Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A magzatvíz mintavétellel a...

Tavasz77 kérdése:

A magzatvíz mintavétellel a genetikán és vírus fertőzésen kívül még mit néznek?

Figyelt kérdés
18 hetes UH-n a SOTE I-n kissé echodens beleket láttak a babánknál. Az orvosom magzatvíz mintavételt javasol, és rögtön le vetetett tőlem vért is toxoplazma meg egyéb vírus szűrésre. A férjemmel úgy döntöttünk elmegyünk még egy UH-ra. Több szem többet lát alapon. Mivel 40 éves vagyok már korábban csináltattunk prena tesztet,az negatív lett. Holnap megyünk a magán UH-ra, de még ha látszódni is fog még mindig az echodens bél, nem tudom vállaljam-e a magzatvíz mintavételt. Igyekeztem az orvosommal átbeszélni a témát, bár éppen úgy éreztem magam, mint akit fejbe vágtak, és kellett 1-2 nap hogy megemésszem a dolgot. Az orvosom genetikus is, így adok a szavára, de azt is érzem, olyan, mintha a homlokomra rá lenne írva, hogy 40 vagyok, és ettől mindenki annyira óvatos lesz, én meg idegroncs:-(

2017. ápr. 18. 14:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nos..., azt, hogy mit néznek, azt az orvosodtól kell megkérdezni. Én eddig úgy tudtam, hogy vírust nem néznek magzatvízből, csak genetikai rendellenességeket. Kb. ugyanazokat, mint a Prenatest, illetve azt hiszem, párral többet tudnak nézni, de azok nagyon-nagyon ritkák.

Szerintem ha a Prena negatív, akkor próbálj nem idegeskedni ezen. Nyilván azért csináltattad, mert el akartad kerülni az amniót és nyugodt akartál lenni. Akkor emlékezz erre minden pillanatban!!! Mondom ezt úgy, hogy én is 40 vagyok, és pont ezek miatt voltunk mi is Prenán.

Ez egy nagyon megbízható vizsgálat, pont annyira, mint az amnio, tehát ha Down-kórra gyanakszanak, akkor szerintem feleslegesn az amnió. (Persze mindenki maga dönt.)


Azt mondjuk nem értem, hogy a toxoplazmát és a másik vírust (gondolom, CMV-t) miért csak a 18. héten nézetik, amikor az normális esetben az első trimeszteri vérvételben is benne van, és ha mindkettő úgy negatív, hogy még soha nem kaptad el, akkor ismételni kell a 2. és 3. trimeszteri vérvételben is.


Közben rákerestem az echodens belekre, itt

[link]

pl. azt írják, hogy ez annyit jelent, hogy minden rendben van.


Nézd, én nem vagyok orvos, csak 40 évesen 1. gyerekkel terhes, tehát pontosan tudom, milyen helyzetben vagy, de én biztos hátradőlnék és megnyugodnék a helyedben. (Még egy uh jó ötlet, én eleve fizetősön voltam a Czeizel Intézetben, és nagyon meg voltam elégedve, alaposak voltak.)

2017. ápr. 18. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Én 42 voltam amikor terhes lettem. Cvs-t csinaltattam, mert biztosra akartam menni. A prena, ha jól tudom, 3 féle rendellenességet szűr, a Patau, Edwards és Down szindromat.

A cvs és az amnio 23 félét ...

Persze, van kockázat, de nekem annál fontosabb volt az, hogy nem szerettünk volna beteg babát megtartani.

Ha az orvosod genetikus, akkor szerintem hallgatnod kellene rá.

2017. ápr. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Az interneten eddig olvasottakból én is azt vettem ki, hogy a magzatvíz mintavétel a genetikai rendellenességeket szűri, de rákérdezek azért az UH doktornőre is ma.

A második gyermekünkkel vagyok várandós, a nagyobbik 6 éves. Amikor őt vártam, fele annyi vizsgálat sem volt, mint most. Bár lehet ez csak abból adódott, hogy akkor még csak 34 voltam. Nem volt első trimeszteri vérvételem, csak a kombinált teszt. Azt mondta a nőgyógyászom, hogy más a rendszer, és a vérvételeket a háziorvos írja ki, de a háziorvos is csak alap laborokat kér, de abból jó sokat ahogy elnéztem :-)Én inkább valamilyen vírus fertőzésre gondolok, bár semmi komoly bajom nem volt mostanában, némi orrfújásnál. Köszönöm a válaszokat.

2017. ápr. 19. 02:21
 4/11 anonim ***** válasza:

Nekem is a háziorvos adta a beutalót, de a nőgyógyász írta fel, hogy mire kell beutalót kérni.

1.

2017. ápr. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az előző terhességed alatt egyébként néztek toxoplazmát?

Mert ha igen, és akkor kimutatták, hogy már megfertőződtél, akkor semmi gond nincs, mert csak frissen nem szabad elkapni (ha mégis sikerül, akkor van rá gyógyszer, nem kell genetikára menni vele).

2017. ápr. 19. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Az előző terhességemnél nem néztek toxoplazmát, és mire olvastam róla, hogy egyáltalán van ilyen addigra kb. 1 hónapja sózott szalonnát ettem paradicsommal reggelire- vacsorára. Pedig az nyers hús végeredményben. A kislányomnál egyáltalán nem volt hányingerem semmi ilyesmi, de sózott szalonnát ettem sózott szalonnával az első időben. Most már persze oda figyeltem arra, hogy ne egyek füstölt vagy nyers húst ill. halféleséget, és tejtermékből is pasztörizáltat ettem és próbáltam minden egyébre is figyelni. De terhesség előtti vérvizsgálatot nem csináltattam, mert 2 év után jött össze a mostani babánk, és én voltam a legjobban meglepve, hogy sikerült.
2017. ápr. 19. 12:30
 7/11 anonim ***** válasza:
Voltál újabb uh-n? Kiderült valami?
2017. ápr. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Voltunk UH-n és mindent rendben láttak, bár azt is hozzá tették, ki mit lát echodens bélnek elég szubjektív. Egy szikla gördült le a szívemről. Viszont azt is mondta az ottani UH-s, hogy a magzatvíz minta vétel több információt ad, és náluk például az elmúlt kb. 7 év alatt eddig még egy vetélés sem volt és a gyors tesztjük 1 hét alatt kész van. Ekkor elgondolkoztunk a férjemmel, talán mégis megcsináltatjuk magánban, megbeszéltük hazafelé úton utána nézek mibe kerül. Következő nap itthon megnéztem, alaphangon 100 eft magán úton egy magzatvíz mintavétel. Felhívtam azt az intézetet is, ahol a Prena tesztet csináltattuk, hátha egy következő vizsgálatnál adnak némi kedvezményt. Nagyon kedvesek voltak, visszahívtak és a laborvezetőjük elmondta többek között, ha a Down kórt szűrtük és negatív lett, akkor ő azt mondaná a feleségének ne csináltassa meg, mert az amnio főként a Down kórt szűri a többi genetikai rendellenesség pedig a fehér holló kategória, ráadásul nem is a szülők életkorától függő (tehát 22 évesen ugyanakkora esélyem van rá, mint 40 évesen), és azért mégis ott van az a 0,5% vetélési kockázat. Ja, és hozzá tette a gyors teszt valóban 1 hét, de a tenyésztés mindenhol 3 hétig tart azt nem tudjuk megúszni magánban sem rövidebben. A férjem este amikor átbeszéltük meg is jegyezte, mindenképpen érdekes amikor egy fizetős intézet lebeszél egy számukra pénzt hozó beavatkozásról.Teljesen korrektnek tartotta. Ekkor úgy gondoltuk talán mégse kellene amnio, de hívjam fel azért az orvosomat is. Másnap beszéltem vele telefonon, azt mondta Donw-ra valóban kicsi az esélyünk mert a Prena teszt negatív eredménye 99%-os biztonságú, de ott van még a cisztás fibriózis, ami szintén egy nagyon komoly betegség lehet. Jó, utána néztem ennek is, de tekintve, hogy már van egy tökéletesen egészséges kislányunk és ez a betegség nem kor függő, tehát ugyanannyi esélyem van rá 22 évesen, mint 40 évesen... Beszéltem a védőnővel is aki elmondta, hogy mióta ő kismamákat gondoz és létezik magzatvíz mintavétel azóta elvetélt kismamával nem találkozott. Körbe kérdeztük az ismerősöket is, kinek mi a tapasztalata ezzel a vizsgálattal kapcsolatban. Van olyan ismerősünk, akinél elvégezték az amniot, és autista lett a kisfiúk. Jelen pillanatban az a véleményem, ha csak genetikát néz és semmi mást, szerintem nem kellene megcsináltatnunk.

Kedden megyek az orvosomhoz, szerdán lenne a magzatvíz mintavétel, már felírtam a kérdéseimet. Egyrészt nem értem, hogy a közepes kombinált tesztemre az általa elfogadott Prena teszt Donw vizsgálattól egy kissé echodensnek látni vélt magzati bélrendszerrel, hogyan és miért tudtunk rögtön az amniocentézisnél kikötni? Ha az amniocentézis több infot ad a genetikai rendellenességekről, arra miért nem lett felhívva a figyelmem? Azt gondoltam a kombi teszt alapján, hogy a Donw kór a kérdés csak? Nem magától a beavatkozástól félek, hanem az esetleges vetéléstől. Bár valahol azt olvastam, inkább csak akkor végződik vetéléssel a vizsgálat, ha az amúgy is bekövetkezett volna, de gondolom ezek a plusz "szövegek" az aláírandó kórházi papírokon nem lesznek rajta. Ráadásul az inzulin rezisztenciám miatt, amúgy is van esélyem a kicsit több magzatvízre, és a beavatkozás egyik következménye is az, hogy több magzatvíz termelődik. Nem tudom ez hogy hathat a babánkra? Elnézést, hogy ilyen hosszú voltam.

2017. ápr. 24. 03:32
 9/11 anonim ***** válasza:

Semmi baj, köszi, hogy leírtad. Kíváncsi voltam, mert ahogy írtam, én is 40 éves vagyok. (1. vagyok)

Hangsúlyozva, hogy mindenkinek magának kell eldönteni, hogy milyen és mekkora kockázatot vállal, hiszem utána az ő gyereke lesz, akár betegen születik, akár nem, de én JÓ eredményekkel nem csináltatnék semmi további vizsgálatot. Mondjuk ugye nálunk első baba (és korábban volt egy vetélésem, emiatt a dokim is elsősorban a Prenát ajánlotta).

A kombinált teszted azért lett közepes kockázatú, mert 40 éves vagy. Én pont emiatt el se mentem rá, hanem egyből Prenára, hiszen ugyanazt nézik, csak a Prena sokkal pontosabb eredményt ad, felesleges ugyanazért többször fizetni. Ugyanilyen eredménnyel 4 évvel korábban már alacsony kockázatú lennél a kombinált teszt szerint is.


Ráadásul ha belegondolsz, a 18. hét után már mihez kezd az ember? Én azért voltam a 12. hét elején Prenán, hogy ha gond van, még időben legyünk. De a 18. hét után már meg kell szülni azt a babát (ha el akarod vetetni), akit minden nap érzel már mozogni. :( Nem hiszem, hogy képes lettem volna erre, holott úgy mentünk neki, hogy beteg babát nem tartunk meg. :(

Szóval szerintem ez nagyon rosszul van "kitalálva", hogy az orvosok még ilyenkor is az ember életkorán pörögnek. Sokkal korábban, a Prena helyett is küldhetett volna valamelyik hasbaszúrós vizsgálatra, még időben, ha csak abban bízik. (Bár én akkor sem vállaltam volna, csak ha a Prena pozitív lett volna.) Hetekkel ezelőtt is tudhatta, hogy 40 éves vagy...

De van egy ismerősöm, akinek pl. az orvosa el se mondta, hogy létezik a Prena. Ezt is felháborítónak tartom, hogy egy olyan, szintén 40+ évesnek, akinek eddig soha nem jött össze, nem mondják el az összes lehetőséget, hogy választhasson, csak kijelentik, hogy "kell" az aminiocentézis. Tőlem hallott előszőr Prenáról, és természetesen minden oké a babával szerencsére. :)

Na, az enyém is hosszú lett. :)


Megírod majd még, hogy döntöttél végül?

2017. ápr. 24. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Végül megcsináltattuk. Tényleg nincs jó vagy rossz döntés, csak döntés van. Bízom abban, hogy több nehéz döntést nem kell hoznunk. Két okból csináltattuk meg az egyik, hogy a pren teszttel mi csak a Donw kórt nézettük (mert akkoriban még csak arról volt szó a kombi tesztem alapján), a másik pedig, hogy ha a vírus fertőzéses (toxoplazma stb.) eredményem esetleg pozitív lenne, akkor a már levett minta jó eséllyel arra is elég lesz, hogy megnézzék a fertőzés átment-e a méhlepényen. Szerencsére egyenlőre jól vagyok, a mintavétel óta eltelt 1 hét remélem a vetélési kockázattól már nem kell félnünk.
2017. máj. 3. 09:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!