Kezdőoldal » Ismerkedés » Társkeresés » Van itt olyan NŐ, aki ismerked...

Van itt olyan NŐ, aki ismerkedne egy 45 éves férfivel? Semmi kritérium nincs, sem kor, sem alkat, csupán szimpátia legyen...

Figyelt kérdés

2021. okt. 24. 13:41
1 2
 1/18 anonim válasza:
Hát nem lehetsz valami nagy főnyeremény, ha ennyire mindegy...
2021. okt. 24. 13:47
 2/18 anonim válasza:
FérfivAl
2021. okt. 24. 13:48
 3/18 anonim válasza:
teljesen jó a férfivel
2021. okt. 24. 13:49
 4/18 anonim válasza:
#3 Nem, az úgy helytelen. A "férfival" a helyes.
2021. okt. 24. 13:53
 5/18 A kérdező kommentje:

#1 nem ezért, hidd el. Amúgy meg ápolt, dolgozó, átlagos vagyok, azt pedig, hogy jóképű vagy sem, nem tisztem eldönteni. Eltartani nem kell, viszonylag jól élek... Értem ezt úgy, hogy nincsenek anyagi gondjaim, igaz, hajóm sem az Adrián, ugyanakkor nem okoz gondot a tankolás, ha épp oda akarok menni...

Egyébként igazad van, nem vagyok főnyeremény. Sőt...

2021. okt. 24. 13:55
 6/18 A kérdező kommentje:

#2 #4

"idézett szabály korántsem tekinthető általánosnak, éppen ezért úgy pontosítható, ha beleillesztjük az “általában” szót. Sok “kivétel”, valójában más “szabállyal” magyarázható szavunk van.


A férfi történetileg összetett szó, melynek fi(ú) utótagjában eredetileg nem a mai elöl képzett (magas, palatális) i volt, hanem hátul képzett (mély, veláris) i hang, amely köznyelvünkből eltűnt. (Az angolban viszont megvan, ilyen a rövid i hang, pl. a film, bit, milk szigetországi beszélőinek nyelvében. Hasonló az oroszban a “jeri” betűvel írt hang.)

Ennek megfelelően a korábbi, eredeti toldalékolás: férfival, férfinak, férfitól.

Mivel ma már csak az elöl képzett (magas, palatális) i létezik köznyelvünkben, egyre inkább terjed a magas hangrendhez illeszkedő toldalékolás: férfivel, férfinek, férfitől (kivétel: férfiak, férfias).


Nyelvművelésünk korábban helytelenítette a magas hangrendű illeszkedést ezekben a szavakban, de a másodlagos formák mára nyelvténnyé, azaz általánossá váltak, ezért nem hibáztathatók.

A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült."


Azaz helyes mindkét változat.

2021. okt. 24. 14:03
 7/18 A kérdező kommentje:

#7

Jogos volt az észrevétel, valóban az volt az elfogadott forma. Ugyanakkor már általános iskolában tanultuk, hogy magas hangrendű szó magas hr toldalékot kap, mely hangrendű mélyet, vegyes pedig általában az utolsó szótagnak megfelelőt.

Persze vannak kivételek.


És bármennyire is úgy tűnik, hogy kioktatott engem a hozzászóló, megnyugtatlak, nem így van. Észrevett egy nyelvtani anomáliát, ami a magyar nyelvben nem ritka. Az inkább ritka, aki figyel az anyanyelvünk megőrzésére, és zavarja a helytelen írás.

2021. okt. 24. 14:11
 8/18 anonim válasza:
Dehogyis, ez csak az agyatlan kötekedés a semmin. Az egyik nem használ írásjeleket, a másik nagy kezdőbetűt a mondat elején. A kétoldali b@szatlanság legfőbb jele.
2021. okt. 24. 14:26
 9/18 A kérdező kommentje:

#9

Na, ezzel egyetértek 🤣


Tehát a nyelvtan véget ért, most már akár a kérdésre is jöhetne válasz...

2021. okt. 24. 14:31
 10/18 anonim válasza:
Akkor mi a baj, 9-es?:D A kérdező épp baszatlan nőket keres.
2021. okt. 24. 14:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!