Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Igaz hogy januártól megváltozt...

Igaz hogy januártól megváltoztak az apasági nyilatkozatra vonatkozó szabályok?

Figyelt kérdés
36 hetes vagyok, nem vagyunk összeházasodva a párommal. Eddig úgy tudtuk hogy elég az anyakönyvvezetőnél egy apasági nyilatkozatot tenni a szülés előtt és a párom nevét kapja a baba, de ismerősök szóltak hogy megváltoztak a szabályok januártól és ezt már nem fogadják el. Tudna valaki segíteni abban hogy milyen papírt kell beszereznünk és hol?
2010. jan. 28. 19:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Még friss dolog, este nézd meg a házon kívül című műsort, hátha okosabbak leszünk. Addig is olvasd el ezt: http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__szules..
2010. jan. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Elnézést, most látom hogy már feltették a kérdést. Kérem ha van valakinek infoja írjon, én is megpróbálok utánajárni.
2010. jan. 28. 19:25
 3/7 anonim ***** válasza:
hát sajna senki nem tud konkrétat.3 kérdéssel lejjebb is ki vannak akadva a kismamik,köztük én is.senki nem ért semmit.de majd este kiderül a házon kívülből.
2010. jan. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
89%

A családjogi törvény mai napon hatályos vonatkozó szövege:


36. § Ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem áll házassági kötelékben, és a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásán alapuló apasági vélelem sem áll fenn, a gyermek apjának kell tekinteni azt a férfit,


a) aki a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerte el,


b) akit a bíróság jogerős ítélettel a gyermek apjának nyilvánított,


c) aki - az e törvényben meghatározott feltételek esetén - a gyermek születése után az anyával házasságot kötött, vagy


d) aki az anyával külön törvény rendelkezései szerint lefolytatott emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásban (a továbbiakban: reprodukciós eljárás) vett részt, és a származás a reprodukciós eljárás következménye.


37. § (1) A teljes hatályú elismerő nyilatkozat az apaságot egymagában megállapítja.


(2) Az a férfi, akitől a gyermek származik, a fogamzási idő kezdetétől fogva a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerheti el, ha


a) a törvény értelmében nem kell más férfit a gyermek apjának tekinteni és


b) a gyermek legalább tizenhat évvel fiatalabb mint a tizenhatodik életévét betöltött nyilatkozó.


(3) Ilyen elismerő nyilatkozatot csak személyesen lehet tenni. A cselekvőképességében korlátozott személy elismerő nyilatkozata csak akkor érvényes, ha ahhoz törvényes képviselője hozzájárult. Ha a törvényes képviselő tartósan gátolva van, vagy a hozzájárulást nem adja meg, azt a gyámhatóság hozzájárulása pótolhatja.


(4) A nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának, a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének és ha a gyermek a tizennegyedik életévét betöltötte, a gyermeknek a hozzájárulása is. Ha az anya, illetőleg a gyermek nem él, vagy nyilatkozatában tartósan gátolva van, a hozzájárulást a gyámhatóság adja meg.


(5) Az elismerést és a hozzájárulást anyakönyvvezetőnél, bíróságnál, gyámhatóságnál, illetőleg magyar külképviseleti hatóságnál jegyzőkönyvbe kell venni vagy közjegyzői okiratba kell foglalni.



Tehát elég az anyakönyvvezetőnél tett nyilatkozat.

2010. jan. 28. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj, hogy szegény ügyintézők nem kifejezetten azért vannak, hogy értelmezzék az új jogszabályokat, ezért inkább nem mondanak semmit, nehogy rosszat mondjanak. Nem olyan nagy dolog ez a változtatás, csak elismeri a törvény az élettársi kapcsolatot, és az abból esetlegesen eredő jogokat-kötelezettségeket. Sokban nem lesz változás, egy kivétel: az apasági vélelem. Eddig az a vélelem állt fenn, hogy az apa a nő férje, ha nem voltak házasok, akkor elismerő nyilatkozat kellett, mostantól pedig elismerik apának a nő bejegyzett élettársát is, nem kell külön elismerés, hanem vélelmezi a törvényalkotó, hogy ha bejegyzett élettársi kapcsolatban élnek, akkor a férfitől van a gyerek.
2010. jan. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Mi nem volt hasznos a válaszomban? Bemásoltam a hatályos jogszabályt, ennyi. Nem én alkotom a törvényeket. :)
2010. jan. 29. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Jövő héten megyünk a közjegyzőhöz és bejegyeztetjük az élettársi kapcsolatot, így a legegyszerűbb. Szerintem a változás azokat érinti és ott a bonyolultabb a helyzet ahol nem áll fenn bejegyzett élettársi kapcsolat (nem tudják vagy nem akarják ezt a jogviszonyt). Ja, nem én pontoztam le, miért tettem volna, mindenki jár a pozitív.
2010. jan. 29. 20:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!