Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ha tavaly nem volt meg a 180...

Ha tavaly nem volt meg a 180 napom, és idén sokat leszek táppénzen a terhesség miatt, akkor a tgyást a fizetésem, vagy a táppénzem összege alapján kapom?

Figyelt kérdés
2010. jún. 1. 15:59
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia! Én úgy tudom, h ha a szülés előtti évben nem volt meg a 180 napod, akkor nem jár tgyás. Persze, ha idén szülsz! És azt is úgy tudom, h átlagban nézik.

De lehet, h rosszul tudom, akkor elnézést!

2010. jún. 1. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

De kapsz tgyás-t, gondolom arra gondolsz, hogy 180 bérezett napod nem volt meg. Táppénz soha nem alapja egyetlen ellátásnak sem, mert maga is ellátás.

Ilyen esetben, ha nincs 180 bérezett nap, akkor szerződéses bér az alap. De ha táppénz, gyed, tgyás miatt nincs meg, akkor az előző ellátást megalapozó jövedelem lesz az alapja a tgyásnak is, meg a gyednek is.

2010. jún. 1. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Véletlenül elküldtem. Vagyis nálad ugyanaz lesz az alap, ami alapján számolták a táppénzedet.
2010. jún. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Biztosan nem a táppénz alapján, bár a betegszabadság beleszámít a bérezett napokba.

Attól függ mekkora a fizetésed. 2 lehetőség van:

Kevesebb mint 180 bérezett nap:

1. A terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani.

2. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet (bérezett napok + betegszabadság) kell figyelembe venni.


Vagyis, ha a tényleges 180 naptári napi jövedelemmel nem rendelkezik, a THGYS összegét a meglévő 1-179 bérezett nap és a betegszabadságra kifizetett távolléti díj alapján kell megállapítani, amennyiben a tényleges jövedelme kevesebb a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének 30-ad részénél.

2010. jún. 1. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Igaz, amit írt, de helyesbíteni kell annyiban, hogy ha táppénz miatt nem volt meg a 180 nap, akkor nem ezt alkalmazzák!

Itt van pontosan:

Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

A (4) paragrafus az, amit az előző leírt. Vagyis nincs igaza, mert neked nem annyi lesz, amennyit ő írt, hanem annyi lesz az alapja, amennyi a táppénznek az alapja volt. (második)

2010. jún. 1. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos, nem így van...

Ami idéztél, az a táppénzre vonatkozik. A tgyás számításánál a T.42.§. szerint kell eljárni, és az a jogszabály a 48.§ (5) bekezdését nem veszi be a tgyás megállapításának szabályába, csak az (1)-(3) bekezdéseket:


42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.


(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.


(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.


Ebben az esetben a tényleges jövedelem a ledolgozott (bérezett) napok + a betegszabadság összege lesz.


Ahogy már írtam, érdemes kiszámolni mindkettőt. Közalkalmazottak és magas fizetés esetén akár az előző hozzászólásomban idézett 1. opció is lehetséges.

2010. jún. 1. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igazad van, sajnálom, én tévedtem. Átnéztem a jogszabály, és valóban nem vonatkozik ez a számítási mód a tgyásra. Sajnálom a félretájékoztatást.
2010. jún. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!