Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogyan működik egy ilyen 10...

Hogyan működik egy ilyen 10 sebességes váltó?

Figyelt kérdés

[link]

Erről lenne szó.Ez egy teherautó váltója.Első sorban az autókban két tengelyen vannak a fogaskerekek és azt vágom is hogy működik de itt hogy működik a három tengelyes megoldás.Akárhogy kondolkodom nem jövök rá.A videóba az eggyik alkatrész egy bizonyos "splittgrupe"na azt se vágom minek van ott mi célt szolgál.

[link]

Ez az a bizonyos alkatrész.Ha valaki elmagyarázza hogy értsem örök hálám fogja kisérni


2020. máj. 13. 16:59
 1/10 anonim ***** válasza:
79%

a tízsebességest nem ismerem...az én tizenhat sebességes váltóm két részből állt. Ha megamfelé húztam a váltókart, akkor abban a blokkban nyolc fokozatot váltottam, ha eltoltam magamtól, akkor a másik blokk váltott újabb nyolcat.(és mindegyiket lehetett felezni)


nem szedtem szét soha, csak ennyit tudok.

2020. máj. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
20%

Én kamionos vagyok, de fogalmam sincs hogy működik , hány tengelyen meg a franc tudja mi van ott.

Nekem az a dolgom hogy váltsak vagy automata váltó és kész.

Ez csak akkor érdekeljen ha sebváltó szerelő akarsz lenni.

De volt már neked ilyen kérdésed.

2020. máj. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 crudy ***** válasza:
100%
Az az alkatrész amit nem értesz a felező. Ha azt nem tekintjük akkor ez egy teljesen szokványos ám de nagyon nagyon masszív robotizált váltó. Vannak benne a sebességfokozatok egytől ötig, utána a kihajtó tengely. A kihajtó tengely után viszont nem a kardánkereszt jön, hanem a felező. Ez úgy néz ki, jól látszik a videón, hogy a tengely végén van egy fogaskerék ami átadja a hajtást két tengelynek, ami vissza adja egy nagyobb fogaskeréken keresztül a kihajtó tengelynek ami párhuzamos a a váltóból kijövő tengellyel, sőt vele egy vonalban van, csak nem érnek össze. Ezen a kihajtó tengelyen a nagy fogaskerék csapágyazva van, tehát el tud forogni a tengelytől függetlenül. Ez egy bordás tengely amin rajta van a felező, tehát az nem tud elforogni tőle. Amin egytől ötig váltunk akkor ez a felező a nagy fogaskereket köti össze a kihajtótengellyel amin látszik, hogy egy lassító áttétel, mivel a kisebb fogaskerekek hajtják a nagyot. Amikor már nem elég az ötödik sebesség, átkapcsoljuk a felezőt, ami elengedi a nagy fogaskereket és a vele szembe lévő váltóból kijövő tengelyt köti össze a kihajtó bordás tengellyel. Itt már nincs áttétel 1:1 es hajtás. Ez a felező ugyan olyan mint egy szinkrongyűrű, van benne egy súrlódó felület és belül fogak. A súrlódó felület összehangolja a fordulatot aztán a fogak összeakadnak. Nagyjából ennyi, remélem érthető.
2020. máj. 13. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szerintem ez valójában 12 sebességes.

Itt van egy sematikus ábra, hogy hogyan épül fel:

[link]


Az alapváltó 3+1 fokozatú, előtte van egy felező, a végén van egy bolygóműves szorzómű. Tehát 2x3x2 fokozat van, azaz 12.


A két db oldalsó tengely (vorgelegewellen) egymás tükörképe, azért van kettő, mert így kétfelé oszlik a terhelés, kevésbé kopnak a fogak.

2020. máj. 13. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Szóval az a tengely ami kijön a motorbol azért forgat meg két szélső tengelyt hogy erősebb legyen?Akkor a két szélső tengely áttételei ugyan akkorák?De így még homályosabb lett.Hogy lehet akkor 12 sebesség amikor a középső tengelyen csak 4 fogaskereket kapcsolgathatok.Plusz ha a felezőt(mert azt mondjátok az a felező)ott középen ráhúzom a motorból kijövő tengelyre akkor ha öszze van kötve a kimeneti tengely a motor főtengellyel akkor mi értelme olyankor a váltónak.Ahogy az előző válaszadó le is írta ott egy az eggyes áttétel van.A bolygóműves szorzómű is csak +1 sebességet tud hozzá adni a dologhoz mert megszorozza a sebességet(duplázza)Plusz látni több ábrán is hogy a reverse fogaskerékből is kettő van mind a két előtéttengelyen egy.Ne haragudjatok az érthetetlenségem miatt de muszály megtanulnom mert autószerelőnek tanulok(és egyenlőre tehergépkocsiknál fog kelleni gyakorlatozzak.
2020. máj. 14. 09:16
 6/10 A kérdező kommentje:
Azt hiszem kezdem érteni.Most nézegettem videókat ahogyan használnak egy MAN sebváltót ugyanúgy mint az utókban kapcsolgaja 1ből 2,3,majd 4ig és utána megnyom a váltóboton egy kapcsolót és előről kezdi csakhogy itt az eggyes már az ötös lesz és így felefele.Gyanítom akkor hogy azzal a kapcsolóval a bolygóműves szorzóműt kapcsolja be(vagyis a koszorúkereket forgatja mert így jön ki egy gyorsító áttétel,de ha nem így van cáfoljátok)és így a legelső 4 sebességet eggyenként duplázza meg.Mert amikor ő ujra elkezdi kapcsolgatni előröl a sebességet akkor ugyanazt a négy sebességet kapcsolgatja mint azelőt csak most be van kapcsolva a szorzómű ami duplázza azokat
2020. máj. 14. 09:28
 7/10 A kérdező kommentje:
Tehát így már van akkor 8 sebességem de a felezőt még mindig nem értem.Remélem jól gondolkoztam és már csak azt kell elmagyarázni
2020. máj. 14. 09:30
 8/10 A kérdező kommentje:
Hahó!
2020. máj. 14. 16:28
 9/10 A kérdező kommentje:
Egyedül maradtam?Légyszives válaszoljatok
2020. máj. 14. 19:24
 10/10 anonim ***** válasza:

[link]

A színes ábrát nézd. (A fekete-fehér ábra ugyanez, csak abban 4+1 fokozatú az alapváltó, tehát az 16 sebességes)


A középső tengelyekhez nem csatlakoznak a fogaskerekek, csak amikor kapcsolod az adott fokozatot.


A piros az alapváltó: Balról-jobbra a fokozatok: 3, 2, 1, R

A kék a felező: két állása van: K1 vagy K2

A zöld a szorzómű, a napkerék jön az alapváltóból, ha a koszorúkereket befékezi, akkor nő az áttétel.


És akkor a 12 fokozat pl. így jön össze:

1: K1 - 1 - koszorúkerék befékezve

2: K1 - 2 - koszorúkerék befékezve

3: K1 - 3 - koszorúkerék befékezve

4: K1 - 1 - koszorúkerék szabadon

5: K1 - 2 - koszorúkerék szabadon

6: K1 - 3 - koszorúkerék szabadon

7: K2 - 1 - koszorúkerék befékezve

8: K2 - 2 - koszorúkerék befékezve

9: K2 - 3 - koszorúkerék befékezve

10: K2 - 1 - koszorúkerék szabadon

11: K2 - 2 - koszorúkerék szabadon

12: K2 - 3 - koszorúkerék szabadon


Ebben a videóban jobban látszik a működése:

https://www.youtube.com/watch?v=9GoAUacktI4

2020. máj. 14. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!