kérdés
Minden érdekel attól, aki hasonló helyzetben volt.
2013. ápr. 15. 09:02
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
15%
Először le kell fogyni, hogy egészségesen terhességet ki tudd hordani, meg tudd szülni a kicsit komplikáció nélkül és utána is....
2013. ápr. 15. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
11%

Elhízás és terhesség, az elhízás szülészeti szövődményei


Terhesség alatt valamennyi súlygyarapodás élettaninak tekinthető. Az ajánlott 2300- 2500 kcal energia-bevitel mellett a terhesek többsége a gyermekszülésig 5-12 kg-mal gyarapodnak, melynek csak a kisebbik hányada származik a zsírraktárak növekedéséből. A súlygyarapodás elsősorban a magzat súlyából (3200-3600 gramm), a méhlepény (500 gramm) és a magzatvíz (1000-1500 gramm) össztömegéből, valamint a várandós szervezetének megnövekedett folyadékterének (vizenyő, vérplazma) súlyából tevődik össze.


Az ennél nagyobb testtömeg gyarapodást kórosnak tartjuk. Ha a várandós eleve túlsúllyal indul, gyakran tapasztalunk 30-40 kilógrammos súlygyarapodást is.


Az elhízásnak szülészeti szempontból rendkívül nagy a kockázatot emelő hatása. A táblázatban felsorolt kórképek csak a leggyakoribb kórállapotokat sorolja fel.


Táblázat


Az elhízott terhesek magasabb kockázata a különböző kórképekben


Szülés előtti kockázat


Csökkent cukor tolerancia

Terhességi cukorbetegség

Terhességi magasvérnyomás

Terhességi mérgezés (toxaemia)

Húgyúti fertőzések, vesemedence gyulladás

Vizenyő

Alvási apnoe

Gyomor-záróizom elégtelenség (reflux)

Visszérbetegség, aranyér

Terhességi csíkok

Óriás magzat

Gyakoribb velőcső-záródási rendellenesség

Nehezebb magzati állapotdiagnosztika (ultrahang, CTG)

Szülés alatti kockázat


Koraszülés

Aneszteziológiai problémák

Gyakoribb császármetszés

Óriás magzat- téraránytalanság

Vállelakadás

Szülés utáni, gyermekágyi kockázat


Mélyvénás trombózis

Tüdő embólia

Vérzés

Láz, gyulladás

Sebszétválás

Sebfertőzés

Hosszabb kórházi ápolási idő

Alacsonyabb Apgar értékek

Gyakoribb újszülöttkori megbetegedés és halálozás

Vissza a lap tetejére


Gyermekvállalás előtti 3 hónapos testsúlyrendezési program


Szülés előtt egyszerűbb a fogyás


A testsúly terhesség előtti rendezésének azért van nagy jelentősége, mert a várandós nők fogyókúrájának lehetnek hátrányos hatásai. Amennyiben alacsonyabb kalória-bevitellel próbáljuk a testtömeget csökkenteni, magas szakértelmet kívánó diéta összeállítása szükséges, nehogy a magzat növekedése és tápanyagellátása szenvedjen zavart. Ez a gyakorlatban nehezen megoldható. Az testmozgás növelése csak a terhesség elején kivitelezhető, míg veszélyetetett terheseknél ellenjavallt. A fentieket figyelembe véve a testsúly optimalizálása a terhesség előtti feladatok közé kell, hogy tartozzon.


Az elhízásos esetek 85 %-a mögött a táplálkozás és az egészségtelen életmód áll. A fogyókúrák előtti első feladat mégis, hogy megállapítsuk: az elhízásnak mi az alapvető oka. Az elhízás lehet öröklött vagy szerzett. Nagyon fontos, hogy kizárjuk a hormonzavart és az anyagcsere betegségeket az okok közül. Ehhez a terápia előtt belgyógyászati kivizsgálás szükséges.


Amennyiben a túlsúly hátterében inkább helytelen táplálkozás vagy mozgásszegény életmód áll hozzáláthatunk a terápiás terv felállításához. A túlzott táplálékbevitellel járó falánkság hátterében általában valamilyen pszichés zavar áll. A falánkság egyfajta önjutalmazás, mely a probléma-megoldási zavar egyik formája, de állhat a háttérben szorongás, depresszió vagy egyéb mentális betegség. Amennyiben az elhízás és a táplálkozási zavar régóta fennáll, az elhízottaknak az ételekhez sóvárgása nagyon hasonlít a szenvedélybetegek viselkedéséhez, ha megvonjuk tőlük a függőséget okozó élvezeti szert (pl. alkohol, dohányzás, drog). Ebből kiindulva hasonló módszerekkel kell megközelítenünk a problémát és tartós eredményt csak kombinált kezeléssel lehet elérni.


A felkészítés időszakában meg kell határozni az elhízás mértékét, a testmagassághoz és testalkathoz tartozó optimális testsúlyt, majd ki kell tűzni azt a célértéket, melyet reálisan el lehet érni. A fogyás ajánlott maximuma az eredeti testsúly 10-15%-a 3 hónaponként. Amennyiben az elhízás nagymértékű, lehet, hogy 6 vagy 9 hónap kezelés is javasolt az ideális testsúly elérésében. 40 feletti BMI-vel rendelkező igen súlyos elhízottak fogyasztását kondicionáló belgyógyászati osztályon szükséges végezni, erre specializálódott szakemberek bevonásával.


Vissza a lap tetejére

Kombinált terápia az alábbi részekből áll:


Pszichés ráhangolás: problémák feltárása, motiváció kialakítása, életmódváltás

Csökkent kalória bevitel

Rendszeres testmozgás

Szükség esetén gyógyszeres kezelés (étvágycsökkentő, felszívódásgátlók)

Súlyos esetben sebészeti módszerek

A kombinált kezelés ideálisabb, mint az önmagában alkalmazott koplalás. A testmozgás elengedhetetlen a tartós eredményhez és az anyagcsere helyreállításához. A mozgás további pozitív élettani hatása további előnyös hatással van a reproduktív egészségre.


A gyógyszeres kezelés azoknak ajánlott, akik már több alkalommal sikertelenül próbáltak változtatni testsúlyukon és visszaesők, mert pszichésen nem bírják elviselni hosszabb ideig a csökkent kalória bevitelt. Őket segíti át a gyógyszeres terápia a diéta kritikus kezdeti szakaszán. Azonban a gyógyszert a teherbeesés előtt legkésőbb egy hónappal el kell hagyni. A sebészeti módszereket (pl. gyomorszűkítő műtét, gyomorgyűrű) csak a súlyosan elhízott és korábbiakban más módszerrel sikertelenül próbálkozóknak ajánljuk.


Vissza a lap tetejére


Egészséges táplálkozás


Egy reproduktív korban lévő átlagos testalkatú és fizikai aktivitású nő, napi energiaszükséglete kb. 2000 kcal. Az ennél többet vagy kevesebbet fogyasztóknak hosszútávon testsúly problémáik lehetnek.


Táblázat


A WHO az energiaszükséglet kiszámítására megadott képlet módosított változata


Alapanyagcsere mértékének kiszámítása nők számára


10-30 év: (0,0621 x aktuális testtömeg /Kg/ + 2,0357) x 240 kcal/nap

31-60 év: (0,0342 x aktuális testtömeg /Kg/ + 3,5377) x 240 kcal/nap

Az energiaszükséglet kiszámítása az aktivitási szint alapján


Alapanyagcsere fent kiszámított értéke x aktivitási tényező

Aktivitási tényező:


kisfokú fizikai aktivitás: 1.3

közepes fizikai aktivitás: 1.5

nagyfokú fizikai aktivitás: 1.7)

Nem közömbös azonban a táplálék összetétele sem. A fogamzás előtti időszak ajánlott táplálkozása gyakorlatilag megegyezik a terhesség alatti ajánlásokkal. A fokozott folsav, B12 vitamin, vas és E-vitamin bevitelt emelnénk ki. A fő vas, folsav és B12-vitamin forrás a leveles zöldségek (saláta, spenót, sóska). E-vitaminban gazdag a méz és a méhpempő. A megfelelő vitamin és ásványianyag beviteléről magzatvédő vitamin szedésével is gondoskodhatunk.


Vissza a lap tetejére


Megfelelő testmozgás


A várható terhesség a mozgás szervrendszer statikus elemeit: a csontokat, az ízületi- és szalagrendszereket, valamint a dinamikus izomrendszert is igénybe veszi. Megváltozik a gerinc fiziológiás görbülete, a test súlyvonala, súlypontja áthelyeződik, ezért a csontok, ízületek legnagyobb terhelést elviselő pontjai is elmozdulnak. Megváltozik a koordináció és az egyensúly. A szervezetet erre az új helyzetre is elő kell készíteni. Egyes izomcsoportnak kiemelt jelentősége lesz a várandósság során (pl. gerincoszlop melletti axiális izomzat, hasizmok, csípőizmok, medencefenék izmai). A modern nőknek igénye, hogy a terhesség után visszanyerjék a terhesség előtti alakjukat. A mell és hasizmok erősítésével csökkenthető a hasfal megnyúlása, a mellek megereszkedése.


A testmozgás pozitív élettani hatása a reproduktív egészségre is előnyös hatással van. Elsősorban a testsúly optimalizálása, az anyagcsere, főként a szénhidrát- és zsírháztartás megfelelő szabályozása terén. A terhesség fokozott fizikai megterhelést jelent a várandós számára. A megfelelő fizikai állóképesség, oxigén kapacitás, a keringés és légzés jó állapota elengedhetetlen a terhesség szervezetre gyakorolt hatásának elviselésére, a megváltozó szervezet adaptációjához. A jól karbantartott izomzat a szülés során megkönnyíti a vajúdást és kitolási szakot, valamint a gyermekágyi regenerációt. A medencefenék izomzatának gyengesége a hüvelyi szülés után az izmok kinyúlásához vezethetnek, melynek a későbbi életkorban a kismedencei szervek megsüllyedéséhez, előeséséhez, vagy vizelet, illetve széklet inkontinenciával, szexuális diszfunkcióval járnak.


Az elhízottak fogamzás előtti gondozásának testsúlycsökkentő programjában alapvető fontosságú a testmozgás. A mozgásprogram kidolgozása során figyelni kell arra, hogy fokozatosan emelkedő legyen a mozgás gyakorisága, intenzitása és időtartama egyaránt. Így megelőzhetjük a különböző mozgásszervi sérüléseket, valamint az edzetlen szervezetnek az adaptáció kialakulásához ez a legideálisabb. A kutatások és a gyakorlat tapasztalatai azt mutatják, hogy tartós eredmény szempontjából nem is a mozgás mennyisége, hanem a rendszeresség a legfontosabb szempont.

2013. ápr. 15. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
2013. ápr. 15. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
Nem ez volt a kérdésem. Amúgy szültem már, komplikáció nélkül természetes úton. Nem ezért kérdeztem.
2013. ápr. 15. 09:29
 5/25 anonim ***** válasza:
62%

Látom okoskodni nagyon tud valaki.


Minden terhesség más és más. Nyilván nehezebb az esély kihordani egy terhességet ha eleve túlsúllyal indulsz, és több az esély a szövődményre. A helyedben én tartanám a 180g-os CH diétát, nemcsak a hízás, de a terhességi cukor elkerülése végett is már az elejétől. Amúgy meg minden terhesség más. Van aki 120 kilósan vígan kihordja a gyereket, van aki 60 kilósan is bele akar halni. Nem ideális eset, de aki ezért lenéz vagy beszól, az egyszerűen bunkó. Könnyű osztani az észt hogy le kell fogyni, csak sajnos megtenni nem olyan egyszerű. Én tudom, mert nekem sikerült, de a két babámmal visszaszedtem mindent. ÉS most baromi nehéz.

2013. ápr. 15. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
20%

nem okoskodtam, segítő szándékkal írtam.

most volt a lifenetworkon erről szó, le kell fogyni, ennyi.

2013. ápr. 15. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Köszi a normális választ! Igen, sejtettem, hogy lesz valaki, aki marha okos és belinkel valami ilyet, mintha ezt nem tudnám amúgy is. (és sok más ilyen nő) Én cukor- és vérnyomásprobléma nélkül hordtam ki a babám, sőt úgy, hogy nem voltam CH-diétán. (mégis 4.2 volt a cukrom, a terhelésesem is jó volt)

Tudom, mennyi kopmlikáció adódhat, de mint írtam, nem is ezért kérdeztem, nyilván magamtól is utána tudok nézni az interneten, nem kell a kövérség-ellenes szónokok útbaigazítása.

2013. ápr. 15. 09:47
 8/25 anonim ***** válasza:
76%
Amúgy miért kérdezed? Veled bunkók voltak? Én nem 100kg felett kezdtem, de úgy végeztem mindkétszer. Az elsőnél ráfogták hogy toxémiám is lett. Délelőtt még semmi bajom nem volt, délután magas lett a vérnyomásom, (mondjuk 150/80 azért nem olyan extrém, főleg halál izgatottan szülés előtt, úgy hogy orvosnál mindíg magasabb, mert pánikolok) és fehérje volt a vizeletben, amit mellesleg úgy néztek hogy meg sem tudtam előtte mosakodni. Szóval utólag belegondolva, kizárt hogy toxémia volt, de ráfogták. Na ott az ügyeletes rettentő bunkó volt, beszólogatott, meg felelőtlennek nevezett a súlyom miatt. Közöltem vele hogy kussoljon, és majd ha kihord egy gyereket, utána beszélünk, amúgy meg hívja be az orvosomat, addig rám se nézzen. Sok a bunkó az egészségügyben is. A második gyereknél is a végére 100 kg fölött voltam és 80-ról indultam. Mindkét szülésem könnyű volt, nagyon hamar felépültem utána, a szülőszobáról saját lábamon mentem az osztályra, és utána sem hagytam el magam. Mondjuk nem mindegy hogy 110, 120, vagy 150 kg az a jóval 100 fölött :) De beszólni akkor sincs joga senkinek.
2013. ápr. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
19%
fáj az igazság...
2013. ápr. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
61%
Fáj a bunkóság. Elsősorban neked. Kíváncsi lennék rád ha nem ilyen arctalan oldal lenne, te mennyire vagy tökéletes, és te hogy viseled a kritikát. Nem a kérdésre válaszoltál amúgy. Ez nem tűnt fel? Sajnos az elhízásnak sok oka lehet. Fizikai és lelki. Van akinél ebben a problémában csúcsosodik ki, van akinél másban. Inkább vagyok kövér, mint mint egy minden empátiát nélkülöző, okoskodó érzelmi nulla. Mert tudod én lefogyok ha akarok, de te nem fogsz megváltozni.
2013. ápr. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!