Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Olvastam a toxoplazmáról,...

Olvastam a toxoplazmáról, amit macskáktól lehet elkapni. Anyósoméknál vannak cicák, nehezen lehet elkerülni őket, bár nem simogatom. Szerdán megyek dokihoz, rákérdezek majd. Létezik valamiféle védőoltás erre?

Figyelt kérdés
2008. júl. 21. 08:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Szia! Én úgy tudom, csak a macskákat lehet beoltani ez ellen a vírus ellen. Nem írtad hány hetes vagy, el fognak küldeni, a 16-ik héten vérvételre, és előtte szólnod kell, hogy kérnéd ezt a vizsgálatot is.Itt megállapítják, hogy elkaptad e már ezt a vírust, és ha igen mikor. Ha régi a fertőzés, akkor nincs gond, mert védett vagy, ha friss, akkor pedig kezelni kell, ha pedig egyáltalán nem kaptad el, akkor be kell oltatni a cicákat. Boldog babavárást.
2008. júl. 21. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A macskák ürülékétől lehet elkapni, pusztán a közelségüktől nem. Azért jobb vigyázni, de legalább annyira veszélyes a mosatlan zöldség, gyümölcs. Minden olyan finomság, ami földön terem. Nekem mindig volt állatom (macska sosem), gondoltam már átestem a toxoplazmán, ami jó lett volna, mert akkor már védett lennék. Kértem egy vizsgálatot és kiderült, negatív vagyok, de fogékony. Mivel van kutyám, megismételték a vérvételt 1-1,5 havonta. Hála, még mindig negatív volt eddig. Szerintem nehéz elkapni, de nagyon oda kell figyelni.
2008. júl. 21. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szia!Védőoltás nincs ellene!De a babára nézzve nagyon veszéjes lehet a toxoplazma fertőzés!Ha már túl estél rajta az jó mert immunis vagy ellene,ha nem az rossz mert bármelyik pillanatba elkaphatod.Kerüld a cicusokat a babád érdekébe.Csináltas toxoplazma vizsgálatot.Üdv:Zsuzsa 27 hetes kismami
2008. júl. 21. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nekem nagy szoru cicam van,vele alszom(a labamnal alszik az agyban),elsosorban a cicat kell elvinni oltasra,az enyem minden evbe be van oltva mindenre.
2008. júl. 21. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
10 hetes vagyok, ezt nem írtam. Macsakürülék közelébe sem kerülök, csak ugye kinti-benti cicák, szerintem van mitől félnem. És mi van, ha csak 16. héten megyek vérvizsgálatra, de már mondjuk most elkaptam. Mivel tünetei nincsenek.... nem érzem jól magam anyóséknál, mióta ezt tudom. Pedig próbálják kizavarni a cicát, de akkor is.
2008. júl. 21. 09:04
 6/6 anonim ***** válasza:

Rövid leírás

A toxoplasmosis a Toxoplasma gondii valódi egysejtű, sejten belül élősködő kórokozóval történő fertőzés. Az esetek döntő többsége (80-90%) tünetmentes formában zajlik. Jelentőségét az adja meg, hogy a méhlepényen áthatolva a magzatnál agyvelő-gyulladást okozhat, ezért csak a terhesség alatt bekövetkező friss fertőzés lehet veszélyes.

Előfordulás

A felnőttkorra az emberek 30-50%-a átesik az első toxoplasma fertőzésen, ami alatt egy életre szóló védettség alakul ki.

Okok

A fertőzés többnyire a macskák székletének szóródásával következik be, ezért macskatartók körében magasabb a védettek aránya. Előfordulhat még fertőzöttség nem kellően sült, főtt birka- vagy disznóhús fogyasztásával, a szennyezett föld szájüregbe kerülésével, vértranszfúzióval vagy szervátültetéssel is. A betegség emberről emberre nem terjed. A macska ürülékével szennyezett talaj akár 1 évig is fertőzésforrást jelenthet.

Tünetek

A lappangási idő 2-3 hét. Ezt követően, nem immungyengített betegeknél az alábbi tünetek figyelhetők meg:


* mononucleosis-szerű betegség, mérsékelt lázzal,

* a fejen és háton megnagyobbodott nyirokcsomók,

* fejfájás,

* torokfájás,

* izomfájdalmak.


Immungyengeség (AIDS, immunoszuppresszív kezelés) esetén pedig:


* agyvelő-gyulladás,

* tüdő-,

* szív-,

* szem- és

* májbetegség jelentkezhetnek.


A terhes anya, friss fertőzés esetén, a terhesség 16. hete után 50%-os valószínűséggel fertőzi magzatát. A fertőzött anyák mintegy egyharmada szül fertőzött csecsemőt, akiknek csak 10%-án figyelhetők meg klinikai tünetek. A veleszületett rendellenesség legfőbb tüneteit "Sabin-tetrád"-ként ismeri az orvostudomány:


* agyi meszes gócok,

* a szem ér- és ideghártyájának gyulladása (chorioretinitis, e.: korioretinítisz),

* vízfejűség,

* epilepsziás görcsök mutatkoznak.


Kórlefolyás

Felnőttekben, egészséges immunrendszer esetén, a betegség 1 héten belül nyomtalanul gyógyul. Az AIDS-hez társuló esetek végzetesek is lehetnek. A veleszületett toxoplasmosis súlyossága igen változatos. A klasszikus klinikai kép, a Sabin-tetrád megléte esetén a gyermek életének első heteiben meghal. A legenyhébb formák felnőttkori látászavarokban mutatkoznak meg, néha vakságot is eredményeznek. Ez akkor is előfordulhat, ha a gyermek születésekor teljesen egészséges.

Diagnózis


1. A legmegbízhatóbb, de ritkán szükséges módszer a kórokozó azonosítására, hogy az emberből nyert szövetmintából (pl. agyvízből, abortumból) készült oltóanyagot egérbe fecskendezik, amelyben az elszaporodik, így mikroszkóppal könnyen kimutatható - röviden egéroltás.


2. A vérben keringő antitestek vagy kórokozók kimutatása ún. szerológiai (vérsavó) vizsgálatokkal történik, melyek a következők:


* Komplementkötési próba: a toxoplazma ellen termelődött immunrendszeri fehérjék kimutatására alkalmas vizsgálat.

* Indirekt hemagglutináció: ennek során állati vörösvérsejtek felszínét vonjuk be, pl. egér véréből nyert ellenanyaggal. Ha ehhez a rendszerhez más állatokban előállított egérantitestek elleni ellenanyagot kevernek, a vérrögökben összecsapzódik, ezt a reakciót nevezik hemagglutinációnak.

* Indirekt immunofloreszcencia esetén a kórokozók elleni egér-ellenanyaghoz egér-antitest ellenes, ultraviola fényben világító ("fluoreszkáló") antitestet tesznek. Mikroszkóp alatt a kórokozók UV-fényben világító képletek formájában tűnnek elő.

* Frenkel-féle bőrteszt: Az ellenanyagok megjelenésével a kórokozó testfehérjéivel szemben allergia is kialakul, mely a bőrbe adott injekcióval provokálható.


3. Képalkotó eljárások: koponya CT, MRI az agykamra-tágulat és meszes gócok igazolására.


4. Agyvíz (likvor)-vizsgálat. A mintát az ágyéki gerinccsatorna megszúrásával ("lumbálpuncióval") nyerik. Kórjelző, ha a kórokozót, pl. mikroszkóppal lehet azonosítani. Szintén kórjelző, ha az agyvíz fibrintartalma magas, ami miatt az olykor vérlepényszerűen megalvadni is képes.


5. Az agyszövetek mikroszkópos megtekintése: Ritkán bár, de agyszövetminta vizsgálatára is szükség lehet.


Kezelés

Kezelés általában nem szükséges. Kivételt képeznek a kisgyermekek, akiknél a szemkárosodás megelőzése miatt szükséges kezelés, és az immunhiányos állapotban szenvedők, valamint a terhes asszonyok. A kezelésre főként spiramicint, szulfonamidokat, co-trimoxazolt, azitromicint alkalmazhatnak szájon át beadva.


Ép immunrendszer esetén a beteg kezelés nélkül is szövődmények nélkül gyógyul. Idejében kimutatott anyai fertőzés esetén, megfelelő ideig tartó antibiotikus kezeléssel a magzatkárosodás nagy valószínűséggel elkerülhető. Szem-ideghártya gyulladás akár felnőttkorban is megmutatkozhat.

Megelőzés

Egészséges leánygyermekeknél a megelőzés legjobb módszere, ha minél fiatalabb korban átesnek a betegségen. Ezért nem szabad a gyermeket eltiltani a macskáktól. Nagyon fontos a megfelelően hőkezelt hús fogyasztása. Felnőttkorban a megelőzésnek terhesség alatt van különös jelentősége, ezért a várandósoknak kerülniük kell a nyers vagy félig főzött hús fogyasztását, valamint a macskaürülékkel való kontaktust. A macska ürülékében a parazita 48 óra alatt válik fertőzőképessé, ezért a macskaalmot, ürüléket naponta el kell távolítani.


Az anyától vett vérből az ellenanyagszint pontosan meghatározható, és az is, hogy régi vagy új fertőzésről van szó. Bár a magzat a terhesség 16. hetétől fertőződik, akkortól, amikor a lepény felveszi végleges szerkezetét, a vérvizsgálatot érdemes a tervezett fogamzás előtt megejteni. Friss fertőzés esetén antibiotikumok szedésével (spiramicin, azitromicin, co-trimoxazol, stb.) lehet a babát megvédeni.

Hasznos tudnivalók

Jóllehet a betegség legfontosabb terjesztője a macska, a fertőzés továbbvitelében segítenek a házi- és vadállapotok, madarak. Fertőző forrást jelenthet a fertőzött ember is, aki székletével, vizeletével terjesztheti a betegséget. A nem megfelelően hőkezelt hús, tej, tojás is szerepelhet fertőző forrásként.

2008. júl. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!