Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi a különbség a terhelt és a...

Mi a különbség a terhelt és a terheletlen motor között?

Figyelt kérdés

Mi a különbség ha egyhelyben álló autóban üresben forog a motor 3000-et, 6000-et vagy ha ugyanezt teszem menet közben sík úton, vagy emelkedőn?

Tudom, hogy ez valóban így van, de nem értem egyszerűen miért, mert csak az van bennem, hogy mindkét esetben a dugattyú pontosan ugyanannyiszor megy le-fel, ugyanazt csinálja a motor, ugyanannyit ugyanúgy forog egyhelyben is üresben, mint menet közben mondjuk 2-esben vagy 5-ösben.



2020. ápr. 2. 11:08
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
48%
Ahogy mondja az utolsó. De nem olyan ritka az ám, hogy egy-egy kényesebb autó felforralja a vizet dugóban, klímával. Hogy jól működjön a rendszer, menetszél kell.
2020. ápr. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom. Elhinném végülis, de nagyon kétlem, hogy bármelyik autó is úgy lenne tervezve, hogy csak a menetszélre apellálnak és ha az nincs, akkor már nem működik minden úgy ahogy kéne.
2020. ápr. 2. 16:27
 23/29 anonim ***** válasza:
66%

Nem fontos elhinni, de több mint 100 éve szinte minden autó, valamilyen okból rácsos/perforált értsd nyitott orrnyílással és előre rakott hűtővel készül.

Biztos véletlen......

talán csak hagyomány......

de lehet, hogy tényleg szükséges. ;)

2020. ápr. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

Én nem azt mondom, hogy hülyeség csak azt, hogy nem hiszem hogy úgy lenne kitalálva, hogy enélkül nem működne és megfőne a motor. Hiszen van benne ventillátor ami bekapcsol ha nem kap menetszelet. Tehát ha nincs menetszél arra is gondoltak a tervezők, ezért rakták bele a ventillátort, hogy ugyanúgy hűtse a motort és működjön.

Nemde?

2020. ápr. 2. 17:08
 25/29 anonim ***** válasza:
76%

Nem kell menetszél. Üresben, terheletlenül a motor már igen kis gázon felpörög 3500-ra. Magyarul a maximális teljesítményének kb. 10%-a elég arra, hogy ezen a fordulatszámon pörögjön. A hűtőrendszer - menetszelestül - a maximális teljesítményre lett méretezve. Ilyen töredék teljesítményen akármeddig lehet fordulaton tartani, nem lesz baja.

Apropó,hűtő helye... Wartburg, a motor mögött volt a hűtő a tűzfalnál, szinte csak a ventillátor hűtötte.

De vontattam már fél órán keresztül egy 800 kilós kocsival kettesben padlógázon egy kétszer olyan nehéz autót, igazából túl nagy menetszélről nem lehetett beszélni, de csak a benzinmutató majdhogynem szemmel követhető mozgásából lehetett észrevenni a különbséget, a vízhő kicsivel középállás felett volt. Fél vonásnyival a megszokott felett, igen messze a piros tartománytól.


Ha igaza lenne a menetszél-fetisisztának, akkor minden dízelnek minden műszaki vizsga alkalmával fel kéne forralni a vizet, amikor nagy fordulaton elég sokáig járatják.

De még pár dolog: munkagépeknél hol a menetszél? Nagyobb teljesítményű folyadékhűtésű aggregátoroknál hol a menetszél?

2020. ápr. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszolónak köszönöm!!
2020. ápr. 2. 17:20
 27/29 anonim ***** válasza:
Nem vagyok menetszél fetisiszta, de nagyon könnyen fel lehet főzni egy nagyobb teljesítményű motort, komoly dugóban. De ne higgyétek el, remélem nem is fogtok így járni. Sőt, bőgessétek csak 3500as fordulaton a dízelt álló helyzetben órákig, ez teljesen oké.
2020. ápr. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

Nem lesz semmi baja, ha üresben pörgeted a motort, csak semmi értelme, ezért nem szokták javasolni. Kb. 3x annyira koptatod, mintha alapjáraton járna, és közben ugyanúgy 0 hasznos munkát végez.


Teljesen ugyanaz a folyamat zajlódik le mindkét esetben, csak a terhelt esetben több üzemanyag ég el, emiatt nagyobb erővel nyomják a gázok a dugattyút.

Amikor a bevásárlókocsit tolod a tescóban, akkor is ugyanaz játszódik le az izmaidban, akkor is ha üres a kocsi és akkor is ha teli, csak az utóbbi esetben nagyobb erőt fejtenek ki az izmaid.

2020. ápr. 2. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, igazából szerintem sikerült megérteni.
2020. ápr. 2. 20:16
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!