Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Tudok-e biztosítást kötni...

Nagylzs kérdése:

Tudok-e biztosítást kötni elektromos rollerre? (Bővebben lásd alább. )

Figyelt kérdés

Munkába járáshoz szeretném kiváltani a dízel autómat valami másra, ami hosszú távon olcsóbb és környezetbarát. Azon az útvonalon ahol munkába járok, van egy elég nagy emelkedő. A távolság nem túl nagy (kb. 4 km). Van normál kerékpárom, azzal föl tudnék ott tekerni saját erőből. Az lenne a legolcsóbb és leginkább környezetbarát megoldás. Sajnos az emelkedő elég nagy és meredek ahhoz, hogy leizzadjak mire a tetejére érek. Nem szeretnék büdösen érkezni a munkahelyre minden nap, ezért csak olyan megoldás jöhet szóba, ami kiváltja az izomerőt. Szóba jött az elektromos kerékpár és az elektromos roller. Azon a helyen 300 wattos kerékpárral biztosan nem lehet fölmenni, valósznínűleg 500 wattossal se. Ráadásul a hivatalosan beszerezhető 500 wattos elektromos kerékpárok (ami tényleg kerékpárnak néz ki) ára csillagászati. 1 millió fölött vannak, az autóm egy év alatt elfüstölt üzemanyaggal együtt is kevesebbet ér.


Vannak viszont elektromos robogók és elektromos motorkerékpárok. Van motorra vizsgám, így ez nem akadály. A KRESZ ezt írja a segédmotoros kerékpárról:


[link]


A segédmotoros kerékpárhoz nem szükséges típusvizsga, és nem kell hozzá rendszám. Ezen felül, a fenti KRESZ meghatározás megengedi az elektromos hajtást 4KW-ig. Erről az jutott eszembe, hogy mi lenne ha egy 2KW-os elektromos rollert használnék, és megpróbálnék rá segédmotoros biztosítást kötni? Egy 2KW-os elektromos roller ára számomra még éppen elfogadható (kb. 400 ezer), és elég erős ahhoz hogy fölmenjen nagyobb emelkedőkön. Van rajta két kerék, lámpa, ülés kormány és gázkar. A leírás szerint ez elméletileg belefér a segédmotoros kerékpár kategóriába. Ha van rá biztosításom, és veszek föl sisakot, akkor szabályosan közlekedhetnék vele közúton?


A biztosítás része esetleg akadályba ütközhet, mert nem biztos hogy találok alvázszámot rajta, és anélkül talán nem tudok biztosítást kötni. De ez a részlet talán megoldható (bele lehet üttetni a vázába a gyártási számát.)


Tudom hogy vannak sokan, akik már most is használják ezeket a robogókat, biztosítás nélkül, közúton. Nekem több dolog miatt fontos lenne az, hogy minden szabályos legyen. Az egyik, hogy ha bármiféle baleset van és valaki megsérül, akkor nem szeretnék emiatt börtönbe kerülni, vagy több milliós kártérítést fizetni. A másik, hogy az elektromos rollerek használata nincsen jól szabályozva. Lehet rá számítani, hogy valamikor (akár egy hónap múlva) szabályozni fogják, és - ismerve a magyar körülményeket - az új szabályozás biztosan nagyon szigorú lesz.


Szóval a kérdés, hogy ez mennyire járható út az, hogy egy nagyobb teljesítményű elektromos rollert veszek, aminek van lámpája és ülése, és erre kötök segédmotoros biztosítást? Van valakinek ezzel tapasztalata?



2019. nov. 17. 14:53
 1/7 anonim ***** válasza:

Lehet félreértem, de a leírásod alapján számodra nem szükséges az, hogy az eszköz kompakt és könnyű legyen. A roller erre jó: felpattansz a buszra, leszállsz, szétnyitod a rollert és suhansz tovább. Ha csak magával a rollerrel mennél, akkor szerintem sokkal praktikusabb egy bármilyen robogót venni. Gyorsabb, erősebb, nagyobb a hatótáv és a biztosítás is egyszerűbb és legalább ha megkérdezel 3 szakértőt, hogy hol kellene vele menni, akkor nem 3 különböző dolgot fog mondani. Ráadásul szervízháttere is van, nem úgy mint az e-rollerek 95%-ának.


Van facebookon egy csoport, ahol talán jobb választ tudnak adni, páran már kötöttek elvileg biztosítást: [link]

2019. nov. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Bár az igaz, hogy egy robogó jobb lenne, de annak a tárolását nem tudom megoldani. A lakóhelyemen van egy kerékpártároló, de oda ne tudnék betenni egy komplett robogót, két okból sem. Az egyik, hogy a lépcsőházon kézzel kellene átvinnem 2 lépcsőn keresztül. Ez egy robbanómotoros robogóval nem nagyon megoldható. Elektromos bicajjal esetleg meg lehet. A másik probléma az, hogy az a tároló bicajoknak van, és elég zsúfolt. Még ha be is férne egy robogó, akkor se lenne egyszerű minden reggel és délután ki/be húzgálni. Főleg úgy, hogy esetleg a többi lakó elérak másik 5 bicajt. Ilyen szempontból az elektromos bicaj egy fokkal jobb, azt be tudnám tenni a bicajtárolóba. De annak meg a töltése a problémás (a tárolóban nem tudom tölteni.) Ilyen szempontból a scooter a legjobb, azt fölvihetem a lakásba és be tudom tenni az ágy alá tölteni.
2019. nov. 17. 16:13
 3/7 anonim ***** válasza:

Látom már írtál is a csoportba.

Általában amit emlegetni szoktak roller etalonként, az ez a márka, ez a legerősebb rollerük:

[link]


Eléggé gondozásmentesek és van Budapesten szervíz hozzá. Mondjuk jóval gyengébb teljesítményben, mint amire te gondolsz. Nem tudom mekkora emelkedőről van szó, de ha forgalmasabb hely, akkor rá is kérdezhetsz a csoportban, hogy más szokott-e arra járni rollerrel és mi a tapasztalata.

2019. nov. 17. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Biztosan nem já ott más, soha nem láttam ott senkit. Ez tényleg kisebb teljesítmény, de kisebb a súlya is. Másvalaki amit ajánlott a Dualtron Mini. Az jóval nehezebb, de még mindig 25kg alatt van. A teljesítménye meg a duplája (1450W). Az ára kb. ugyanannyi. Az még annyira új modell, hogy teszteket se tudtam róla olvasni. De nem baj, várok 1-2 hónapot. Most úgyis jön a tél, szerintem márciusig nem lesz értelme ilyet használni.
2019. nov. 18. 07:27
 5/7 szlory ***** válasza:
Szia! Én elengedném a motoros biztit a helyedben. Kössél sima felelősségbiztosítást "magadra", csókolom. Az arra is jó ha rollerrel, ha segway-jel, ha kézenállásban, ha akárhogyan okozol kárt másoknak. :) Nekem a lakásbiztosítás része volt a felelősségbiztosítás, kerékpárosként használom. Egyedül annyi volt a fura, hogy el kell ismerned a felelősségedet, ha eset van, különben nem fizet. Tehát vitás esetben (nekem ez volt) kénytelen vagy azonnal rávágni írásban, hogy "bocsi énvótam", mert se megosztott felelősség, se más opció nincs hozzá. Ettől eltekintve örülök, hogy van, szerintem jobb a rollerre sem lesz külön (még KRESZ sincs rá alakítva, nemhogy magyar bizti... :( )
2019. nov. 18. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
A felelősség elismerése főleg akkor előnytelen, ha személyi sérülés is történik. Lehet hogy a biztosító kifizeti az anyagi kárt, utána meg lecsuknak veszélyeztetés miatt. Ez nem hangzik jól.
2019. nov. 20. 14:38
 7/7 szlory ***** válasza:

A felelősségi kérdés a biztosítási eljárásban és az esetleges büntető eljárásban külön dolog. A biztosítónak írod alá, sőt, az eset végéig vissza is vonhatod, ha nem tetszik. A biztosító kék-sárgára írt felelősségi nyilatkozat alapján SEM fizet, amíg nincs rendőri határozat. Hiszen ha a jogállamunk hősei leírják, nem voltál vétkes, akkor a biztosító (jogosan megtámogatva) fityiszt ad a másik félnek, nem kártérítést.


Ez én siránkozásomat tehát ne így értsd, hanem úgy, hogy ha személyi sérülés nem történik, esetleg kétes, hogy mindkét fél vétkes (és saját káraikat kellene állniuk) akkor ezt nem mérlegelheted ezzel a Generalis felelősségbiztosítással - legalábbis rövid időn belül be kell jeleznek a biztosítódnak papíron, hogy vétkes voltál, fizessenek. Ezzel tehát azt bukod, hogy ha hajlandó vagy perre menni az igazadért, de az ottani döntés mondjuk úgy, mégsem a te igazadat hozza ki - akkor már a biztosítód nem fogja állni a balhét.


Remélem, így már pontosan érthetővé tettem, sajnálom a kavarodást.

2019. nov. 21. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!