Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mostanában nagyon gyűjtik,...

Mostanában nagyon gyűjtik, Mennyit ér a katalizátor?

Figyelt kérdés
Bizonyos embertipusok katalizátor felvásárolnának, illetve azt us hallom hogy kilopnak autok alól.. mit kezdenek vele? Van valami értékes anyag benne? Vagy drágán le tudják adni valahol?

2019. dec. 25. 23:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Régebben hallottam róla hogy a platina miatt veszik, vélhetően a már előzőleg is lopott darabokat.

Nyilván sok meló fellelni begyűjteni a katalizátorokat, akik csinálják azok meg beletanultak.


A fekete piacnak is van belőle üzlet, de sokan legálisan oldják meg a kereskedelmet, ezért futhatsz bele felvásárlókba.

2019. dec. 25. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Mégis, milyen összegről beszélünk.. 1000? 10000.-/db?
2019. dec. 25. 23:49
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
befuccsolt a dunyha-párna biznic :D
2019. dec. 26. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Átlag autókhoz az újak 50 és 150 ezer között mozognak, szóval ennél többet nem hiszem hogy érhet.


De a dolog mögött valószínűleg valami olyasmi lehet mint pl ahogy a nyomtatott áramkörökből ki lehet nyerni az aranyat, úgy gondolom a katalizátorból is ki lehet nyerni a platinát, meg pár egyéb nemesfémet is akár.


Bár arra én is kíváncsi lennék, hogy éri meg ez.


Közben keresgéltem, kíváncsiságbol hogy mennyi van egybe, de ezt találtam.

[link]

2019. dec. 26. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
78%

A katalizátornak van nemesfém tartalma, leginkább platina, palládium, vagy ródium. (Ld. általános iskolai kémia óra.) Ezek viszonylag ritka nemesfémek, ezért drágák.

Hogy mennyi ezeknek a fémeknek a világpiaci ára, és pontosan század grammra mennyit tartalmaz belőlük egy katalizátor, azt nem tudom. De lényegtelen is. Mivel az ócskavasat sem annyiért veszik át, mint amennyiért a vasmű legyárt egy új szerkezeti acél darabot. A katalizátorok új árát sem érdemes alapul venni. Az mindig jóval drágább lesz, mint az előállítási költség és jóval drágább mint maga a nyersanyag és annál is drágább, mint a visszagyűjtött "használt", esetleg szennyezett nyersanyag. Pl az autóban a kis műanyag elemek, burkolatok is arany áron mennek újonnan ha nem találsz a bontóban megfelelőt. Egy tenyérnyi ki műanyag burkolatért pl simán elkérnek 8-10eFt-ot is. (Saját tapasztalatom a közelmúltból.) De ebből nem kell azt a téves következtetést levonni hogy a műanyag ára 10.000Ft/gramm! Maga az előállítás költség pár forint. Egyébként sokan meglepődnének azon ha tudnák, hogy ha a fejlesztési költségeket és a gyártósor árát nem néznénk, csupán egy autó tényleges nettó legyártási költségét, az mennyi is lenne.

2019. dec. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
69%
Egy haszonjármű részecskeszűrő simán tartalmazhat 100.000 forint értékű nemesfémet, de normálisabb helyeken csak tulajdoni lappal veszik át, igazolnod kell a származását. Az utóbbi időben átálltak a gyártók a nemesfémet nem igénylő katalizátorok gyártására, így egy mai diesel autó részecskeszűrője gyakorlatilag értéktelen ehhez viszonyítva. Otto rendszerű katalizátorokból szintén csak néhány típus van, ami ér valamit.
2019. dec. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Részecskeszűrőnél nincs semmilyen katalitikus folyamat. Nem alakít át semmilyen anyagot kémiailag más anyaggá, mint a katalizátor. Ott csak a koromrészecskék fizikai kiszűrés történik egy porózus kerámiaszerű anyagon. Ettől függetlenül katalizátor a dízel autókban is van. Igaz, gyakran ma már egy egységben egybe építik őket, sőt újabban az SCR-t is. Ez a három egység egyre inkább egy "hurkatöltőben" foglal helyet fizikailag.

Vagy rosszul tudom?

2019. dec. 26. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
bodza van benne
2021. máj. 10. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!